Polskie Radio
Section05

muzeum żydów polskich POLIN

Koncert z okazji 10. urodzin Muzeum POLIN: "Mir zenen do – Jesteśmy tutaj"

Muzyka Glassa, Gershwina i Mahlera, do której przygotowano taneczne filmy opowiadające m.in. o aktualnych niepokojach spowodowanych wojnami. Tak m.in. wygląda program widowiska muzycznego "Mir zenen do. Jesteśmy tutaj” o którym w Czwórce opowiada Kajetan Prochyra, kurator muzycznym Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i od niedawna Dyrektor Orkiestry Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo MUZYKA taniec koncert Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie Kajetan Prochyra muzyka klasyczna

Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie zagra na 10-leciu Muzeum POLIN

Orkiestra Polskiego Radia zagra na 10-leciu otwarcia wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. - Koncert "Mir zenen do. Jesteśmy tutaj" to będzie wyjątkowe spotkanie tańca, filmu, muzyki, architektury, historii i mam nadzieję, że współczesności - mówi w radiowej Jedynce Kajetan Prochyra, kurator sceny muzycznej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i dyrektor Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Kajetan Prochyra Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie KULTURA

Muzeum Polin. Oto obiekt: "Romnija" Małgorzaty Mirgi-Tas, czyli sztuka wobec pamięci o Zagładzie Romów i Sinti

Sztuka Małgorzaty Mirgi-Tas stała się w ostatnich latach bardzo ważnym, rozpoznawalnym głosem w obszarze tożsamości polsko-romskich oraz widzialności narracji mniejszościowych. Artystka w swoich pracach podejmuje także temat pamięci o Zagładzie Romów i Sinti - temat nadal mało znany w Polsce. Jej praca "Romnija" stanie się punktem wyjścia do rozmowy o historii Zagłady Romów i Sinti, o sztuce wobec doświadczeń drugiej wojny światowej oraz o kształtowaniu się pamięci społecznej.
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska POLIN Małgorzata Bogdańska-Krzyżanek

POLIN Music Festival już po raz szósty. "Ta edycja wydaje się najbardziej skierowana na młodych"

POLIN Music Festival to jedna z najważniejszych imprez muzycznych organizowanych nie tylko w Warszawie, ale również w Polsce. W tym roku odbędzie się po raz szósty. - Ta edycja wydaje mi się najbardziej skierowana na to, co żywe, na to, co dzieje się teraz - zwraca uwagę Kajetan Prochyra, kurator Sceny Muzycznej Muzeum POLIN. 
Zobacz więcej na temat:  Kajetan Prochyra Paweł Sztompke muzyka żydowska muzyka klasyczna MUZYKA

AI wygenerowała głos uczestniczki powstania w getcie. Dzięki temu możemy wysłuchać jej wspomnień

"Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim" w Muzeum POLIN to pierwsza wystawa o powstaniu w getcie warszawskim przedstawiona z perspektywy cywilów. Wystawa dotyczy historii, która wydarzyła się w miejscu, gdzie aktualnie stoi Muzeum POLIN. Opowiada o losach ok. 50 000 cywilów, którzy podczas powstania ukrywali się w labiryncie bunkrów i skrytek. Ślady historii tych osób nadal znajdują się pod powierzchnią ziemi.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA historia Polski powstanie w getcie wystawa sztuczna inteligencja Tomasz Miara Aleksandra Dobieszewska Trójka

Mural upamiętniający bohaterów i bohaterki powstania w getcie warszawskim odsłonięty. Niezwykła praca w Muzeum POLIN.

Bezbronna, ale dumnie wyprostowana kobieta, prowadzona przez żołnierza - tak właśnie wygląda mural stworzony przez Wilhelma Sasnala w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN - To symbol przeciwstawiania się złu - podkreślają pracownicy jednostki. Praca powstała w związku z obchodami 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim.
Zobacz więcej na temat:  Trójka getto warszawskie powstanie w getcie Wilhelm Sasnal Katarzyna Cygler Michał Żołądkowski