Polskie Radio
Section05

Dwudziestolecie międzywojenne

Tola Mankiewiczówna. Słynna przedwojenna śpiewaczka i gwiazda starego kina

– Ona prezentowała ujmującą, wysmukłą, pełną wdzięku i kobiecości sylwetkę. Miała subtelną urodę, pełne wyrazu oczy, a cechował ją kunszt wokalny i aktorski. Oto suma walorów, dzięki którym ta piękna, jasnowłosa śpiewaczka zdobyła sympatię publiczności i uznanie krytyków – mówił redaktor Tomasz Dąbrowski na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski kino FILM II Rzeczpospolita KULTURA kabaret

Madagaskar i ambicje kolonialne II RP. Zobacz infografikę

Polaków pozbawionych swojego państwa ominął trwający przez cały XIX wiek wyścig o kolonie. Nie oznacza to jednak, że nie marzyli o własnych posiadłościach zamorskich. Odzyskanie niepodległości rozbudziło te nadzieje. Cała para poszła w gwizdek - na drodze kolonialnych starań stanął brak pieniędzy, dyplomatyczny opór i wybuch II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski kolonie infografika historia Madagaskar Afryka II RP

Afera żyradowska. Upadek fabryki i miasta

- Można mówić o tym, jak wielkich kwot ta sprawa dotyczyła, losu ile osób, czyli ludności miasta Żyrardów, zlokalizowanego między Łodzią a Warszawą, które w zasadzie było miastem jednej fabryki. Kiedy coś działo się z Zakładami żyrardowskimi, których ta afera dotyczyła, to źle działo się też w samym mieście - mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Łazor, historyk.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa historia Polski Żyrardów

"Między przepaścią a nadzieją"? Kobiety w sztuce XX-lecia międzywojennego

Kobiety w sztuce XX-lecia międzywojennego nie miały łatwego zadania. Często wchodziły w ten okres bez ukończonych szkół, były lekceważone. Jedna z najwybitniejszych artystek tego czasu, Zofia Stryjeńska, tak charakteryzowała przełom epok, w którym przyszło jej funkcjonować: "Urodziłam się za późno by tańczyć kankana, a za wcześnie by podziwiać rozbicie atomu. Oscyluję więc krańcowo między przepaścią a nadzieją". 
Zobacz więcej na temat:  Hanna Wróblewska Grzegorz Kalinowski Zofia Stryjeńska SZTUKA malarstwo Tamara Łempicka

"Cywilizacja i kultura - na śmietnik!". Anatol Stern i bunt futurystów

– To była epoka rewolucji poetyckiej. Podjęliśmy tę walkę w imię unowocześnienia naszej poezji, postawienia przed nią wielkich problemów, nurtujących wówczas Europę – mówił o początkach polskiego futuryzmu Anatol Stern w 1956 roku.
Zobacz więcej na temat:  Anatol Stern Aleksander Wat Jarosław Iwaszkiewicz futuryzm poezja proza 1919 II Rzeczpospolita II RP historia Polski historia PRL HISTORIA komunizm PRL II wojna światowa awangarda książki KSIĄŻKA KULTURA Bruno Jasieński Tytus Czyżewski Stanisław Młodożeniec policja areszt Tadeusz Peiper

Wybuch na Cytadeli Warszawskiej. Największy zamach terrorystyczny w II Rzeczpospolitej czy nieszczęśliwy wypadek?

W 1923 roku przez Polskę przetoczyła się fala zamachów bombowych zorganizowanych przez siatkę komunistycznych terrorystów. Żaden nie był jednak tak zuchwały i tragiczny w skutkach, jak ten, którego celem była prochownia w Cytadeli Warszawskiej. O ile faktycznie był to zamach. Bowiem, mimo upływu stu lat od tragedii, w sprawie, w której lista ofiar nie kończy się na zabitych w wyniku eksplozji, więcej jest znaków zapytania niż pewników. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Warszawa cytadela warszawska Komunistyczna Partia Polski (KPP) II Rzeczpospolita II RP terroryzm