Polskie Radio
Section05

Dwudziestolecie międzywojenne

Tadeusz Bocheński. "Książę" polskich spikerów radiowych

– Na jego osobowość spikerską złożył się nie tylko ten piękny, dźwięczny głos oraz ta jego naprawdę nieskazitelna dykcja. Nie tylko to oczarowało słuchaczy. Przede wszystkim zachwyciła ich ta jego kultura wyniesiona z domu rodzinnego, ogromna muzykalność i zdolności poetyckie. To wszystko sprawiło, że był prawdziwym "księciem" spikerów – mówiła spikerka Polskiego Radia Stella Weber.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia PRL II Rzeczpospolita PRL Polskie Radio Tadeusz Bocheński radio HISTORIA

"Biblio, ojczyzno moja". Roman Brandstaetter i opowieści oparte na Księdze

- Godziły się w nim dwie natury, wywodzące się z dwóch różnych kultur: stara kultura żydowska i tradycja grecko-rzymska, polska, franciszkańska – mówiła w 2001 roku Teresa Kalińska w audycji Polskiego Radia poświęconej Romanowi Brandstaetterowi. 28 września mija 36. rocznica śmierci tego znakomitego poety i tłumacza, autora monumentalnej powieści "Jezus z Nazaretu".
Zobacz więcej na temat:  Roman Brandstaetter Biblia literatura poezja Żydzi II wojna światowa chrześcijaństwo HISTORIA

II Rzeczpospolita. Nowe elity przejęły władzę po śmierci Piłsudskiego

Podczas nieudanego dla Polaków mundialu w Japonii i Korei polscy piłkarze i trenerzy przekonywali nas, że ich gra stała na wysokim poziomie. Stary lwowiak, trener Kazimierz Górski zareagował na to słowami - "skoro było tak dobrze, to dlaczego jest tak źle?". Identyczne pytanie o II Rzeczpospolitą w audycji "Odrodzona - nieznana" postawił swoim gościom autor i gospodarz programu Grzegorz Kalinowski. Jak nowe elity rządziły państwem po śmierci Józefa Piłsudskiego?
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Kalinowski Józef Piłsudski Adam Leszczyński Jan Łoziński

Adam Aston. Twórca szlagierów, które śpiewała cała przedwojenna Polska

17 września 1902 roku w Warszawie urodził się Adam Aston, jeden z najpopularniejszych wokalistów dwudziestolecia międzywojennego. Był autorem licznych sentymentalnych tang, a także słynnej piosenki "Ach, jak przyjemnie", wykonywanej między innymi przez Eugeniusza Bodo i Irenę Santor. 
Zobacz więcej na temat:  historia warszawy HISTORIA II wojna światowa Monte Cassino MUZYKA II Rzeczpospolita Eugeniusz Bodo Irena Santor

Dwóch wspaniałych. Zwycięstwo Polaków na międzynarodowych zawodach lotniczych Challenge 1934

- Ukazuje się górnopłat, z potężnym rykiem silnika. Bajan i Pokrzywka przelatują przez metę, robią od razu triumfalną świecę. Silnika nie było już słychać od grzmotu oklasków publiczności – mówił na antenie Polskiego Radia inżynier Wacław Sobala, biorący udział w zawodach Challenge w 1934 roku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA ludzie lotnictwo Franciszek Żwirko Jerzy Bajan samoloty II Rzeczpospolita

Przedwojenne polskie kino - czy można z niego odczytać obraz rzeczywistości?

Kino dwudziestolecia międzywojennego to kino z początku zapomniane, a później przypomniane za sprawą telewizyjnego programu "W starym kinie" wielkiego kustosza tej kinematografii, Stanisława Janickiego. Czasem uwielbiane, czasem wyśmiewane, jest częścią naszej kultury. Czy było tylko lepszą, lub gorszą, rozrywką, czy może także zapisem tamtych czasów?
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Kalinowski kino FILM Eugeniusz Bodo Aleksander Żabczyński