11 kwietnia jest obchodzony w Polsce Dzień Radia - ma on na celu podkreślenie roli tego środka przekazu w naszym życiu. Rok 2025 jest też rokiem stulecia polskiej radiofonii, bowiem 1 lutego 1925 roku ze stacji Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego w Warszawie nadano pierwszą próbną audycję radiową. Pół roku później, 18 sierpnia, oficjalnie powstała spółka "Polskie Radio".
Radio, choć nie jest nowym wynalazkiem, wciąż ma największy zasięg ze środków masowego przekazu, dociera do najodleglejszych zakątków globu. Można go słuchać w domu, w samochodzie, w terenie, niemal wszędzie, zwłaszcza, gdy dostęp do niego umożliwiają telefony komórkowe. Radio informuje, komunikuje, edukuje i bawi. Pełni ważną funkcję jako środek wczesnego ostrzegania o zagrożeniach i katastrofach, a także przekazu informacji o nadchodzącej pomocy.
Obchodzony dziś Dzień Radia nawiązuje do daty 11 kwietnia w 1923 roku, gdy Stowarzyszenie Radiotechników Polskich przyjęło dokument, w którym zawarło opinie w sprawie wytycznych do ustawy radiotelegraficznej. Był to ważny krok na drodze rozwoju polskiej radiofonii.
Polskie Radio rozpoczęło regularne nadawanie programu radiowego 26 listopada 1925 roku.
18 kwietnia 1926 roku oddano do użytku Rozgłośnię Polskiego Radia w Warszawie. Naczelna zasada, którą kierowali się ludzie radia, brzmiała: "Najważniejszy jest słuchacz", między innymi dlatego już od 24 lutego 1925 roku w prasie warszawskiej drukowano program radiowy. Na początku był on emitowany na żywo, głównie wieczorem, a większość czasu antenowego zajmowała muzyka. W latach 20. i 30. XX wieku Polskie Radio nadawało odczyty, audycje dla dzieci, komunikaty rolnicze, gospodarcze i meteorologiczne. Program wzbogacił się też o audycje literackie oraz słuchowiska.
Okres międzywojenny to czas intensywnej radiofonizacji kraju. Przełomowy był rok 1935, kiedy wprowadzono wiele technicznych nowości, wśród nich zapis dźwięku na stalowej taśmie. Codzienną praktyką stało się nagrywanie audycji. Radio stało się nieodłączną częścią codziennego życia, szybsze niż prasa, trafiało też do osób, które nie potrafiły czytać.
Program radiowy prezentował nowoczesny i wysoki poziom artystyczny. Z rozgłośnią współpracowało wielu wybitnych pisarzy, dyrygentów czy aktorów. W 1927 roku Polskie Radio rozpoczęło międzynarodową wymianę programów. Wielkim wydarzeniem okresu międzywojennego były transmisje Konkursów Chopinowskich, począwszy od pierwszego z nich, w styczniu 1927 roku. Możliwe stały się też bezpośrednie transmisje z zawodów sportowych.
Po wybuchu II wojny światowej, 6 września 1939, Polacy wysadzili nadajnik w Raszynie, żeby nie dostał się w ręce wroga. Dzień później odezwała się Warszawa II, nadająca do 23 września, między innymi słynne przemówienia prezydenta stolicy Stefana Starzyńskiego. Warszawa II przekazywała też wiadomości ze świata, informacje i reportaże z walczącej stolicy i ogłaszała alarmy lotnicze. Do 30 września emitowano jeszcze komunikaty na krótkofalówkach. Potem radio przeszło do konspiracji. Po przejęciu rozgłośni władze niemieckie nakazały konfiskatę odbiorników i pod groźbą śmierci zakazały Polakom słuchania radia. Niemcy przejęli majątek i zasoby Polskiego Radia. Częściowo wywieźli je do III Rzeszy, a resztę zniszczyli - większość zbiorów, nagrań, archiwów i bibliotek. Wskutek tego, po wojnie radiofonia polska, jako jedyna na świecie, musiała być odbudowana od podstaw.
Obecnie Polskie Radio jest największym publicznym nadawcą radiowym w kraju. W swoich strukturach ma takie jednostki, jak Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, Studio Reportażu Polskiego Radia oraz Teatr Polskiego Radia.
Polskie Radio przyznaje swoje nagrody. Są to prestiżowe Złote Mikrofony, oraz Mikrofony: Honorowe i Diamentowe. W gronie laureatów tych ostatnich wyróżnień są między innymi Irena Kwiatkowska, Jerzy Rosołowski, Danuta Szaflarska.
Do radiowych wyróżnień należą także Mateusze - Nagrody Muzyczne Programu Trzeciego, Melchiory - dla najlepszych reportażystów, Splendory - przyznawane przez Teatr Polskiego Radia czy Nagrody Sportowe Polskiego Radia im. Bohdana Tomaszewskiego.
Polskie Radio nadaje autorskie audycje muzyczne, programy publicystyczne, popularnonaukowe, edukacyjne, społeczne, rozrywkowe, familijne, religijne oraz słuchowiska i reportaże. Towarzyszy słuchaczom za pośrednictwem ogólnopolskich programów - Jedynki, Dwójki, Trójki, Polskiego Radia 24 oraz Polskiego Radia dla Zagranicy, a przez internet, aplikacje i w systemie DAB+ nadaje: Czwórkę, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Kierowców i Polskie Radio dla Ukrainy. Z kolei portal polskieradio24.pl publikuje codziennie najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata oraz artykuły związane z rocznicami lub aktualnymi wydarzeniami. Są one wzbogacone wybranymi, archiwalnymi nagraniami z zasobów Polskiego Radia.
IAR/PP