Redakcja Polska

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Unikatowe materiały w Archiwum Akt Nowych

11.04.2025 16:00
W Archiwum Akt Nowych w Warszawie przedstawiciele mediów mogli obejrzeć unikatowe materiały dotyczące zbrodni katyńskiej.
Audio
  • O przygotowanej dla mediów ekspozycji Polskiemu Radiu dla Zagranicy opowiedzieli Rafał Kierzkowski i Kamil Świątkowski, a w Archiwum Akt Nowych z mikrofonem była Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Rafał Kierzkowski i Kamil Świątkowski z Archiwum Akt Nowych
Rafał Kierzkowski i Kamil Świątkowski z Archiwum Akt Nowych Foto: Maria Wieczorkiewicz/PRdZ

W związku ze zbliżającym się Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, zaprezentowano  Akta Katyńskie Jadwigi Majchrzyckiej – archiwalia uratowane przez byłą pracowniczkę PCK, dotyczące polskich oficerów zamordowanych w Katyniu przez NKWD i prac związanych z ich ekshumacją.


Dokumenty zaprezentowane w Archiwum Akt Nowych Dokumenty zaprezentowane w Archiwum Akt Nowych

Są to m.in. dokumenty związane z: wysłaniem delegacji PCK do Katynia, sporządzaniem list ekshumowanych w lesie katyńskim, spisywaniem list alfabetycznych zamordowanych. Wystawione  zostały  także oryginalne archiwalia ze zbioru Armii Krajowej np. meldunki gen. Stefana Roweckiego ps. Kalina do Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego z kwietnia i maja 1943 r. o odkryciu przez Niemców masowych grobów w Katyniu.

Dodatkowo wśród zaprezentowanych dokumentów znalazły się m.in. akta profesora Janusza Zawodnego, politologa, historyka, wybitnego badacza zbrodni katyńskiej, dokumentacja z działalności Komitetu Katyńskiego, a także zdjęcia z przeprowadzanych ekshumacji w lesie katyńskim.

Dokumenty zaprezentowane w Archiwum Akt Nowych Dokumenty zaprezentowane w Archiwum Akt Nowych

O przygotowanej dla mediów ekspozycji Polskiemu Radiu dla Zagranicy opowiedzieli Rafał Kierzkowski i Kamil Świątkowski, a w Archiwum Akt Nowych z mikrofonem była Maria Wieczorkiewicz.

Od Islandii po Narwik – polskie ślady w krajach północy. Niezwykła wystawa w Warszawie i nie tylko

10.04.2025 12:23
Czy wiedzieliście, że już w XVII wieku Polacy wyprawiali się na Islandię? Albo że król Norwegii uznał niepodległość Polski tuż po I wojnie światowej? Takie i inne historie można odkryć na wyjątkowej plenerowej wystawie w samym sercu Warszawy – idealne miejsce, by spojrzeć na relacje Polski z północą Europy z zupełnie nowej perspektywy.

Nowa wystawa w Muzeum Katyńskim w 85. rocznicę zbrodni

10.04.2025 15:22
Pamięć o Katyniu i mordach tam dokonanych jest konieczna dla zachowania tożsamości narodowej - mówił wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz w Muzeum Katyńskim. Minister uczestniczył w otwarciu nowej wystawy poświęconej mordom dokonanym na Polakach przez NKWD w 1940 roku. Wystawa zatytułowana "Świadectwa zbrodni - dokumenty wydobyte z masowych mogił w Miednoje, Charkowie i Katyniu" pokazuje w nowym świetle artefakty wydobyte z masowych mogił.

Jak mówić o trudnej historii, by była zrozumiała dziś? Spotkanie w Wiedniu o Miejscu Pamięci Gusen

11.04.2025 13:16
W samym sercu stolicy Austrii odbyła się ważna rozmowa o przeszłości, która wciąż mocno rezonuje z teraźniejszością. W Instytucie Polskim w Wiedniu eksperci z Polski i Austrii spotkali się, by porozmawiać o tym, jak opowiadać historię – zwłaszcza tę trudną – w sposób, który naprawdę do ludzi przemawia.