Polskie Radio
Section05

Muzeum Warszawy

Lekcje muzealne, śpiew i fotografia. Co planuje Muzeum Warszawy w 2025 roku?

Ćwierć miliona odwiedzających, ponad osiemset wydarzeń, w tym wystaw, warsztatów i pokazów filmowych - to tylko kilka liczb obrazujących mijający rok w Muzeum Warszawy. - Kolejny rok zapowiada się równie intensywnie - zdradziła w radiowej Dwójce dyrektorka instytucji Karolina Ziębińska.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Jamrozek Dwójka KULTURA muzeum Warszawa fotografia wystawa Zobacz także Karolina Ziębińska

Tropem ziołolecznictwa. Muzeum Farmacji odkrywa tajemnice roślin, które uzdrawiały

"Ziółka, drzewka, y chróściki" to najnowsza wystawa Agnieszki Brzeżańskiej, którą można obejrzeć w Muzeum Farmacji w Warszawie. - Artystka mówi, że wszystkie leki zostały wymyślone przez rośliny - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Romuald Demidenko, kurator wydarzenia. Czy faktyczni dawne rośliny miały moc uzdrawiania?
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska medycyna Zobacz także zioła Romuald Demidenko Muzeum Farmacji Agnieszka Brzeżańska Warszawa rośliny

Wydarzenie Historyczne Roku - zwycięzców poznamy 24 września

Najlepsze historyczne wydarzenie, wystawę i działalność edukacyjną minionego roku wybierają internauci w konkursie Muzeum Historii Polski. To już siedemnasta edycja plebiscytu. Zwycięzców poznamy podczas uroczystej gali 24 września 2024 roku. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Wydarzenie Historyczne Roku Muzeum Historii Polski historia Polski Jolanta Choińska-Mika Wojciech Duch Mariusz Cieślik Marek Mutor Rafał Rogulski Gabriela Sierocińska-Dec Ośrodek Pamięć i Przyszłość Poznańskie Centrum Dziedzictwa Muzeum Wojska Polskiego Stowarzyszenie Dzieje Muzeum Zamkowe w Malborku Zamek Królewski Muzeum Historyczne w Lubinie Muzeum Powstania Warszawskiego Muzeum Emigracji w Gdyni Muzeum Powstań Śląskich Muzeum Miasta Łodzi Muzeum Ziemi Miechowskiej Uniwersytet Śląski w Katowicach Maciej Zychowicz Ryszard Kajzer

Berta Weissberger/Betty Lauer - asystentka "fotografa od powstania" Sylwestra "Krisa" Brauna

- Przeglądając zbiór zdjęć, zauważyliśmy, że na kilku pojawia się kobieta. Próbowaliśmy rozwiązać tę zagadkę. Nie było nic na jej temat wiadomo, bo sam Sylwester "Kris" Braun o niej nie wspomina - powiedział w audycji "Kulturalna Jedynka" kurator wystawy "Sylwester »Kris« Braun. Fotograf od powstania" - Piotr Głogowski.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Powstanie Warszawskie fotografia zdjęcia Berta Weissberg Betty Lauer

W pracowni artystycznej Karola Tchorka. Nowa atrakcja turystyczna Warszawy

- Karol Tchorek miał pozwolenie na bycie rzeźbiarzem, ale oprócz tego po cichu był także marszandem sztuki. Miał bardzo dużo ram pozyskanych w różny sposób z wojennej i powojennej Warszawy. Ludzie przychodzili do niego również naprawić stare żyrandole lub inne przedmioty - mówił w Dwójce Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków.
Zobacz więcej na temat:  rzeźba Katarzyna Sanocka Michał Krasucki Dwójka KULTURA Karol Tchorek

Cukiernica autorstwa Julii Keilowej to graal dla kolekcjonerów. Co stoi za jej fenomenem?

Julia Keilowa to polska artystka i projektantka. Stworzyła ona cukiernicę, która cieszyła się popularnością w przedwojennej Polsce, a dzisiaj jest marzeniem kolekcjonerów. Monika Siwińska i Agnieszka Dąbrowska - kuratorki wystawy "Julia Keilowa. Projektantka", na której można podziwiać m.in. dzieła artystki, opowiedziały w Programie 2 Polskiego o fenomenie projektantki. 
Zobacz więcej na temat:  wzornictwo rzeźba Julia Keilowa Aleksandra Łapkiewicz Dwudziestolecie międzywojenne cukier Dwójka KULTURA

Pokazać to, co niewyobrażalne. "Świadectwa z getta warszawskiego" w Muzeum Warszawy

W Muzeum Warszawy otwarto nową część wystawy głównej - "Świadectwa z getta warszawskiego". Jak zapowiadają autorzy, będzie ona "próbą ukazania tego, co niewyobrażalne". Gabinet "Świadectwa z getta warszawskiego" pokazuje moment przemiany tętniącego życiem obszaru dzielnicy północnej w morze ruin, którym stała się w czasie II wojny światowej. Na wystawie zestawione zostały ze sobą dwie skrajne perspektywy – z wnętrza getta i zza jego granic. Wystawa została zorganizowana w ramach obchodów 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Zobacz więcej na temat:  wystawa Anna Stempniak historia Polski getto warszawskie Żydzi II wojna światowa Warszawa