Polskie Radio
Section05

cukier

Słodycze szkodzą? W rozsądnych dawkach wręcz przeciwnie

Słodkie przekąski, takie jak ciastka, spożywane od czasu do czasu mogą mieć lepszy wpływ na zdrowie niż całkowita rezygnacja ze słodyczy - wynika z badań, których wyniki opublikowano na łamach "Frontiers in Public Health". Naukowcy ustalili przy tym, że niezwykle szkodliwe dla układu krążenia jest regularne spożywanie napojów słodzonych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT słodycze zdrowie ciastka czekolada napoje słodzone

Cukiernica autorstwa Julii Keilowej to graal dla kolekcjonerów. Co stoi za jej fenomenem?

Julia Keilowa to polska artystka i projektantka. Stworzyła ona cukiernicę, która cieszyła się popularnością w przedwojennej Polsce, a dzisiaj jest marzeniem kolekcjonerów. Monika Siwińska i Agnieszka Dąbrowska - kuratorki wystawy "Julia Keilowa. Projektantka", na której można podziwiać m.in. dzieła artystki, opowiedziały w Programie 2 Polskiego o fenomenie projektantki. 
Zobacz więcej na temat:  wzornictwo rzeźba Julia Keilowa Muzeum Warszawy Aleksandra Łapkiewicz Dwudziestolecie międzywojenne Dwójka KULTURA

Dzień Czekolady. Jest magiczna - na zły nastrój, jak lekarstwo!

Gość Polskiego Radia Dzieciom Mirosław Pelczar Mistrz Polski Cukiernictwa, robił z czekolady nie tylko praliny i trufle, ale też figurki w kształcie motoru, pantofelka, samochodu, piłki golfowej czy narzędzi. - Czekolada jest wdzięcznym materiałem do tworzenia różnych figur, rzeźb, a nawet dzieł sztuki. Najzdrowsza jest gorzka czekolada, ma dużo magnezu, wspomaga pracę serca, układ krwionośny, a także działa na pamięć – powiedział w "Poranku" gość Martyny Chuderskiej. Dlaczego biała czekolada nie jest czekoladą?
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie bajki dla dzieci czekolada cukiernictwo

ANALIZA Na słodzone napoje nie pomoże nawet ruch. Ukryty w składzie cukier to cichy zabójca

Zespół naukowców z Uniwersytetu Harvarda oraz Uniwersytetu Lavala przez 30 lat śledził stan zdrowia ponad 100 tys. osób. Wyniki tych obserwacji mogą poważnie zaniepokoić fanów słodzonych napojów. Wynika z nich bowiem, że nawet aktywność fizyczna nie jest w stanie zniwelować ryzyka chorób sercowo-naczyniowych zwiększonego przez cukier dostarczany za pośrednictwem słodzonych płynów. Napoje nie są jednak jego jedynym źródłem. Jest on dodawany powszechnie do produktów, które wcale nie kojarzą nam się ze słodkościami.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie jedzenie badania POLSKA społeczeństwo

Słodzone napoje. Jedna puszka dziennie to za dużo?

Nawet regularna aktywność fizyczna nie uchroni nas przed skutkami nadmiernego spożywania słodzonych napojów. – Szkodzą nam one w nadmiarze, czyli w tym wypadku będziemy myśleli o nadmiarze spożytego cukru, co przekłada się na zbyt wysoki poziom glukozy we krwi – wyjaśnia Magdalena Kartasińska-Kwaśnik, dietetyczka. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Radosław Nałęcz zdrowie zdrowie i dieta dieta napoje słodzone dietetyk dietetyczka Magdalena Kartasińska-Kwaśnik

"Pełen nadzór sanepidu". Wiceminister Kołodziejczak ws. cukru z Ukrainy

Wystąpienie do Ministerstwa Zdrowia, by sanepid nadzorował każdą partię cukru przyjeżdżającego do Polski, zapowiedział w poniedziałek wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak. Dodał, że zwróci się do premiera i ministra rolnictwa, by ograniczyć napływ cukru do kraju.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA eksport import rolnictwo Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Michał Kołodziejczak wojna na Ukrainie zboże

Ukraina powinna negocjować z Polską, a nie przenosić swoje żale do międzynarodowych instytucji

Warto, aby spory o bezcłowy handel Ukrainy z UE, były załatwiane przez dialog i międzyrządowe konsultacje. Zbyt często Kijów nie rozumiał naszych intencji i skarżył nas od razu do WTO lub Komisji Europejskiej - powiedział Arkadiusz Pączka, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wojna na Ukrainie rolnictwo Komisja Europejska zboże transport

Zakaz sprzedaży napojów energetycznych dzieciom i młodzieży. Dlaczego energetyki są szkodliwe dla młodych osób?

1 stycznia 2024 roku wchodzi w życie zakaz sprzedaży napojów energetycznych dzieciom i młodzieży do 18. roku życia. - Zalewanie mózgu kofeiną, dużą ilością cukru czy też tauryną, może w tym wieku doprowadzić do nieodwracalnych szkód w obrębie mózgu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Justyna Marszałkowska, dietetyk. Dlaczego energetyki są szkodliwe dla naszego zdrowia?
Zobacz więcej na temat:  zdrowie i dieta napoje słodzone Agnieszka Kunikowska energetyk Justyna Marszałkowska napoje energetyczne