Polskie Radio
Section05

wzornictwo

Ceramiczne ryby, dziki i mamuty. Ponadczasowa sztuka kameralna z PRL-u

Kiedyś zdobiły telewizory i meblościanki, dziś są kolekcjonerskim rarytasem. Ceramiczne figurki, popularnie nazywane "ćmielowskimi", to fenomen polskiego wzornictwa przemysłowego z przełomu lat 50. i 60. Niezwykłą kolekcję tych kameralnych rzeźb wybitnych polskich projektantów możemy podziwiać na wystawie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Hanna Dołęgowska Muzeum Narodowe we Wrocławiu wystawa rzeźba PRL Dwójka KULTURA Lubomir Tomaszewski Henryk Jędrasiak Mieczysław Naruszewicz Hanna Orthwein ceramika Zobacz także Instytut Wzornictwa Przemysłowego SZTUKA

Cukiernica autorstwa Julii Keilowej to graal dla kolekcjonerów. Co stoi za jej fenomenem?

Julia Keilowa to polska artystka i projektantka. Stworzyła ona cukiernicę, która cieszyła się popularnością w przedwojennej Polsce, a dzisiaj jest marzeniem kolekcjonerów. Monika Siwińska i Agnieszka Dąbrowska - kuratorki wystawy "Julia Keilowa. Projektantka", na której można podziwiać m.in. dzieła artystki, opowiedziały w Programie 2 Polskiego o fenomenie projektantki. 
Zobacz więcej na temat:  rzeźba Julia Keilowa Muzeum Warszawy Aleksandra Łapkiewicz Dwudziestolecie międzywojenne cukier Dwójka KULTURA

Iza Rutkowska: moje projekty mają wytrącić nas z codzienności

- Wybrałam bardzo eksperymentalną drogę współprojektowania przestrzeni publicznych wspólnie z ludźmi. Chodzi o uduchowienie tych miejsc, używam do tego różnych dziwnych obiektów zwierzęcych. Chcę namówić do otwarcia umysłu, spotkania się ze sobą, prawdziwego poznania ludzi mieszkających obok nas - mówiła w Dwójce artystka i projektantka Iza Rutkowska.
Zobacz więcej na temat:  projektowanie Dwójka Roch Siciński

Konkurs "Make me!". Polscy projektanci z myślą o walczących Ukraińcach

- Nasze rozwiązanie na pewno odbiega od rozwiązań dostępnych na rynku. Tak naprawdę jest połączeniem dwóch różnych powszechnie stosowanych mechanik. Udało nam się, to naprawdę działa - mówił w "Poranku Dwójki" Maciej Głowacki, laureat I miejsca - razem z Olgą Kozłowską - międzynarodowego konkursu wzorniczego "Make me!" za opaskę ratującą życie "Staza SYGNIS - drukowalna 3D, zweryfikowana bojowo".
Zobacz więcej na temat:  Paweł Siwek Dwójka Ukraina Ukraina design konkurs Dwójka

Nowoczesne wzornictwo w Polsce Wschodniej. Ruszyły pierwsze konkursy

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) prowadzące działalność gospodarczą na terenie Polski Wschodniej mogą ubiegać się o dofinansowanie na wydatki przeznaczone na opracowanie strategii wzorniczej oraz jej wdrożenie w przedsiębiorstwie. Dotacje możliwe są dzięki programowi Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na lata 2021-2027. 
Zobacz więcej na temat:  fundusze europejskie design przedsiębiorstwo społeczeństwo Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej Izabela Kostyszyn

Konkurs "Dobry Wzór" – wyjątkowe i funkcjonalne produkty

"Dobry Wzór" to najstarszy polski konkurs wzorniczy, promujący najlepiej zaprojektowane produkty i usługi dostępne na polskim rynku. Znak ten przyznawany jest przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego już od prawie 30 lat za innowacyjność, estetykę, funkcjonalność i jakość wdrażanych rozwiązań. Niedawno poznaliśmy laureatów 29. edycji tego konkursu. W "Trójce do trzeciej" opowiadała o nich Elżbieta Furmańska z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler projektowanie

Instytut Wzornictwa Przemysłowego czeka na zgłoszenia projektów w konkursie "Dobry Wzór" i "Young Design"

 - Zostało coraz mniej czasu na zgłoszenie się do konkursu "Dobry Wzór". To najstarszy polski konkurs promujący najlepiej zaprojektowane produkty i usługi dostępne na polskim rynku - przypominała Elżbieta Furmańska z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA projektowanie design rzemiosło

Ewa Liebchen w "Miejscówce z Dwójką". Muzyka zainspirowana meblami

Najbliższą "Miejscówkę z Dwójką" zainspirowała... wyjątkowa kolekcja mebli autorstwa dwójki młodych polskich projektantów Ewy Bochen i Macieja Jelskiego o nazwie "Oddity". - Taki jest też tytuł utworu, który powstał jako dźwiękowa identyfikacja do tych mebli - mówiła w Dwójce flecistka, solistka i kameralistka Ewa Liebchen.
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką Dwójka Jakub Jamrozek muzyka współczesna design koncert

Ludowość i nowoczesność ze szczyptą zaradności. Polskie meblarstwo 1945-1970

Polskie meblarstwo z okresu PRL zachwyca do dzisiaj, nie tylko ekspertów i miłośników stylu vintage. W książce "Polskie meble 1945-1970. Idee i rzeczywistość" znajdziemy opis procesu narodzin i rozkwitu polskiego powojennego meblarstwa, ze szczególnym uwzględnieniem jego ludowych korzeni. O publikacji w audycji "Trójka przed południem" opowiedziała jej autorka Anna Kostrzyńska-Miłosz.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Trójka Piotr Firan design Stanisław Witkiewicz KSIĄŻKA PRL SZTUKA

Young Design 2021. Konkurs "w duchu Lema"

Od 12 lat konkurs wspiera młodych projektantów na progu kariery. W tym roku, z okazji roku Lema jego specjalna edycja, bo Stanisław Lem i jego twórczość to przecież idealna inspiracja dla designerów w XXI wieku. - Spodziewamy się bardzo ciekawych i różnorodnych projektów na które z zainteresowaniem czekamy - mówi w Czwórce koordynatorka konkursu Małgorzata Wrocławska.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka konkurs Stanisław Lem futuryzm Kasia Dydo

Akademickie Centrum Designu. Serce wzornictwa bije w Łodzi

W Łodzi powstało Akademickie Centrum Designu – ma ono służyć profesjonalistom i studentom z polskich uczelni artystycznych, ale także łodzianom i turystom. – Naszym celem jest przybliżenie pojęcia designu nie tylko tym, którzy się nim zajmują i chcą kształcić się w tej dziedzinie, ale też ludziom chcącym być świadomymi konsumentami – mówi dyrektor centrum Anna Łaszkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Drozda KULTURA Łódź design