Redakcja Polska

"Sylwester „Kris” Braun. Fotograf od powstania". Wyjątkowa wystawa i książka na 80. rocznicę Powstania Warszawskiego

01.08.2024 10:53
Fotografie Sylwestra "Krisa" Brauna - autora m.in. ikonicznego zdjęcia pocisku, trafiającego w budynek Prudentialu - to jedne z najważniejszych dokumentów Powstania.  
Audio
  • Rozmowa z Piotrem Głogowskim z Muzeum Warszawy [posłuchaj]
Plakat
PlakatFoto: Foto: materiały prasowe

Na wystawie prezentowane są oryginalne odbitki wykonane przez Brauna. Ekspozycja stawia pytanie, kiedy i w jaki sposób relacja biograficzna staje się narracją historyczną, a także odkrywa postać asystentki fotografa Berty Weissberger.

Sylwester "Kris" Braun jest jednym z najważniejszych fotografów Powstania Warszawskiego. Wiele z wykonanych przez niego w 1944 roku kadrów stało się ikonami. Są przywoływane i szeroko rozpoznawalne jako obrazy powstania, nawet gdy nie są podpisane.

Zdjęcia prezentowane w Muzeum Warszawy pokazują codzienność walczącej stolicy, jej momenty heroiczne, czasem radosne, ale także przejmujące i tragiczne. Posterunek na barykadzie, koncert fortepianowy, wiercenie studni - to pozornie błahe tematy, które zyskują podniosłe znaczenie w zestawieniu z innymi, równoległymi wydarzeniami, na przykład pogrzebem ofiar, przejazdemw zdobycznym transporterze, eskortowaniem kolumny jeńców.

Biografia Brauna, a przede wszystkim przywrócenie Berty Weissberger jako istotnej bohaterki opowieści pokazuje, jak wiele czynników wpływa na tworzenie się i odbiór narracji historycznych. Braun już w trakcie powstania miał przepustkę umożliwiającą swobodne poruszanie się po wyzwolonych terenach stolicy, sam wybierał tematykę i fotografowane sceny, a wybrane odbitki przekazywał do dystrybucji przez Biuro Informacji i Propagandy Armii Krajowej. Po wojnie podejmował próby rozpowszechniania fotografii, a gdy w latach 80. i 90. sytuacja polityczna pozwoliła na powrót ikonografii powstania i powrót samego Brauna do Polski, aktywnie brał udział w przygotowywaniu wystaw i publikacji książkowych.

Dzięki wieloletniej pracy badawczej kuratora wystawy Piotra Głogowskiego zidentyfikowane zostały miejsca uwiecznione na fotografiach, daty dzienne, a nawet pory dnia, gdy powstawały. Pozwoliło to na zrekonstruowanie tras wędrówek i ułożenie ponownie w rolki pasków negatywów pociętych przez Brauna.

O wystawie w Muzeum Warszawy "Sylwester "Kris" Braun. Fotograf od powstania" opowiedział jej kurator Piotr Głogowski. Rozmawia z nim Ewa Plisiecka.


Posłuchaj
08:10 Piotr Głogowski.mp3 Rozmowa z Piotrem Głogowskim z Muzeum Warszawy [posłuchaj]

 

 

Sejm przyjął uchwałę w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

23.07.2024 12:30
Posłowie przez aklamację przyjęli uchwałę w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Sejm wyraził przekonanie, że pamięć o bohaterach walczącej stolicy - mężczyznach, kobietach i dzieciach - jest obowiązkiem obecnego i przyszłych pokoleń.

80. rocznica Powstania Warszawskiego. Muzeum Niepodległości przygotowało dwie nowe wystawy

29.07.2024 11:53
Muzeum Niepodległości zaprasza na wystawy poświęcone Powstaniu Warszawskiemu. Ekspozycje to "Powstanie Warszawskie medalami pisane" ze zbiorów Przemysława Dąbka oraz "Powstanie Warszawskie - pamięć i duma" autorstwa Krzysztofa Chojnackiego.

Powstańcy Warszawscy wspominają początek walk sprzed 80 lat

30.07.2024 17:49
Odznaczenia i ordery, a także wspomnienia z okresu walki sprzed 80 lat. W Muzeum Powstania Warszawskiego Powstańcy spotkali się z prezydentem Andrzejem Dudą i prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim.

80. rocznica wydania rozkazu rozpoczynającego Powstanie Warszawskie

31.07.2024 15:20
Dziś osiemdziesiąta rocznica popołudniowej narady w mieszkaniu przy ulicy Pańskiej 67, podczas której generał Tadeusz Bór-Komorowski wydał rozkaz rozpoczynający powstanie warszawskie. W 1954 roku, w głośnym wywiadzie udzielonym Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, dowódca Armii Krajowej tłumaczył, dlaczego wtedy zdecydował się podjąć decyzję o rozpoczęciu walk w Warszawie.

"Zryw Polaków zdławiony przez Moskwę i Berlin". Włoski dziennik "Libero" o Powstaniu Warszawskim

01.08.2024 10:35
Włoski dziennik "Libero" upamiętnia 80. rocznicę powstania warszawskiego. Podkreśla bohaterstwo i tragedię Polaków, a także obojętność Stalina.Całostronicowy artykuł nosi tytuł "Powstanie warszawskie - wzniosły zryw Polaków zdławiony przez Moskwę i Berlin". Napisał go historyk Marco Patricelli, autor wielu książek poświęconych wojennym losom Polski i Polaków, między innymi rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu i II Korpusowi Polskiemu generała Władysława Andersa.