Redakcja Polska

Wyspiański w National Portrait Gallery. Portrety mistrza Młodej Polski w sercu Londynu

28.03.2025 15:03
W czwartek w londyńskiej National Portrait Gallery odbyło się uroczyste otwarcie długo wyczekiwanej wystawy "Stanisław Wyspiański: Portrety", poświęconej jednemu z najwybitniejszych artystów polskiego modernizmu. Ekspozycję, mieszczącą się w sali 14 na trzecim piętrze galerii, można oglądać bezpłatnie – to wyjątkowa okazja, by poznać twórczość ikony Młodej Polski.
Audio
  • W londyńskiej National Portrait Gallery odbyło się uroczyste otwarcie długo wyczekiwanej wystawy "Stanisław Wyspiański: Portrety". Audycja Krystyny Sribniak [posłuchaj]
Obrazy Stanisława Wyspiańskiego w National Portrait Gallery
Obrazy Stanisława Wyspiańskiego w National Portrait GalleryFot.: Polish Cultural Institute/Facebook

Stanisław Wyspiański, dramatopisarz, malarz, scenograf i reformator teatru, uważany jest za jedną z najbardziej charyzmatycznych postaci polskiej kultury przełomu XIX i XX wieku. Jego dorobek artystyczny, silnie osadzony w rodzimych tradycjach i folklorze, był odpowiedzią na utratę niepodległości przez Polskę. W czasach podziału kraju pomiędzy zaborców, Wyspiański – wraz z innymi twórcami nurtu Młodej Polski – starał się zbudować nową narodową tożsamość poprzez sztukę.

Oficjalne otwarcie – dzień pełen wydarzeń

Dzień rozpoczął się porannym spotkaniem z prasą, podczas którego wywiadów udzielili m.in. kuratorzy wystawy – dr Alison Smith i prof. Andrzej Szczerski – oraz Magdalena Grabianowska, dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Londynie. Wieczorem miała miejsce oficjalna ceremonia otwarcia, podczas której przemówienia wygłosili m.in. Victoria Siddall, dyrektor National Portrait Gallery, ambasador RP w Wielkiej Brytanii Piotr Wilczek, wiceminister kultury Marta Cienkowska oraz Scott McDonald, dyrektor generalny British Council.

Współpraca instytucji kulturalnych

Wystawa jest owocem współpracy wielu instytucji: National Portrait Gallery, Muzeum Narodowego w Krakowie, Instytutu Kultury Polskiej w Londynie oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem wydarzenia jest również British Council, w ramach trwającego Sezonu Kulturalnego Polska–Wielka Brytania 2025, który celebruje wymianę kulturalną między krajami.

Sztuka, która budzi emocje

Wystawa prezentuje wybrane portrety autorstwa Wyspiańskiego – od subtelnych przedstawień dzieci i członków rodziny, po symboliczne wizerunki artystów i intelektualistów. Każde dzieło ukazuje nie tylko mistrzowską technikę malarską, ale też wewnętrzny świat artysty, który poprzez sztukę próbował zdefiniować duszę narodu.


PRdZ/dad


Wystawa "Gombrowicz. Ja Europejczyk" na paryskiej Sorbonie

23.03.2025 11:07
Przygotowana przez Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli wystawa "Gombrowicz. Ja Europejczyk"  została otwarta na Uniwersytecie Sorbona w Paryżu. W wernisażu wzięła udział m.in. wdowa po pisarzu.

Nagroda im. prof. Aleksandra Gieysztora dla Teresy i Andrzeja Starmachów

24.03.2025 17:25
Laureaci - historycy sztuki i kolekcjonerzy - zostali uhonorowani za konsekwentny, liczący 35 lat prywatny mecenat nad dziedzictwem artystycznym krakowskiego środowiska artystycznego.  

"To było jak rozszyfrowywanie egipskich hieroglifów". Historia rekonstrukcji partytury opery "Margier" Konstantego Gorskiego

28.03.2025 09:00
Konstanty Gorski - skrzypek-wirtuoz, kompozytor, pedagog, działacz społeczny - jest postacią niezasłużenie zapomnianą - przekonują goście Polskiego Radia dla Zagranicy - dr Grzegorz Seroczyński, prezes Towarzystwa Muzycznego im. Konstantego Gorskiego oraz Olga Ciaszkiewicz i Ivan Kostiakhine, białoruski muzyk, były dyrygent Opery w Mińsku.

"Prawdziwe święto polskiej literatury" na Targach Książki w Lipsku

27.03.2025 14:45
Z okazji polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, która trwa od początku stycznia do końca czerwca, znacznie wzmocniliśmy polską obecność na Targach Książki w Lipsku, czeka nas prawdziwe święto polskiej literatury - powiedziała Katarzyna Sitko, kierująca Instytutem Polskim w Berlinie.