Polskie Radio
Section05

malarstwo

Schron na poddaszu. Z wizytą w pracowni Rajmunda Ziemskiego

- Ziemski dzielił swoje życie pomiędzy tą pracownią a pracownią w Akademii Sztuk Pięknych. A ponieważ był bardzo pracowity, bardzo skoncentrowany na malowaniu, które było absolutnie jego największą pasją, to z tej pracowni praktycznie nie wychodził - mówiła w Dwójce Katarzyna Ziemska, opiekunka Historycznej Warszawskiej Pracowni Artystycznej Rajmunda Ziemskiego, przez samego artystę nazywanej schronem.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Katarzyna Sanocka Rajmund Ziemski koloryści KULTURA Zobacz także Warszawa

Polskie Radio 24 "Magnetyczna osobowość". Wystawa "Kisling. Lśnienie Montparnasse’u"

- W pracowni Kisslinga odbywają się spotkania, które dopełniają obrazu kawiarni Montparnasse'u, w których kwitnie życie. Co ciekawe, niektórzy twierdzili, że ten okres to pierwszy taki "eksperyment socjalny" w dziejach sztuki, gdy spotyka się tak wielu artystów z różnych stron świata - mówił w Polskim Radiu 24 Artur Winiarski - dyrektor artystyczny muzeum Villa la Fleur.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Montparnasse Paryż

Jaremianka. Artystka, która "sama była awangardą"

- Była na pewno kobietą wyzwoloną. Ubierała się szokująco, chodziła w spodniach, uwielbiała ekscentryczne kapelusze i z dość dużą swobodą traktowała mężczyzn - tak o wyjątkowej artystce, rzeźbiarce, malarce i działaczce społecznej mówiła Magdalena Merta, prowadząca radiową audycję "Polki". Dziś wspominamy 116. rocznicę urodzin Marii Jaremy, zwanej Jaremianką.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski rzeźba TEATR SZTUKA II RP PRL Xawery Dunikowski

Artysta malarz Bogumił Książek laureatem 24. edycji Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza 2024

Cykl obrazów o charakterze abstrakcyjnych przedstawień. Inspiracją dla nich była historia i postać Jana Wnęka, konstruktora i artysty, działającego w Odporyszowie pod Tarnowem w drugiej połowie XIX wieku. To o nim opowiada wyróżniona wystawa Bogumiła Książka zatytułowana "Loty".
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA KULTURA wystawa lotnictwo Dwójka Akademia Sztuk Pięknych Kraków Zobacz także

Dlaczego Gustav Klimt włożył czerwony notatnik w dłoń Sonji Knips?

Gustava Klimta znają nawet ludzie mało zainteresowani sztuką. Wystarczy raz pojechać do Wiednia, by wpaść w szpony "klimtofilii", bo Klimt wyskakuje tam z zewsząd, jest na kubkach, serwetkach i długopisach. Na szczęście, jest też na swoich mistrzowskich obrazach. Jednym z nich jest "Portret Sonji Knips" z 1898 roku, zdobiący zbiory wiedeńskiego Österreichische Galerie Belvedere. Obraz piękny, ale nie poruszający widza tak jak na przykład kultowy "Pocałunek" wiszący na ścianie w tym samym muzeum. Tymczasem jeżeli kochamy sztukę Klimta, powinniśmy bardzo dokładnie przyjrzeć się portretowi pani Knips.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA Jarosław Jaworski Trójka malarstwo europejskie Gustav Klimt

Nie tylko rzeźby... Historyczna Pracownia Artystyczna Wandy Czełkowskiej

Powracamy do Historycznej Pracowni Artystycznej Wandy Czełkowskiej, jednej z najwybitniejszych rzeźbiarek XX wieku. Warto zaznaczyć, że poza rzeźbiarstwem zajmowała się także rysunkiem i malarstwem. O mniej znanych dziedzinach twórczości rzeźbiarki w "Kwadransie bez muzyki" opowiedzieli Ona Winogrodzka, spadkobierczyni twórczości Wandy Czełkowskiej, oraz Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Katarzyna Sanocka SZTUKA rzeźba Wanda Czełkowska

Kobiety w surrealizmie. "Odegrały dużą rolę"

- W tym roku obchodzimy stulecie powstania surrealizmu. Warto podkreślić jak dużą rolę w tym trendzie sztuki odegrały kobiety. Nie były tylko muzami, lecz same dużo tworzyły, a koledzy artyści darzyli je szacunkiem, wystawiając wspólnie obrazy na wystawach. Dopiero później pominięto rolę kobiet w historii narodzin surrealizmu - powiedziała Anna Świtajska z wydawnictwa "Smak Słowa", która wydała książkę "Artystki i surrealizm". 
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 Katarzyna Sanocka KSIĄŻKA SZTUKA

Aktorka i malarz, miłość i śmierć. Zagadka "Portretu rosyjskiej aktorki" Konrada Krzyżanowskiego

Tym razem Jarosław Jarry Jaworski zabiera nas w podróż do... swojego rodzinnego Torunia. Jeżeli jednak sądzicie, że będzie to wizyta w Domu Kopernika, czy w fabryce pierników, to jesteście w błędzie. Jarry zaprasza do monumentalnego ratusza, w którym mieści się toruńskie Muzeum Okręgowe.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA Toruń Petersburg Jarosław Jaworski Trójka malarstwo europejskie

"Szczycił się, że jest polskiego pochodzenia". Guillaume Apollinaire i jego wyzwolona poezja

– W jednym z listów Apollinaire pisał, że było trzech wielkich Polaków w literaturze: "Stanisław Przybyszewski, Joseph Conrad i ja" – opowiadała w Polskim Radiu w 2012 roku Julia Hartwig. Guillaume Apollinaire, a właściwie Wilhelm Apolinary Kostrowicki, znakomity francuskojęzyczny poeta zmarł 106 lat temu, 9 listopada 1918 roku w Paryżu.
Zobacz więcej na temat:  Francja POLSKA poezja awangarda literatura Julia Hartwig

Tamara Łempicka - mistrzyni PR-u. Szkic do prawdziwego portretu

Tamara Łempicka to artystka nieszablonowa, działająca na wyobraźnię odbiorców. Wokół jej życia i twórczości narosło jednak wiele mitów. Zmierzyła się z nimi dr hab. Katarzyna Mieczkowska. Dyrektorka Muzeum Narodowego w Lublinie nie ma wątpliwości, że Łempicka była "mistrzynią PR-u". Jednocześnie wiele jej decyzji miało być podyktowanych strachem. 
Zobacz więcej na temat:  Tamara Łempicka KULTURA Ula Kaczyńska

"Zostały tylko fasady". Straty w prywatnych zbiorach i artystycznych kolekcjach mieszkańców Warszawy

Straty dóbr kultury, których doznała Polska w latach 1939-1945, były wynikiem zarówno działań militarnych, jak i grabieży dokonywanych przez oddziały wojskowe. - Zewnętrzna powłoka Warszawy została odbudowana. Czyli fasady. Natomiast to, co znajdowało się wewnątrz, w kamienicach, pałacach, mieszkaniach prywatnych, tego już nie ma - mówi w radiowej Jedynce Ewa Witkowska z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 
Zobacz więcej na temat:  dzieła sztuki II wojna światowa historia Polski Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego kradzieże Michał Wójcik Warszawa