Polskie Radio
Section05

malarstwo

Z miłości do książek i piękna natury. Reportaż "Otuleni lasem"

Ilustratorka i pisarka książek dla dzieci Jola Richter-Magnuszewska z mężem Maciejem są miłośnikami piękna natury i jej dzikości. Wraz z synami i gromadką zwierząt mieszkają na skraju Beskidu Niskiego w drewnianej chacie otoczonej lasem. Domowe i leśne zwierzęta, bliskie otoczenie przyrody są dla nich niekończącym się źródłem zdumienia. Co też przelewane jest później na papier.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Monika Chrobak natura przyroda książki dla dzieci beskidy pr poleca

Rubens z Kalisza: spalony czy skradziony? Ta zagadka do dziś nie została rozwiązana

W nocy z 13 na 14 grudnia 1973 roku w katedrze w Kaliszu wybuchł pożar. Strażacy błyskawicznie dotarli na miejsce, a chwilę po nich przyjechała milicja. Gdy ugaszono pożar, oczom ratowników ukazał się dziwny widok. Ogień w niezrozumiały i nienaturalny sposób dotknął tylko ołtarz, w którym na co dzień wisiało bezcenne dzieło Petera Paula Rubensa "Zdjęcie z krzyża". Tylko że obrazu Rubensa nie było!
Zobacz więcej na temat:  Trójka Jarosław Jaworski dzieła sztuki Peter Paul Rubens Kalisz

"Otuleni lasem” – reportaż Moniki Chrobak

Ilustratorka i pisarka książek dla dzieci Jola Richter-Magnuszewska z mężem Maciejem są miłośnikami piękna natury i jej dzikości. Wraz z synami i  gromadką zwierząt mieszkają na skraju Beskidu Niskiego w drewnianej chacie otoczonej lasem. Domowe i leśne zwierzęta, bliskie  otoczenie przyrody jest dla nich niekończącym się źródłem zdumienia. Co też przelewane jest później na papier.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu i Dokumentu reportaż Monika Chrobak natura przyroda książki dla dzieci

Wystawa malarstwa Nicolae Grigorescu w Gdańsku. "Od strony formalnej był po stronie nowoczesności"

- Grigorescu dość wcześnie wylądował w Paryżu. Zaczynał w pracowni u Charlesa Gleyre'a. Był to wówczas bardzo ceniony malarz, lokujący się po stronie akademizmu, ale mający bardzo ciekawych uczniów. Wśród nich byli m.in. Monet i Renoir, a więc śmietanka impresjonizmu czy szerzej, nowego malarstwa. Grigorescu pewnie też z tego czerpał - mówił w Dwójce Jacek Friedrich, dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku, o wystawie "Nicolae Grigorescu. Malarz rumuńskiego etosu".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Monika Zając wystawa Muzeum Narodowe w Gdańsku Nicolae Grigorescu Jacek Friedrich SZTUKA KULTURA Jan Matejko Rumunia

Edward Hopper. Ukryte historie w samotnej Ameryce

Obrazy Edwarda Hoppera – jednego z najbardziej znanych amerykańskich malarzy XX wieku – kojarzą się z zatrzymaniem chwili, z minimalizmem i milczeniem. Ale dzieła te jednocześnie prowokują do stawiania pytań, wydobywania z nich skrytych opowieści. – One chcą, by widz je w jakiś sposób uruchamiał – mówił w Polskim Radiu dr Filip Lipiński, autor książki "Hopper wirtualny".
Zobacz więcej na temat:  USA impresjonizm FILM Alfred Hitchcock Ameryka psychologia SZTUKA

Julia Tymańska: dużo działam w sztuce postcyfrowej

- Lata 90. wiążę z wejściem nowych technologii, pierwszymi komputerami, telefonami - opowiada Julia Tymańska. - Opieram się na wspomnieniach moich rodziców, ale też na tych z mojego wczesnego dzieciństwa. Interesuje mnie estetyka tego czasu, dużo działam w sztuce postcyfrowej. Czerpię z kiczowatych artefaktów lat 90. - mówi o swojej sztuce.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Julia Tymańska Kamil Jasieński SZTUKA KULTURA recykling rzeźba

Bruno Schulz. Pisarz, malarz, geniusz z "republiki marzeń"

Był jednym z najwybitniejszych pisarzy w historii Polski, lecz do dziś stawia opór czytelnikom i znawcom literatury. Prawie nie ruszał się z rodzinnego Drohobycza – w którym urodził się 12 lipca 1892 roku – a jest dziś sławny na całym świecie. 
Zobacz więcej na temat:  Bruno Schulz rocznica historia Polski HISTORIA Drohobycz Holokaust Niemcy Lwów Wiedeń Zofia Nałkowska Witold Gombrowicz KSIĄŻKA książki literatura