Polskie Radio
Section05

malarstwo

Andy Warhol i najsłynniejsze puszki na świecie

Stworzone w 1962 roku „Puszki zupy Campbell” autorstwa Andy’ego Warhola to jedno z najsłynniejszych dzieł pop artu i w ogóle sztuki współczesnej. Znamy je chyba wszyscy, nawet jeżeli nie fascynuje nas sztuka. W końcu miliony (a może i miliardy?) ich reprodukcji otaczają nas zewsząd. W tym odcinku Trzeciej Strony Obrazu Jarosław Jarry Jaworski opowie o nich, bo tylko pozornie wiemy o nich wszystko. Dookoła puszek Campbella narosło tyle mitów, że dzisiaj najlepszy moment by je rozwiać.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA Jarosław Jaworski Trójka Zobacz także

Kontrowersyjna renowacja obrazu. "To komiks dla ubogich?"

W sprawie kontrowersyjnych efektów konserwacji XVIII-wiecznego obrazu  "Święta Trójca" z kościoła św. Jana Jałmużnika w Orchówku zwołana będzie komisja. Ma ona ponownie ocenić jakość wykonanych prac renowacyjnych. O krokach tych poinformował Lubelskie Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA lubelskie Lubelszczyzna SZTUKA KULTURA malarstwo polskie konserwacja Kościół Kościół katolicki sztuka sakralna

W krainie mrocznej dekadencji, czyli "Melancholik" Wojciecha Weissa

W tym odcinku "Trzeciej Strony Obrazu" Jarosław "Jarry" Jaworski zabrał nas w sam środek epoki Młodej Polski, do pełnego dekadentów i cyganerii artystycznej Krakowa z 1898 roku. No, może na chwilę przed totalną eksplozją tejże cyganerii, czyli przed przybyciem do miasta prawdziwego Demona, czyli Stanisława Przybyszewskiego, ale nie całkiem o nim jest ta opowieść, tylko o malarzu Wojciechu Weissie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA Jarosław Jaworski Trójka Zobacz także

Wielki malarz, świetny eseista, kronikarz żywej historii. Wywiad rzeka z Józefem Czapskim

"Świat w moich oczach" to wywiad rzeka z Józefem Czapskim, niezwykłym świadkiem burzliwej historii XX wieku. Współtworzył paryską "Kulturę". Był więziony w Starobielsku. Swoim życiem świadczył o historii. O sowieckich zbrodniach pisał m.in. we "Wspomnieniach starobielskich" oraz "Na nieludzkiej ziemi".
Zobacz więcej na temat:  Józef Czapski Katarzyna Sanocka II wojna światowa historia Polski sowieckie obozy pracy SZTUKA KULTURA literatura Zobacz także Dwójka

Jerzy Nowosielski. Malarstwo żarliwej wiary, sztuka trudniej nadziei

– Nie stworzyłby tak wspaniałych fresków w cerkwiach i kościołach, gdyby nie był człowiekiem naprawdę, mimo okresu zwątpienia, wierzącym – podkreślał w archiwalnym nagraniu Polskiego Radia Zbigniew Podgórzec, znawca prawosławia, opowiadając o Jerzym Nowosielskim. 7 stycznia br. mija 102. rocznica urodzin tego znakomitego malarza i myśliciela.  
Zobacz więcej na temat:  jerzy nowosielski prawosławie teologia Jezus Chrystus chrześcijaństwo HISTORIA

Jan Stanisławski. "W nowatorski, wręcz fotograficzny sposób kadrował swoje obrazy"

- Miał umiejętność dostrzeżenia pewnego fragmentu pejzaż, ale pewne siebie muśnięcie pędzla, powstawało skończone dzieło sztuki – mówiła krytyk sztuki Stefania Krzysztofowicz-Kozakowska. 6 stycznia 1907 roku zmarł w Krakowie malarz Jan Stanisławski. Był wybitnym pejzażystą, reprezentantem polskiego modernizmu.
Zobacz więcej na temat:  Młoda Polska Kraków Paryż Warszawa Julian Fałat Wojciech Kossak

Ikony z Ziemi Przemyskiej. "Są dumą i chlubą Muzeum Narodowego"

Zbiór 34 ikon z Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej został poddany pionierskim badaniom. - To wspaniałe dzieła, które w zasadzie dotąd nie doczekały się na żadną porządną publikację. Dlatego czas najwyższy to naprawić - mówi w Programie 1 Polskiego Radia pomysłodawca i kierownik projektu prof. Mirosław Kruk z Uniwersytetu Gdańskiego, kurator Sztuki Cerkiewnej Muzeum Narodowego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  ikony Katarzyna Kobylecka Zobacz także Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej Mirosław Kruk Joanna Mendyk

Noworoczne menu sprzed 600 lat i najstarsza zima. Nie ma takiego drugiego kalendarza

"Bardzo bogate godzinki księcia de Berry" to jedyna taka podróż w czasie. Poza średniowiecznym bankietem noworocznym czy najdawniejszym przedstawieniem zimy w malarstwie europejskim znajdziemy tu m.in. sceny dawnych zaręczyn czy koszenia siana pod murami Paryża. To i znacznie więcej można zobaczyć na kalendarzowych miniaturach 12 miesięcy zamieszczonych w bezcennym manuskrypcie z początku XV wieku.
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze SZTUKA Francja kalendarz Niderlandy tradycja magazyn 2022/2023 HISTORIA