Polskie Radio
Section05

chrześcijaństwo

Kiedy religia i Kościół oddala od Boga

Badania socjologiczne pokazują, że ludzie coraz częściej odchodzą nie tylko od Kościoła, ale także od wiary. Jedni po prostu porzucają coś, co od dawna nie przemawiało im do przekonania i w końcu stało się obojętne. Dla innych jednak odejście wiąże się z poczuciem wyzwolenia i ulgi. W audycji stawiamy pytanie o takie sposoby prezentowania wiary i jej praktykowania, które zasłaniają Boga, a samego człowieka albo pozostawiają obojętnym albo nakładają na niego ciężary nie do udźwignięcia. Gościem audycji jest m.in. psycholog dr Andrzej Molenda, autor książki, która stała się ważną inspiracją dla podjęcia tego tematu (Kiedy wiara oddala od Boga)
Zobacz więcej na temat:  katolicyzm Kościół wiara religia miłość

"Kogoś takiego jeszcze w Polsce nie było". Leszek Kołakowski o porażce życia

– Kultura europejska jest z chrześcijaństwem do tego stopnia zrośnięta, że nie możemy sobie wyobrazić, w jaki sposób mogłaby bez tradycji chrześcijańskiej istnieć – mówił Leszek Kołakowski w 1979 roku na antenie Polskiej Sekcji Radia BBC. W 97. rocznicę urodzin tego znakomitego filozofa przypominamy kilka jego myśli dotyczących spraw fundamentalnych: sensu życia i religijności. 
Zobacz więcej na temat:  filozofia Leszek Kołakowski wspomnienie religia

Historii nie da się zakrzyczeć

40 lat temu, najprawdopodobniej 19 października 1984 r., ks. Jerzy Popiełuszko, duszpasterz ludzi pracy i kapelan „Solidarności”, został porwany i zamordowany przez funkcjonariuszy IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. To było pierwsze z wielu akcji departamentu zajmującego się duchownymi, kiedy przed sądem postawiono sprawców. O pracy detektywów – historyków i znaczeniu przeszłości dla kolejnych pokoleń opowiedzą Tomasz Wiścicki i Ewa Czaczkowska autorzy doskonałego dokumentu o tamtych wydarzeniach oraz Małgorzata Żaryn, ks. prof. Józef Naumowicz, prof. Radosław Lolo
Zobacz więcej na temat:  katolicyzm Kościół wiara religia miłość

Nowy sondaż o Kościele. Polacy podzieleni

Centrum Badania Opinii Społecznej zapytało Polaków, jak oceniają działalność Kościoła w Polsce. Okazuje się, że blisko połowa badanych wypowiedziała się na ten temat pozytywnie. To wzrost w porównaniu do poprzedniego badania. Dla wielu może być to zaskakujące, gdyż na przestrzeni ostatnich lat ujawniono wiele afer związanych z duchownymi - m.in. przestępstw związanych z pedofilią. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA religia wiara katolicyzm CBOS sondaż ankieta badanie społeczeństwo badania Kościół Kościół katolicki duchowieństwo

Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia

24 Dzień Papieski „Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”. Goście w studiu - ks. Dariusz Kowalczyk przewodniczący zarządu Fundacji DNT oraz Katarzyna Smolak stypendystka Fundacji DzNT. Refleksjami o starości podzielą się też: Jacek Borawski student VI roku medycyny z Fundacji DzNT, Jolanta Kowalik dyrektor Domu Opieki prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek od Cierpiących, założonego przez bł. o. Honorata Koźmińskiego, patrona dnia 13.10., kard. Kazimierz Nycz. Towarzyszące rozmowom słowa JPII o znaczeniu cierpienia i starości. 
Zobacz więcej na temat:  katolicyzm Kościół wiara religia miłość

Kardynał budujący mosty

We wrześniu minęła kolejna rocznica śmierci przyjaciela św. Jana Pawła II, byłego metropolity lwowskiego obrządku łacińskiego, pierwszego rektora Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie - kardynała Mariana Jaworskiego, który zmarł w 2020 roku, w wieku 94 lat. W audycji  przybliżymy postać wybitnego metropolity i powrócimy do archiwalnych rozmów z kardynałem, który w trudnych czasach przełomu budował mosty między Wschodem a Zachodem. Powiemy też o niebagatelnej roli, jaką odegrał odbudowując Kościół katolicki na dawnych Kresach.  
Zobacz więcej na temat:  katolicyzm Kościół wiara religia miłość

Chrześcijanie, muzułmanie i Żydzi ocalają skarby starożytności. Szkoła Tłumaczy w Toledo

W pierwszej połowie XII wieku arcybiskup Rajmund I założył w Toledo ośrodek przekładowy, w którym chrześcijanie, muzułmanie i Żydzi tłumaczyli z języka arabskiego m.in. antyczne dzieła. W Międzynarodowym Dniu Tłumacza warto przypomnieć to jedno z miejsc, dzięki któremu Europa uzyskała dostęp do skarbnicy dawnej wiedzy.  
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze starożytność filozofia literatura Hiszpania tłumaczenie islam Żydzi