Polskie Radio
Section05

chrześcijaństwo

Rok abp. Antoniego Baraniaka

Decyzją Sejmu RP roku 2024 został ustanowiony rokiem abp. Antoniego Baraniaka –w 120. Rocznicę jego urodzin. Aresztowany we wrześniu 1953 roku przez funkcjonariuszy UB, przetrzymywany w areszcie śledczym na ul. Rakowieckiej do grudnia 1955 roku, torturowany, przesłuchiwany bez postawienia oskarżeń, został zwolniony z aresztu w grudniu 1955 roku. „[…] funkcjonariusze UB odziani byli w futra, a podczas podróży robili sobie przerwy, biegali dla rozgrzewki wokół samochodu i popijali alkohol.
Zobacz więcej na temat:  muzyka ludowa muzyka tradycyjna muzyka klasyczna muzyka fortepianowa muzyka rozrywkowa muzyka polska Redakcja katolicka Trójka

Maryja z Guadelupe. Aktualność przesłania sprzed 500 lat.

W czasach konfliktów społecznych w Meksyku i na świecie, pośród bezprecedensowych aktów przemocy, okrutnych wojen, nierówności społecznej, krzyku ubogich, który domaga się naszej uwagi, Kościół wzywa do oddania się w ręce Świętej Maryi z Guadalupe. Tej, której rocznicę objawienia Indianinowi św. Janowi Diego będziemy obchodzili 12 grudnia.
Zobacz więcej na temat:  katolicyzm Kościół wiara religia miłość objawienia fatimskie

To trzeba wiedzieć, by zrozumieć jej tajemnicę

Co znaczy "Notre Dame"? Jaka jest architektura paryskiej katedry? Jakie znaczenia niesie? – Możemy, oglądając Notre Dame, odczytać jej ukryte przekazy. Ale jest też symbolika, do której zrozumienia jest dziś niewielu przygotowanych – opowiadał w archiwalnej audycji prof. Henryk Samsonowicz. Notre Dame w Paryżu, pięć lat po tragicznym pożarze, będzie ponownie otwarta. To dobra okazja, by przypomnieć, jaki był świat średniowiecznych katedr.
Zobacz więcej na temat:  Francja Paryż Notre Dame symbole średniowiecze

Jak budowano katedry? Grzeszne finansowanie, lista fachowców i walka o rekord

W ciągu trzech wieków wzniesiono we Francji 80 katedr, w tym paryską Notre Dame, a ogółem na budowę kościołów wykorzystano wtedy więcej kamieni niż kiedykolwiek w starożytnym Egipcie. Czas powstawania katedry rozciągał się na pokolenia – nic dziwnego, bo przedsięwzięcie to należało do kosztownych, arcytrudnych i zakrojonych na pozaludzką skalę.
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze Notre Dame Francja Paryż architektura budownictwo

Dzwonnik z Notre Dame. Ta historia uratowała katedrę, ale i trafiła na listę ksiąg zakazanych

Powieść Victora Hugo o dzwonniku Quasimodo – "Katedra Najświętszej Marii Panny w Paryżu" – nie tylko skłoniła XIX-wiecznych Francuzów do ratowania ich zaniedbanej bezcennej świątyni, lecz także została jedną z ukochanych lektur o tragicznej miłości. Książka okazała się jednak na tyle niejednoznaczna, że znalazła się na liście dzieł zakazanych przez Kościół.  
Zobacz więcej na temat:  Paryż Francja literatura Victor Hugo powieść musical FILM architektura zabytki

Urodzony w Syrii, niepokorny i troskliwy. Święty Mikołaj z mniej znanej strony

- Był niezwykłym pasterzem, człowiekiem absolutnie oddanym ludziom, który wcielił w życie przykazanie miłości. Swoim wiernym dawał to, czego człowiek chyba najbardziej potrzebuje, a więc miłość i troskę. Dlatego postać świętego Mikołaja wyrosła na najbardziej ukochanego świętego, do którego ludzie zwracali się z każdą, nawet najmniejszą prośbą - mówił w Dwójce Vitali Mikhalchuk z Wydziału "Artes Liberales" UW.
Zobacz więcej na temat:  Święty Mikołaj Katarzyna Sanocka Dwójka teologia mikołajki Zobacz także

Całun Turyński. Niemy świadek Męki i Zmartwychwstania Chrystusa

492 lata temu w Świętej Kaplicy kolegiaty we francuskim Chambéry, gdzie przechowywano Całun Turyński, wybuchł pożar. Relikwia "została uratowana przez czterech mężczyzn, w tym dwóch franciszkanów, którzy rzucili się w ogień, wiadrami wody schłodzili skrzynię i wyciągnęli ją na zewnątrz", pisał Grzegorz Górny w książce "Świadkowie tajemnicy".
Zobacz więcej na temat:  Całun Turyński Jezus Chrystus badania religia ewangelia

Mikołaj Trąba. Pierwszy Prymas Polski i doradca króla Władysława Jagiełły

"Zawrotna kariera Mikołaja była wynikiem nie tylko jego osobistych walorów, ale miała również ścisły związek z polityką. Rozumieli się z królem, ufali sobie i nawzajem się popierali" - pisze historyk prof. Stefan Maria Kuczyński w "Polskim Słowniku Biograficznym". 602 lata temu zmarł Prymas Polski Mikołaj Trąba, jeden z najważniejszych Polaków XV wieku.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Jagiełło prymas Polski średniowiecze Sandomierz Kościół katolicki papież Krzyżacy bitwa pod grunwaldem Jan Długosz

Adwent w muzyce

W rozpoczynający się Adwent – czas oczekiwania na spotkanie z przychodzącym Bogiem, to ostateczne na końcu czasów i osobiste u kresu życia każdego z nas, a także to  przywołujące Tajemnicę Wcielenia Emmanuela - Boga z nami - dobrze wprowadzą współczesne piosenki o nadziei i tęsknocie, czerpiące także z tradycji pieśni adwentowych. Posłuchamy min. TGD, Na Syjon, Rock and Fire, Magda Anioł, Mate.O, 40/30/70.
Zobacz więcej na temat:  muzyka ludowa muzyka tradycyjna muzyka klasyczna muzyka fortepianowa muzyka rozrywkowa muzyka polska Redakcja katolicka Trójka

I niedziela adwentu ze św. Barbarą

Postać Barbary na początek drogi adwentowej. Z jednej strony Barbórkowe uroczyste msze święte, kultywowanie tradycji, rodzinne spotkania śląskie, a z drugiej  św. Barbara z Nikomedii, patronka dobrej śmierci i trudnej pracy. Czy oba tematy łączy jakiś wspólny wątek? Czy dziś - kiedy górnictwo odchodzi w niepamięć - ma jeszcze znaczenie etos pracy i trudu górniczej pracy? O adwentowym prostowaniu dróg opowiadać będą ks. Bartosz Pikul – proboszcz bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie, a o śląskim aspekcie adwentu, Barbórce i św. Barbarze opowiedzą Ślązaczki - Dorota Szatters  i Beata von Schagen – znawczyni i propagatorka barbórki oraz postaci św. Barbary.
Zobacz więcej na temat:  katolicyzm Kościół wiara religia miłość Barbórka

Izabela Katolicka, królowa Hiszpanii. Sensacyjna droga do tronu, inkwizycja i zwycięstwo nad islamem

26 listopada 1504 roku zmarła Izabela Katolicka - władczyni, która zakończyła rekonkwistę i rozpoczęła tworzenie nowożytnej Hiszpanii. Jak wyglądały "gry o tron" po śmierci ojca Izabeli? Dlaczego narzeczony Izabeli musiał jechać do niej w przebraniu służącego? Przypominamy te i inne epizody z barwnego życia królowej, która na trwałe zapisała się w hiszpańskich dziejach.
Zobacz więcej na temat:  Hiszpania królestwo islam średniowiecze

"Dom" Rodziny Pospieszalskich

Nakładem Polskiego Radia, pod koniec tygodnia światło dzienne ujrzy płyta DOM Rodziny Pospieszalskich. To już druga produkcja muzyczna, która prezentuje wybrane wiersze polskich poetów, do których Pospieszalscy napisali muzykę. W najbliższej audycji będziemy gościć Barbarę i Mateusza Pospieszalskich, którzy opowiedzą o płycie DOM oraz o innych wspólnych produkcjach muzycznych min. Psalmach Dawidowych.
Zobacz więcej na temat:  muzyka ludowa muzyka tradycyjna muzyka klasyczna muzyka fortepianowa muzyka rozrywkowa muzyka polska Redakcja katolicka Trójka Pospieszalscy

Powroty do domu

20 mln osób polskiego pochodzenia żyje poza krajem. Jedni wyjechali za granicę w poszukiwaniu lepszego życia i zostali tam, nie przestając tęsknić za Polską, niektórzy postanowili wrócić. Ale czy jest do kogo i do czego? Jaka jest sytuacja rodzin polonijnych na emigracji, a z jakimi problemami muszą zmierzyć się po powrocie? Czy trudno się zaadaptować? Na te pytania postarają się też odpowiedzieć goście Familijnej Jedynki.
Zobacz więcej na temat:  katolicyzm Kościół wiara religia miłość emigracja

Każde dziecko musi utracić Narnię. Clive Staples Lewis i jego opowieści

– Do "Opowieści z Narnii" możemy przykładać różne interpretacje, ale moim zdaniem to są opowieści o dzieciństwie, o tym, że trzeba opuścić Narnię i wejść w dorosłe życie. Strata Narnii jest bezpowrotna – mówił w Polskim Radiu literaturoznawca dr Grzegorz Leszczyński.
Zobacz więcej na temat:  Clive Staples Lewis HISTORIA literatura dzieci dzieciństwo religia protestantyzm katolicyzm książki dla dzieci