Redakcja Programów Katolickich

Cichy bohater

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2025 06:00
Dla otoczenia pozostawał kapłanem dobrotliwym i uczynnym, choć z powodu dolegliwości mówił cicho i niewyraźnie. Nigdy jednak za życia nie wspominał o swych dramatycznych przeżyciach, jakie przechodził we wczesnych latach komunistycznej Polski.
Propagandowe zdjęcie ks. Władysława Gurgacza zainscenizowane przez Urząd Bezpieczeństwa. 1949 r.
Propagandowe zdjęcie ks. Władysława Gurgacza zainscenizowane przez Urząd Bezpieczeństwa. 1949 r.Foto: Wikimedia commons/dp

Po podstępnym aresztowaniu, procesie pokazowym, torturach podczas przesłuchania i więzieniu, wychodzi na wolność i rozpoczyna pracę w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Warszawie. Staje się krzewicielem kultu miłosierdzia Bożego i biografem Siostry Faustyny. Dyskretnie zbiera materiały i opracowuje pierwsze wydanie pism ks. Władysława Gurgacza, które pozostawił w maszynopisie.

W audycji powrócimy do archiwalnych nagrań z procesu ks. Gurgacza (skazanego na śmierć  przez komunistów i  zmordowanego 14 września 1949 r.) oraz  przybliżymy zapomnianą postać o. Stanisława Szymańskiego, który stał się cichym bohaterem powojennych czasów prześladowania Kościoła i duchownych. O jego postaci opowiedzą ojcowie jezuici – O. Krzysztof  Dorosz, zajmujący się spuścizną po niezłomnym kapłanie oraz O. Grzegorz Dobroczyński, który zetknął się z O. Stanisławem Szymańskim na początku swej drogi zakonnej.

Zaprasza Małgorzata Grabisz-Pniewska

 

WAŻNE SPRAWY

Wielkopostne praktyki ascetyczne okiem psychologa. Potrzeba ascezy cyfrowej i pożytki z niej płynące. Gość Bogna Białecka – psycholog.

 

MAGAZYN z ZYCIA KOŚCIOŁA



***

Tytuł audycji: Familijna Jedynka

Prowadzący: Jan Pniewski

Data emisji: 9.03.2025 r.

Godzina emisji: 06.00

 

 

Czytaj także

Czy nadzieja zawieść nie może? Czy choroba to wyrok czy szansa?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2025 06:00
11 lutego będziemy obchodzili XXXIII Światowy Dzień Chorego. Od ponad miesiąca trwa Rok Jubileuszowy. Kościół zaprasza nas, abyśmy stali się „pielgrzymami nadziei”. Co to może oznaczać dla ludzi chorych bądź dla tych którzy opiekują się chorymi?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jubileusz artystów

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2025 06:00
W roku Jubileuszowym 2025 od 16-18 lutego będziemy obchodzić Jubileusz Artystów. Z tej okazji przywołamy „List do artystów” św. Jana Pawła II. Korzystając także ze swoich osobistych doświadczeń artystycznych wskazywał on na szczególną misję i powołanie artystów, którzy jak pisał ‘mają uczestnictwo w twórczej władzy nad światem, a ich sztuka winna współgrać z doskonałą mocą stwórczą samego Boga”
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biblia - księgą nadziei

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2025 06:00
W styczniu obchodziliśmy Niedzielę Słowa Bożego a w maju będzie Tydzień Biblijny z Narodowym Czytaniem Pisma Świętego. To konkretne okazje do głębokiej refleksji nad Biblią ale dla ludzi wierzących każdy dzień jest okazją do tego aby czytać Pismo Święte.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ciemne strony Kościoła

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2025 06:00
Wielki Post traktowany poważnie wymaga wielkiej odwagi. Bo to czas mierzenia się z tym co najtrudniejsze w nas i wokół nas - stawania oko w oko z grzechem. W Kościele.
rozwiń zwiń