Section00

Audycje | KOŚCIÓŁ NASZ POWSZEDNI

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Kościół nasz powszedni
Section05

Czy chrześcijanie na całym świecie przygotowują się do bycia Pielgrzymami nadziei?

Czy otworzą swoje serca na łaski, którymi Bóg chce ich obdarzyć? Rok 2025 jest rokiem Jubileuszu i cały świat chrześcijański przygotowywał się do Roku Świętego w zeszłym roku, nazwanym przez papieża Franciszka Rokiem Modlitwy. Będzie to rok pełen niezapomnianych wydarzeń, jak zapowiedziano w kalendarzu jubileuszowym. Począwszy od Otwarcia Drzwi Świętych Bazyliki Świętego Piotra 24 grudnia 2024 roku odbędzie się w kolejnych miesiącach wiele jubileuszy poszczególnych stanów, grup zawodowych, wspólnot, organizacji.
play_arrow

czytaj więcej

Kolęda

Tuż po Bożym Narodzeniu rozpoczyna się tzw. chodzenie księży po kolędzie. Istotą kolędy jest pobłogosławienie mieszkania i spotkanie z parafianami. A jaka jest historia wizyty duszpasterskiej zwanej kolędą? Skąd wziął się taki zwyczaj i jego forma?
play_arrow

czytaj więcej

Otwarte drzwi

Rozpoczęty w Wigilię Rok Jubileuszowy, na przełomie roku otwiera się kolejnymi Drzwiami Świętymi czterech rzymskich Bazylik większych. 24. 12. Bazyliki świętego Piotra, 29.12. Bazyliki św. Jana na Lateranie, 1.01. Bazyliki Santca Maria Maggiore, 6 01 Bazyliki św. Pawła za murami. O znaczeniu symbolu PORTA SANCTA dla dobrego skorzystania z jubileuszowego czasu łaski oraz o źródłach tej tradycji opowiada ks. prof. Janusz Królikowski, autor Przewodnika po roku jubileuszowym. 
play_arrow

czytaj więcej

„Podaruj Wigilię”

Czas Świąt Bożego Narodzenia kojarzy się z rodzinnym gwarem i bliskością. Jednak nie dla wszystkich jest to radosny okres, wiele starszych osób spędzi je w samotności. Zamiast rozmów, ich domy wypełnia cisza. Zamiast życzeń – milczący telefon, a w skrzynce pocztowej zabraknie świątecznej kartki. Święta spędzone w zapomnieniu…
play_arrow

czytaj więcej

Czas podsumowań

Adwent to czas rozpoczynania nowego programu duszpasterskiego, ale też podsumowań zakończonego. W audycji rozmowa o nowym programie i o wyzwaniach stojących przed Kościołem w Polsce, ale też o najważniejszych wydarzeniach w Kościele w minionym 2024 r.
play_arrow

czytaj więcej

Apostolat Różańca i Płaszcza Najświętszej Dziewicy z Guadalupe

Czy Apostolat Różańca świętego i Płaszcza Najświętszej Dziewicy z Guadalupe i nabożeństwo z tym apostolatem związane to duchowość dla Polaków?
play_arrow

czytaj więcej

Jak dobrze  przeżyć Adwent?

Czy jakoś szczególnie trzeba się przygotowywać? Co to są roraty i dlaczego zapalamy świece? I wreszcie czy w Adwencie można tańczyć i robić imprezy? Te wszystkie wątpliwości rozwieje i odpowie na pytania ks. Leszek Kryża, dyr.Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, zaprosi też do udziału w zbiórce , która już 8.12 odbędzie się we wszystkich kościołach w Polsce.
play_arrow

czytaj więcej

Jak głosić Ewangelię? Wyzwania dla Kościoła na świecie

Jakie wyzwania towarzyszą pracy Kościoła na poszczególnych kontynentach? Co sprawiło, że Kościół przestaje być europocentryczny? Czym różni się praca duszpasterska w Europie, dawniej będącej witalnym miejscem życia Kościoła, od innych, często egzotycznych miejsc, w których obecnie szybko rośnie liczba wierzących? Czy Polska będzie potrzebowała kapłanów i misjonarzy z innych krajów? Czy będą to duchowni z dawnych terenów misyjnych, do których kiedyś wyruszali na misje księża z Polski?
play_arrow

czytaj więcej

Kiedy Ziemia łączy się z Niebem

Karol Wojtyła w poemacie „Stanisław” pisał: „Są ludzie, których moja Ziemia ujrzała, że jest złączona z Niebem. Są ludzie, byli ludzie i wciąż tacy są”. Do takich osób należał niewątpliwie bł. Ks. Jerzy Popiełuszko, którego 40. rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku. Gdzie kształtował się jego charakter? Jak okres młodości wpłynął na późniejszą postawę obrońcy wolności ducha? W jaki sposób czas spędzony w wojsku odcisnął swoje piętno na kapłanie, który nie bał się represji i szykan, jakim był poddawany przez komunistów w stanie wojennym i także po nim.
play_arrow

czytaj więcej

Section21