Section00

Audycje | KOŚCIÓŁ NASZ POWSZEDNI

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Kościół nasz powszedni
Section05

Czas ojca

Na początku kwietnia został opublikowany najnowszy raport Think Tanku Tato.Net STATO'23. To już czwarta edycja badań STATO (statystyki i studia o ojcostwie), które dostarczają wiedzy o współczesnym ojcostwie w Polsce. Już nie 7 ale 120 minut dziennie poświęca przeciętny ojciec dziecku. To dużo, ale do ideału jeszcze daleko-mówi gość audycji Dariusz Cupiał, założyciel tato.net
play_arrow

czytaj więcej

Doświadczenia wojny na Ukrainie

Okrutne doświadczenia wojny na Ukrainie dotknęły bardzo mocno wiernych różnych wyznań i Kościołów. Wierni  byli szykanowani, więzieni i poddawani torturom. Konfiskowano im mienie, zakazywano działalności religijnej, przeszkadzano w nabożeństwach. Jak sytuacja wygląda dzisiaj, po dwóch latach pełnoskalowej wojny?
play_arrow

czytaj więcej

Święta Wielkanocne w Ameryce Północnej i Południowej

Wielki Tydzień (hiszp.: la Semana Santa) jest istotnym świętem dla mieszkańców Ameryki Południowej, z których ponad połowa identyfikuje się z religią chrześcijańską.  Tradycje sięgają czasów m.in. hiszpańskiego podboju, podczas którego Hiszpanie organizowali przedstawienia z wydarzeń biblijnych, aby przybliżyć lokalnych mieszkańców do wiary chrześcijańskiej. Synkretyzm między katolicyzmem a tradycjami ludów prekolumbijskich zaowocował różnymi obrzędami i świętami, które trwają do dziś.
play_arrow

czytaj więcej

Jak zmieniły się poglądy Polaków na aborcję?

11 kwietnia w Sejmie rozpocząć ma się debata poświęcona liberalizacji prawa do aborcji. W tym kontekście warto przypomnieć o prawie do ochrony ludzkiego życia, zdrowia i macierzyństwa oraz rodziny. W audycji "Kościół nasz powszedni" poruszona zostanie m.in. kwestia zgodności z Konstytucją RP proponowanych obecnie projektów ustaw dopuszczających aborcję na życzenie, czy społecznych następstw aborcji oraz stosunku Polaków do aborcji.
play_arrow

czytaj więcej

Jaki mężczyzna dziś jest potrzebny?

19 III będziemy wspominać św. Józefa, który jest wzorem dla mężczyzn. Jego osoba i życie skłania nas do refleksji nad współczesną rolą mężczyzny w rodzinie i społeczeństwie. Dlatego w audycji zastanowimy się w czym może przejawiać się męskość, która będzie wartością? W jaki sposób dojrzały mężczyzna może być darem dla żony, dla rodziny, dla społeczeństwa. Jaki mężczyzna dziś jest potrzebny?
play_arrow

czytaj więcej

O działaniach Konferencji Episkopatu Polski

Rozmowa o aktualnych działaniach Konferencji Episkopatu Polski i zbliżającym się zebraniu plenarnym biskupów. Przewodniczący Episkopatu abp. Stanisław Gądecki kończy w marcu swoją kadencję, wybór nowego przewodniczącego będzie jednym z głównych tematów obrad. Rozmowa z Rzecznikiem KEP - o. Leszkiem Gęsiakiem SJ.
play_arrow

czytaj więcej

Dzień Teściowych

5 III obchodzimy Dzień Teściowych i wspominamy szczególną teściową – bł. Mariannę Biernacką. 8 III obchodzimy natomiast Dzień Kobiet . W audycji będzie mowa o roli kobiet w domu i w Kościele. O tym jakie zadania stoją przed kobietami i jak kobiety wypełniają je w codziennym życiu.
play_arrow

czytaj więcej

Dzień Myśli Braterskiej

W Polskim Radiu 24 rozmowa o wartościach, jakie podejmuje i promuje współczesne harcerstwo oraz zadaniach, jakie stoją przed kapelanami harcerzy i skautów. Punktem wyjścia do rozmowy będą święta harcerzy - obchodzony 22 lutego Dzień Myśli Braterskiej oraz wspomnienie bł. Wincentego Frelichowskiego, patrona polskich harcerzy, przeżywane następnego dnia.
play_arrow

czytaj więcej

Co z lekcjami religii w szkole?

15 lutego 2024 r. w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski odbyła się konferencja prasowa o nauczaniu religii w szkole. W audycji powiemy jaka jest prawna sytuacja w Polsce lekcji religii w szkole i o jak to wygląda w praktyce. W jaki sposób przygotowuje się katechetów i jak oni przekazują wiedzę uczniom. 
play_arrow

czytaj więcej

Section21