Warszawa po Salzburgu i Wiedniu to trzecie "miasto Mozarta:, ponieważ tu odbywa się wielki festiwal poświęcony temu kompozytorowi. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych w Polsce. - Tegoroczna edycja odbędzie się w wyjątkowej oprawie proponując szeroki repertuar operowy, koncertowy i oratoryjny. Będzie to genialna muzyka Mozarta w mistrzowskim wykonaniu - zapowiedziała podczas poniedziałkowej konferencji śpiewaczka operowa, mezzosopranistka Alicja Węgorzewska-Whiskerd, dyrektorka Warszawskiej Opery Kameralnej, organizatora Festiwalu.
Podczas tegorocznego 34. Festiwalu zostanie przedstawiony niemal kompletny zestaw arcydzieł operowych Mozarta.
Alicja Węgorzewska-Whiskerd zapowiada, że festiwal rozpocznie się premierą w reżyserii Anny Sroki-Hryń pod dyrekcją Benjamina Bayla - będzie to "Łaskawość Tytusa". A zakończy się premierą "La Finta Semplice" w aranżacji Tomasza Pokrzywińskiego, w reżyserii Jitki Stokalskiej. - Wisienką na torcie jest Młodzieżowa Orkiestra Mozartowska, która zabrzmi w S-1, w studiu Polskiego Radia - mówi Alicja Węgorzewska-Whiskerd.
00:23 13567478_1.mp3 Dyrektorka Warszawskiej Opery Kameralnej Alicja Węgorzewska-Whiskerd zapowiada, że festiwal rozpocznie się premierą i premierą się zakończy (IAR)
Nie zabraknie na Festiwalu "Czarodziejskiego fletu", którego wiedeńska premiera w 1791 r. spotkała się z zachwytem widzów. To utwór "w którym proste piosenki i zwrotkowe arie spotykają się z kunsztowną partią Królowej Nocy"– zauważa krytyk Jacek Marczyński. "Uprowadzenie z seraju" – opera należąca do kanonu mozartowskiego niezbyt spodobała się cesarzowi Józefowi II, który po premierze miał powiedzieć do Mozarta: "To zbyt piękne dla naszych uszu, za wiele nut", a kompozytor odparł "Akurat tyle, najjaśniejszy panie, ile trzeba".
Kierownik muzyczny Musicae Antiquae Collegium Varsoviense Adam Banaszak podkreśla, że wśród wyjątkowych wydarzeń znajdzie się także koncert "Moje życie z Mozartem" z udziałem Erica-Emmanuela Schmitta. Właściwie będzie to koncertowa wersja książki – jak zaznaczył Adam Banaszak, który poprowadzi Zespół Wokalny WOK i Musicae Antiguae Collegium Varsoviense.
Podczas festiwalu dwukrotnie zabrzmi Requiem d-moll oraz "Mesjasz" Haendla według Mozarta. "Będzie to spotkanie dwóch geniuszy" - skomentował Adam Banaszak.
Ponadto Baszak podkreśla, że młodzi muzycy wciąż mogą się zgłaszać. Aplikować mogą instrumentaliści z pierwszych lat studiów. Uczestniczą oni w cyklu warsztatów, a potem występują na koncertach ramię w ramię z liderami Orkiestry Misicae Antiquae Collegium Varsoviense. W ubiegłym roku przedsięwzięcie zostało zrealizowane po raz pierwszy.
Pod hasłem Mozart Junior na festiwalu będą się odbywać warsztaty śpiewu, lekcje kostiumograficzne i lalkowe, warsztaty scenograficzne oraz pokazy mody operowej.
Koncert finałowy Festiwalu Mozartowskiego - 23 czerwca.
Festiwal Mozartowski
Festiwal Mozartowski zorganizowany został po raz pierwszy w 1991 roku dla uczczenia 200. rocznicy śmierci wiedeńskiego kompozytora. Od początku swego istnienia Festiwal był jedynym w Europie, podczas którego przedstawiano – i robił to zespół artystyczny jednego teatru operowego – cały dorobek sceniczny Wolfganga Amadeusza Mozarta. Każdego roku w Warszawie prezentowane są opery kompozytora, a także jego dzieła oratoryjne, symfonie, koncerty instrumentalne i utwory kameralne. Spektakle i koncerty odbywają się każdego roku w maju, czerwcu i lipcu w Teatrze Warszawskiej Opery Kameralnej oraz w innych, zabytkowych obiektach stolicy.
Od 15 października 1986 roku Warszawska Opera Kameralna występuje we własnym teatrze mieszczącym się w zabytkowym budynku z 1775 roku przy al. Solidarności 76b. Siedziba Opery, o kameralnym wnętrzu z doskonałą akustyką, wpisana jest do rejestru zabytków Warszawy. Druga scena – Basen Artystyczny Warszawskiej Opery Kameralnej – została otwarta w styczniu 2019 roku. Ta niezobowiązująca przestrzeń, dzięki swojej historycznej funkcji pozwala na realizację oryginalnych przedstawień z zaskakującą scenografią.
34. Festiwal Mozartowski trwać będzie od 8 maja do 6 lipca 2025 r.
IAR/PAP/daddad