Aleksandra Świgut - pianistka wszechstronna

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2025 13:00
W audycji Cafe "Muza" spotkamy się z jedną z najciekawszych polskich pianistek młodego pokolenia, utalentowaną solistką i kameralistką, laureatką II nagrody ex aequo I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych - Aleksandrą Świgut.
Aleksandra Świgut
Aleksandra ŚwigutFoto: NIFC

Aleksandra Świgut to pianistka, solistka i kameralistka, doktor sztuk muzycznych, pedagog Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Jest laureatką 17. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Edwarda Griega w Bergen oraz nagród specjalnych: nagrody publiczności i orkiestry oraz prestiżowej nagrody Steinway Prizewinners Concert Network. Jest znana również jako propagatorka wykonawstwa na fortepianach historycznych - zdobyła II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych w Warszawie.

Jej wszechstronna działalność artystyczna obejmuje wykonawstwo zarówno na współczesnym, jak i historycznym fortepianie. W 2014 roku wraz z wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem nagrała płytę z utworami Roberta Schumanna wydaną przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie, który pod koniec ubiegłego roku opublikował również solową płytę Aleksandry Świgut. Album wydany w serii "The Real Chopin" prezentuje szeroki wybór dzieł Chopina nagrany na fortepianie Erarda z 1858 roku.

***

Na audycję Cafe "Muza" w niedzielę (6.04) o godz. 10.00 zaprasza Agata Kwiecińska.

am

Czytaj także

Aleksandra Świgut i Janusz Wawrowski zainaugurują w Dwójce cykl "Z klasyką przez Polskę"

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2024 14:07
Aleksandra Świgut i Janusz Wawrowski zaprezentują się w Studiu im. Władysława Szpilmana, otwierając w Dwójce cykl "Z klasyką przez Polskę". Już w najbliższą sobotę (15 czerwca) muzycznej uczcie będzie towarzyszyć rozmowa z artystami. W audycji "Wybieram Dwójkę" muzycy opowiedzieli o doświadczeniu koncertowania w mniejszych ośrodkach Polski oraz zaprosili na wydarzenie inaugurujące Dwójkowy cykl. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy trzeba być Polakiem, by dobrze interpretować Chopina?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2024 12:00
Czym dziś jest wykonawstwo muzyki narodowej? I czy muzyka tworzona np. przez Chopina, Sibeliusa lub Dvořáka to dobro narodowe, czy już wspólne? W audycji rozmawialiśmy o postrzeganiu różnych sposobów odtworzenia dzieł czeskiej, skandynawskiej i polskiej muzyki narodowej we współczesnej kulturze.
rozwiń zwiń