Jak ogarnąć swoje finanse? Młodzi autorzy MoneyTrees wiedzą, jak to robić

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2025 12:45
Mimo że w planach lekcji szkół średnich coraz częściej odnajdujemy przedmiot o nazwie "biznes i zarządzanie", to młodzi przyznają, że jego program nie odpowiada na ich potrzeby. Warszawscy licealiści postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i stworzyli projekt MoneyTrees - zgromadzili wiedzę, której poszukiwali, i dzielą się nią. 
Szkoła wciąż nie daje młodym odpowiedzi na pytanie: jak poruszać się w świecie finansów
Szkoła wciąż nie daje młodym odpowiedzi na pytanie: jak poruszać się w świecie finansówFoto: Shutterstock/Nicoleta Ionescu

Celem projektu MoneyTrees jest edukacja finansowa młodzieży i młodych dorosłych. Stoją za nim uczniowie IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie, m.in. kierowniczka projektu Gabriela Smilgin, head of event Antoni Sławiński i Stanisław Skoniecki. 

Posłuchaj
28:29 PR4_19.02.2024_8.16_Poranek Czwórki 8.16.48 8.45.18.mp3 O projekcie MoneyTrees opowiadają jego autorzy (Poranek Czwórki/Czwórka)

 

Ich pomysł narodził się z braku rozmów o finansach w przestrzeni publicznej, także w szkole. Goście Numera Raza przyznają, że w szkole pojawiają się lekcje związane z finansami, ale też nie do końca odpowiadają ich potrzebom. - W szkole nikt nas tego nie uczy, a później czeka na nas dorosłe życie, w którym trzeba płacić podatki, wynająć mieszkanie, opłacić rachunki, kupić jedzenie czy ubrania - mówi Stanisław Skonieczny. 

Nie pomagają też media społecznościowe, w których jesteśmy zalewani obrazkami idealnego życia, co przytłacza młodych. - Nie wiemy, jak do tego dojść; nikt nie mówi, że za sukcesem takiego młodego człowieka, który chwali się ekstra ciuchami, stoją po prostu pieniądze rodziców - zauważają goście Czwórki. - My staramy się edukować młodych ludzi, młodych dorosłych jak rozsądnie wydawać swoje pieniądze, by mieć np. na podróże, zamiast kupować bluzkę za 500 zł. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Money Trees (@its.moneytrees)


Gabriela Smilgin podkreśla, że MoneyTrees uczy o finansach i zarządzaniu nimi, ale też zwraca uwagę na psychologiczne aspekty finansowej strony życia. - Mówimy np., czemu kobietom jest trudniej założyć własną firmę, czemu pań w biznesie jest mniej, jaka presja działa w tym świecie - zdradza. - Próbujemy też zestawić media społecznościowe z rzeczywistością. 

Zobacz też:

Nie odnajdując w szkole odpowiedzi na nurtujące ich pytania, licealiści Hoffmanowej postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. - Te odpowiedzi są w książkach, artykułach, filmach. Tam ich szukaliśmy i znaleźliśmy. Dziś mamy potężną bazę danych, którą postanowiliśmy się podzielić. Staramy się przekazywać wiedzę, której sami potrzebowaliśmy - zdradzają. - Teraz te pigułki wiedzy serwujemy naszym rówieśnikom i osobom trochę od nas starszym. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Money Trees (@its.moneytrees)

 

Czytaj też:

Głowy gości Czwórki buzują od pomysłów. Dziś głównym medium działalności MoneyTrees jest ich instagramowy profil, ale korzystają też z innych platform społecznościowych. - Planujemy konferencje, ja bardzo chcę zrobić też aplikację - mówi Gabriela. - Instagram to dobry początek. Aktualnie publikujemy rolki 2-3 razy w tygodniu. Nie zamieszczamy w nich instrukcji, porad, a dajemy informacje. Wszystko po to, by ludzie sami wysnuli wniosek, co jest dla nich. 


***

Tytuł audycji: "Poranek Czwórki"

Prowadzący: Michał "Numer Raz" Witak

Goście: Gabriela Smilgin, Antoni Sławiński i Stanisław Skoniecki z IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie

Data emisji: 14.02.2025

Godzina: 8.16

pj/kor