Tylko z telefonów komórkowych przez różny czas korzysta 96,9 proc. internautów w dni robocze i 97,8 proc. internautów w dni wolne. 35 proc. użytkowników korzysta z niego od 1 do 3 godzin dziennie. 22,3 proc. używa smartfonów od 3 do 5 godzin w ciągu doby. 9 proc. robi to od 5 do 7 godzin. To wyniki badań przeprowadzonych przez Instytut Cyfrowego Obywatelstwa. Tylko na przykładzie telefonów komórkowych można zaobserwować jakie miejsce w życiu współczesnego człowieka zajmuje technologia.
60:07 _PR2 (mp3) 2024_12_10-19-00-04.mp3 Smartfony wykorzystują techniki znane z kasyn. Co niesie ze sobą rewolucja cyfrowa? (Debata Dwójki)
Rewolucja cyfrowa
Dr Krzysztof Maj powiedział w Dwójce, że rozwój technologii cyfrowych znacząco różni się od wcześniejszych dokonań ludzkości swoim tempem. - Główną cechą rewolucji cyfrowej jest to, że jest szybsza. W przeciągu ostatnich dwóch lat mamy nowe albo zagrożenia albo szanse. Wszystko jest zależne od tego czy podejdziemy do tego mądrze bądź głupio - ocenił. Jak przykład "głupiego" podejścia podał m.in. rozwój sztucznej inteligencji, której kierunek pozostaje zagadką.
Gość Dwójki zwrócił także uwagę na to, iż technologie coraz częściej organizują nam czas. - Naczelny problem z technologią, który już teraz mamy jest taki, że telefon jest zabawką i zamiast dostarczać nam odpowiedzi jest pytaniem. Pytanie jakie zadajemy temu urządzeniu to: co będę dzisiaj robił? - powiedział.
Wykorzystywanie technologii
Zdaniem dra Krzysztofa Maja kluczem w używaniu nowych technologii jest prawidłowe podejście do nich. - Prawdziwa przyczyna leży w tym, że jesteśmy znudzeni i nie mamy alternatyw albo ich nam nie przedstawiono. Wykorzystujemy to narzędzie niewłaściwie i nie będąc świadomymi tego, jakie konkretne sposoby interakcji występują w telefonach - zdradził.
- Są tam mechaniki takie same, jakie występują w kasynach. To chociażby przewijanie ekranu, bo nie wiemy co jest dalej - podkreślił.
Problem z nowymi technologiami
Magdalena Bigaj zaznaczyła, że problem z używaniem sieci i nowych technologii nie dotyczy tylko młodych. - Mitem jest to, że młodzi są inni. Pamiętam spotkanie w liceum, gdzie zostałam zaproszona na wykład. Zadałam młodzieży pytanie, co naprawili by w internecie. Dostałam listę rzeczy, w których zawinili dorośli - stwierdziła.
- Pisali o tym, żeby nie było hejtu, manipulacji, autoryzacja. Często młodzi są postrzegani jako sługi cyfrowych panów. Jednak czy oni tworzyli wszystkie serwisy i algorytmy, które serwują nam algorytmy traumy podsycając nasze lęki? - zapytała.
Rozwiązanie problemów
Zdaniem Magdaleny Bigaj należy wprowadzić odpowiednie regulacje, które umożliwią kontrolę rozwoju cyfrowego. - Jednym z rozwiązać mogłoby być to, żeby np. media społecznościowe, gry cyfrowe, serwisy zakupowe czy portale nie mogły wobec nas korzystać z rozwiązań np. mechanizmów hazardowych - powiedziała.
Czytaj także:
- Jest wiele takich rozwiązań. Mamy dzisiaj do czynienia z produktami w internecie, które nie przestrzegają np. Konwencji o Prawach Dziecka. Mówi ona o tym, że dziecko ma prawo do bezpiecznego środowiska życia. Tik Tok ze swoimi wyzwaniami czy Instagram z łatwym dostępem pedofili dla dzieci, nie tworzą bezpiecznego środowiska życia - oceniła.
Świat cyfrowy i realny?
Prof. Michał Krzykawski wskazał podstawowy błąd w spojrzeniu na rozwój cyfrowy. - Powinniśmy przede wszystkim zapomnieć o podziale świata na cyfrowy i realny. Oba są realne. Rozmawiając ze studentami nie mam wrażenia, że dobrze czują się w tym świecie. Zdają sobie sprawę z tego, że indywidualne sposoby radzenia sobie z technologią to za mało - powiedział.
- Potrzebujemy rozwiązań politycznych. Polityka różni się od technologii tym, że w polityce możemy nie tylko regulować rozwój przemysłu cyfrowego, ale również nadawać mu cele. Na tym polega różnica między ewolucją biologiczną a techniczną. Ta druga przebiega zdecydowanie szybciej - podkreślił.
***
Tytuł audycji: Debata Dwójki
Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Goście: dr Krzysztof M. Maj (groznawca), Magdalena Bigaj (Fundacja "Instytut Cyfrowego Obywatelstwa"), prof. Michał Krzykawski (Filozof nauki i techniki)
Data emisji: 10.12.2024
Godz. emisji: 19.00
dz