Samotność. Kto jej doświadcza? Czy można ją oswoić?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2024 12:00
Bywa nie tylko trudna i chroniczna, ale też pożyteczna - stwarzająca niezbędny dystans i rymująca się z poczuciem własnej indywidualności. Samotności można doświadczać na każdym etapie życia. Badania pokazują, że najczęściej zmagają się z nią nastolatkowie i seniorzy.
Samotność najczęściej doskwiera młodym ludziom w wieku 1834 lat, osobom z większych miast oraz najlepiej zarabiającym - wynika z najnowszego badania CBOS.
Samotność najczęściej doskwiera młodym ludziom w wieku 18–34 lat, osobom z większych miast oraz najlepiej zarabiającym - wynika z najnowszego badania CBOS.Foto: Shutterstock/David Michael Bellis

Samotność najczęściej doskwiera młodym ludziom w wieku 18–34 lat, osobom z większych miast oraz najlepiej zarabiającym - wynika z najnowszego badania CBOS. Najrzadziej poczucia samotności doświadczają osoby w wieku 45–54 lata.

Posłuchaj
57:50 2024_12_21 23_00_06_PR2_Rachunek_mysli.mp3 Samotność. Kto jej doświadcza? Czy można ją oswoić? (Rachunek myśli/ Dwójka)

 

Czynniki wpływające na poczucie samotności 

W raporcie zwrócono uwagę, że pandemia COVID-19, postępująca cyfryzacja, jak również rosnąca popularność mediów społecznościowych nie sprzyjały bezpośrednim relacjom międzyludzkim.
Z badań CBOS wynika, że Polacy najchętniej spędzają swój wolny czas z innymi, na ogół w gronie najbliższej rodziny oraz przyjaciół, a odsetek osób preferujących samotność praktycznie nie zmienił się od siedmiu lat.


Samotność najczęściej doskwiera młodym ludziom w wieku 18–34 lat, osobom z większych miast oraz najlepiej zarabiającym - wynika z najnowszego badania CBOSSamotność najczęściej doskwiera młodym ludziom w wieku 18–34 lat, osobom z większych miast oraz najlepiej zarabiającym - wynika z najnowszego badania CBOS/ PAP

Czytaj także:

"Zawsze" samotni... 

Badanie pokazuje jednak, że dwukrotnie zwiększył się udział osób "bardzo często" lub "zawsze" doświadczających samotności, nawet pomimo obecności innych osób w pobliżu. Obecnie "bardzo często" lub "zawsze" poczucia osamotnienia doświadcza 8 procent dorosłych Polaków (w 2017 roku odsetek ten wynosił 4 procent).

Z analizy wynika, że "bardzo częste" lub "permanentne" odczuwanie samotności dotyka najczęściej najmłodszych badanych, w wieku 18–34 lata, a w dalszej kolejności najstarszych respondentów, w wieku 75 lat lub więcej. Stosunkowo najrzadziej doświadczają jej respondenci w wieku 45–64 lata.

Samotni mimo młodego wieku... 

Najbardziej samotni czują się uczniowie i studenci, 17 procent z nich ma poczucie osamotnienia "bardzo często" lub "zawsze". Autorzy badania zauważyli, że poczucie osamotnienia częściej towarzyszy mieszkańcom dużych i największych miast, a biorąc pod uwagę wykształcenie - osobom z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym i wyższym.

Najbardziej samotni młodzi single 

Jeśli chodzi o sytuację osobistą, poczucie osamotnienia najczęściej dotyczy singli, a najrzadziej badanych pozostających w związkach małżeńskich.

Biorąc pod uwagę dochody, bardziej narażone na odczuwanie samotności są osoby o najwyższych dochodach per capita, wynoszących co najmniej 6000 zł - zaznaczają autorzy badania.
Istotne znaczenie odgrywają również orientacja polityczna i poziom religijności.


Sytuacja społeczna w jednoosobowych gospodarstwach domowych. Sytuacja społeczna w jednoosobowych gospodarstwach domowych./ PAP

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli

Prowadzenie: Michał Nowak

Gość: Mirosław Brejwo (psycholog, autor książki "Oswoić samotność")

Data emisji: 21.12.2024

Godz. emisji: 23.00

IAR/zch

Czytaj także

Młodość - wszystko co najlepsze w życiu?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2024 00:05
Współczesny świat stawia ją na piedestale. Przedstawia jako czas szczerości, autentyczności, bezkompromisowości i otwartości na nowe doświadczenia, które są wówczas szczególnie intensywne. Można by wręcz odnieść wrażenie, że stanowi kulminację ludzkiego życia. Tematem "Rachunku myśli" była młodość.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Samobójstwo bliskiej osoby. Co składa się na taką decyzję?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2024 16:11
- Na spotkaniach staram się pokazać rodzinie historię tego, co doprowadza do śmierci samobójczej. Tłumaczę, że jest to zawsze proces. Na samobójstwo składa się całe życie - powiedziała w Dwójce dr Halszka Witkowska, suicydolog z Wydziału "Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego. 
rozwiń zwiń