Polskie Radio
Section05

psychologia

Czy mężczyznom wypada płakać? "Tłamszenie emocji nie wyjdzie nam na zdrowie"

Od najmłodszych lat uczeni jesteśmy, że mężczyzna powinien być silny i dominujący, a już na pewno nie może okazywać uczuć oraz emocji. I choć żyjemy w czasach, w których dużo mówi się o obalaniu podobnych stereotypów, to nierzadko nosimy je w sobie od pokoleń. - Uczymy się tego od naszych ojców, dziadków czy pradziadków - zwraca uwagę terapeuta i psychotraumatolog Sebastian Antonowicz.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka emocje stereotypy Zobacz także

Młode Głowy. Jak o zdrowie psychiczne dbają młodzi ludzie?

Zdrowie psychiczne jest tak samo istotną częścią życia jak to fizyczne. Dlatego bardzo ważne jest edukowanie i uświadamianie młodych osób w zakresie profilaktyki zdrowia psychicznego. Tym właśnie zajmuje się projekt "Młode Głowy", o którym więcej opowiedział ambasador tej kampanii, Dominik Kuc.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Zobacz także zdrowie psychiczne psychoterapia zdrowie Dominik Kuc Kacper Zembrzucki ZetKacper - Kacper Zembrzucki

Czy rodzice powinni ingerować w to, jak dziecko się ubiera?

Moda to sposób na wyrażenie siebie, szczególnie dla młodych ludzi. Dla wielu nastolatków strój i wygląd to nie tylko codzienny wybór, ale manifestacja ich tożsamości, niezależności, czasami też efekt buntu i chęć zwrócenia na siebie uwagi. Jak rodzice mogą wspierać dziecko w poszukiwaniu własnego stylu – i czy w ogóle powinni to robić?
Zobacz więcej na temat:  moda szkoła dzieci rodzice Sława Bieńczycka nastolatki Zobacz także

Muzyka poprawia wydajność w pracy? Tak twierdzą naukowcy z USA

Według słynnego powiedzenia muzyka łagodzi obyczaje. Tymczasem badacze ze Stanów Zjednoczonych postanowili sprawdzić, czy może też wpłynąć na naszą efektywność i koncentrację podczas wykonywania obowiązków. Ich badania sugerują, że możemy dzięki niej pracować szybciej i skuteczniej. Zanim jednak sięgniemy po słuchawki za biurkiem czy w warsztacie, musimy zwrócić uwagę na kilka elementów.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także Robert Grzędowski muzyka rozrywkowa praca

Osobowość narcystyczna. W pułapce samooceny

Osobowość narcystyczna to rodzaj zaburzenia, które polega m.in. na stałej potrzebie podziwu i braku empatii. Osoba taka zdaje się przekonana o swojej wspaniałości, ale jak mówi w "Czterech porach roku" Marta Bąkowska, psycholożka kliniczna dzieci i młodzieży, może też kryć się za tym dużo tzw. potrzeb wielkościowych. - Zaburzenie osobowości narcystycznej jest skoncentrowane wokół budowy samooceny, którą narcyz cały czas musi sobie potwierdzać, bo tak naprawdę w środku jest tam bardzo kruche, zawstydzone i potrzebujące "ja" - zaznacza. 
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Zobacz także dziecko dzieciństwo narcyzm

Kiedy według pokolenia Z zaczyna się dorosłość?

Kiedy naprawdę zaczyna się dorosłość - co decyduje o tym, że jesteśmy gotowi wziąć na siebie odpowiedzialność? Może to wyprowadzka z domu, pierwsza praca czy zakończenie szkoły oznaczają początek tego etapu? W audycji "Bez tabu" rozmawialiśmy o tym, w jakim wieku osiąga się dorosłość i czym się ona różni od dojrzałości.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Zobacz także dojrzewanie dorosły pokolenie z Sonia Ziemba-Domańska Hubert Woźniakowski Kinga Rutkowska Michalina Sieradzka Karol Chomentowski Dominik Dyga Jakub Jamrozek

Czy każde dziecko powinno chodzić do przedszkola?

Zgodnie z polskim prawem dzieci w wieku sześciu lat mają obowiązek uczęszczania do przedszkola lub też udziału w innych formach tzw. wczesnego wspomagania edukacyjnego, realizowanych przez odpowiednie placówki oświatowe. Dzieci młodsze, od trzeciego roku życia, mogą, ale nie muszą być objęte wychowaniem przedszkolnym. - Wszystko zależy od rodziców i tego, na co dziecko jest gotowe - mówi w "Czterech porach roku" psycholożka dziecięca Roksana Benedykciuk.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Zobacz także dzieci dzieciństwo edukacja przedszkole psychologia dziecięca