Polskie Radio
Section05
technologie

"Kiedyś to była codzienność. Ludzie przychodzą z sentymentu" - wystawa "Wideoświat. Powrót do kaset VHS"

- Kultura VHS była prawdziwym przeżyciem dla wielu osób. Pojawiła się szybko, a z obecnej perspektywy bardzo szybko też zniknęła. Swego czasu mieliśmy w Polsce ponad 30 tys. wypożyczalni kaset wideo. Obecnie jest ich bardzo mało - mówił w Trójce Rafał Andrzejczak z Muzeum Kinematografii w Łodzi i zaprosił na wystawę zatytułowaną "Wideoświat. Powrót do kaset VHS".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Agnieszka Obszańska KULTURA kaseta magnetofonowa Łódź Muzeum Kinematografii w Łodzi technologie

Polskie firmy na celowniku hakerów z Rosji. Niepokojące dane

Polska znalazła się w gronie krajów najczęściej atakowanych przez hakerów z Rosji - pisze w piątek "Rzeczpospolita". Według cytowanych przez gazetę danych, od stycznia liczba ataków wzrosła o 60 proc., a w ciągu pół roku o 130 proc.
Zobacz więcej na temat:  cyberzagrożenia haker oprogramowanie szpiegujące technologie komputery wirusy atak hakerów atak hakerski POLSKA służby i bezpieczeństwo GOSPODARKA firma przedsiębiorstwo

Historyczny projekt NASA. Jeszcze w tym roku na Księżycu ma powstać sieć komórkowa

To nie scenariusz filmu science fiction, ale realne plany NASA, które mają być zrealizowane jeszcze w tym roku. Amerykańska Agencja Kosmiczna we współpracy m.in. ze SpaceX chce zainstalować na Księżycu sieć komórkową. Dzięki niej astronauci będą mogli przesyłać dane naukowe, ale również telefonować do swoich rodzin. O szczegółach opowiedział w Programie 3 Polskiego Radia korespondent Polskiego Radia w USA - Jan Pachlowski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Jan Pachlowski Krzysztof Łoniewski NASA kosmos sieć komórka technologie księżyc

Włoski rząd przyjął pierwszy w Europie projekt ustawy w sprawie sztucznej inteligencji

Włoski rząd chce karać za wyrządzanie szkód wizerunkowych z wykorzystaniem AI - sztucznej inteligencji. W najnowszym raporcie nowe technologie wskazywane są przez Amnesty International jako zagrożenie dla praw człowieka, o czym w Trójce opowiedział Michał Strzałkowski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Strzałkowski technologie sztuczna inteligencja chat GPT Włochy NAUKA cyfryzacja Robert Grzędowski

Ekspresyjne awatary w natarciu. Zawód aktora w odwrocie

Synthesia, wspierana przez Nvidię firma zajmująca się sztuczną inteligencją, zaprezentowała w czwartek nową gamę cyfrowych awatarów generowanych przez sztuczną inteligencję. Avatary mogą przekazywać ludzkie emocje za pomocą tekstu wprowadzanego przez użytkownika. Firma twierdzi, że jej "ekspresyjne awatary" mogą zacierać granice między światem wirtualnym a prawdziwymi postaciami.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA technologie sztuczna inteligencja ŚWIAT

Prąd z nieba. Europejska Agencja Kosmiczna chce budować orbitalne elektrownie słoneczne

W ramach nowej inicjatywy SOLARIS Europejska Agencja Kosmiczna wspiera badania nad technologią przesyłania energii z orbity na Ziemię. W przedsięwzięciu mają uczestniczyć przedsiębiorstwa, dostawcy energii i decydenci. Na czym polega projekt? 
Zobacz więcej na temat:  esa european space agency kosmos energia energia elektryczna prąd odnawialne źródła energii zielona energia Michał Strzałkowski Robert Grzędowski NAUKA technologie

Alfa Romeo zmienia nazwę samochodu, który będzie produkowany w Tychach

Kilka dni po słowach krytyki ze strony włoskiego rządu producent samochodów Alfa Romeo ogłosił, że jego nowy model, który będzie produkowany w Tychach, nie będzie nazywał się Milano, jak wcześniej ogłoszono, ale Junior. Agencja Ansa informuje o zadowoleniu rządu w Rzymie z tej decyzji.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców polskie radio kierowców online samochody alfa romeo Włochy technologie

USA: Chiny technologicznie wspierają rosyjski przemysł

Państwo Środka pomaga Rosji w zwiększaniu potencjału przemysłu zbrojeniowego, a także w poprawianiu zdolności satelitarnych i kosmicznych. Tym samym wzmacnia Moskwę w agresji przeciwko Ukrainie - zaznaczyli wysocy przedstawiciele administracji Białego Domu, cytowani przez CNN.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Stany Zjednoczone USA Chiny Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2024 Europa serwis wschodni Rosja technologie Pekin Moskwa Xi Jinping Władimir Putin GOSPODARKA

Grafen - co mogą atomy węgla połączone w plaster miodu?

Jedno z warszawskich rond nosi imię "Grafen". Może ono skłaniać do pytania "kim był", lepiej jednak zastanowić się "czym jest", i dlaczego nazywamy go materiałem przyszłości. Za badania nad nim Andriej Gejm i Konstantin Nowosiołow z Uniwersytetu w Manchesterze otrzymali w 2010 Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. A polscy naukowcy z Łukasiewicz - Instytutu Mikroelektroniki i Fotoniki wciąż odkrywają jego nowe właściwości.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marta Hoppe miasto fizyka chemia grafen nanotechnologia medycyna technologie

Sztuczna inteligencja zagraża kreatywności? "Powstaje pytanie, jak daleko możemy się posunąć"

Ponad 200 artystów podpisało się pod listem wzywającym do odpowiedzialnego korzystania ze sztucznej inteligencji. Wśród sygnatariuszy znaleźli się m.in. Billie Eilish, muzycy z Pearl Jam czy R.E.M. Twierdzą oni, że AI w przyszłości może zagrażać ludzkiej kreatywności. - Jeżeli uda nam się zbudować dostatecznie skomplikowaną sztuczną inteligencję, to ona będzie wyręczać specjalistów kreatywnych. W długim horyzoncie czasowym należy się z tym liczyć - ocenia prof. Piotr Bilski z Politechniki Warszawskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej sztuczna inteligencja technologie technologia