Polskie Radio Dzieciom

"Łąka. Fakty, wierszyki i inne wybryki" - zielnik czy leksykon?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2024 19:52
"Łąka. Fakty, wierszyki i inne wybryki" to pięknie ilustrowany – trochę zielnik, a trochę leksykon – dla dzikich dzieci, które chcą wiedzieć więcej! Małgorzata Strzałkowska ponownie zachwyci Was w książce, w której nie zabraknie ani wybornych wierszy, ani fachowych informacji, ani… krasnoludków! Autorka już jutro 22 maja w Polskim Radiu Dzieciom o 8.30. Zapraszamy!
Premiera książki Łąka. Fakty, wierszyki i inne wybryki. Patronat medialny Polskie Radio Dzieciom
Premiera książki "Łąka. Fakty, wierszyki i inne wybryki". Patronat medialny Polskie Radio DzieciomFoto: mat. pras.

Ta książka ma w sobie wszystko: porządne wiersze, zabawne slogany, kopalnię informacji, piękne ilustracje, śmieszne krasnoludki, powiew świeżego powietrza, mnóstwo zieleni i miłość do natury…

Można ją czytać i recytować, można przyglądać się pełnym detali ilustracjom – jednocześnie realistycznym, ale też trochę bajkowym. Można też wziąć ją pod pachę, wyjść na łąkę i przekonać się samodzielnie, czy nie rośnie tam wrotycz, jaskier, wiechlina, czy nie chowa się zaskroniec, kret albo zając. To propozycja dla wszystkich dzikich dzieci, wolnych umysłów, które potrzebują czegoś więcej niż pisanie szlaczków pośród czterech ścian, a zamiast tego chcą żyć, próbować, doświadczać…

Jeśli pragniemy rozkochać nasze dzieci w przyrodzie i w polszczyźnie, właśnie takie książki musimy im czytać.

Autorka, Małgorzata Strzałkowska, mówi o sobie tak: "Jestem autorką i ilustratorką. Piszę wiersze, baśnie, opowiadania, teksty piosenek. Urodziłam się w Warszawie. Tutaj skończyłam szkołę podstawową i średnią, a w Łodzi – bibliotekoznawstwo i informację naukową (specjalność bibliograficzno-edytorska). Pracowałam w Bibliotece Publicznej miasta Warszawy, a potem w Instytucie Głuchoniemych. W dzieciństwie marzyłam o tym, aby zostać baletnicą, a później ogrodniczką. To, co robię teraz, czyli pisanie i ilustrowanie, przyszło do mnie samo, dość późno i właściwie zupełnie nieoczekiwanie. I nieustająco daje mi tyle radości, że ho! ho! Albo jeszcze więcej! Mogłabym się obyć bez telewizji, gazet, sygnalizacji świetlnej, windy i robienia zakupów. Boję się ostrych zakrętów w lewo, i Kruegera z „Ulicy wiązów”. Uważam, że na świecie jest pod dostatkiem miłości, radości, pieniędzy i jedzenia, tylko jakoś dziwnie nierównomiernie rozłożonych, że każdy człowiek ma jakiś talent, że uczucia są największym przyjacielem człowieka, że wolność to odpowiedzialność i że życie jest piękne!"

Za przepiękne ilustracje w książce "Łąka. Fakty, wierszyki i inne wybryki" odpowiedzialna jest Joanna Kencka – ilustratorka i graficzka.

Patronat Medialny nad książką "Łąka. Fakty, wierszyki i inne wybryki" objęło Polskie Radio Dzieciom.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Zobacz także
Czytaj także

O Międzypokoleniowym Festiwalu Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki w PR Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2024 20:10
Program Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki zbudowany jest tak, by niedorosły czytelnik w książkach, które są prezentowane mógł dostrzec pasję. Służą temu różnorodne warsztaty twórcze, wychodzenie w przestrzeń ogrodów, zachęcanie do kontaktu z przyrodą czy zapraszanie do miejsc na co dzień niedostępnych dla dzieci. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Po raz kolejny łączymy światy" - już wkrótce Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2024 10:33
- Sprawdzamy czy można połączyć świat ekonomii i wielbicieli książek, dlatego już 21 maja spotkamy się w przestrzeni Giełdy Papierów Wartościowych. Tego jeszcze nie było! - podkreśliła w Polskim Radiu Dzieciom Agnieszka Karp-Szymańska dyrektor programowa Festiwalu Ojce i Dziatki. Gość audycji "Kulturalna Strefa" dodała też, że wybór nie była przypadkowy, bo związany z Rokiem Edukacji Ekonomicznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wyobraźnia wpływa na rzeczywistość? W "Kulturalnej Strefie" o najciekawszych panelach Rabka Festival

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2024 09:04
- Będziemy mówić dzieciom, że warto marzyć oraz podpowiadać jak te marzenia spełniać. A robić to będą sprawdzeni eksperci - powiedziała gość "Kulturalnej Strefy" Iwona Haberny przybliżając słuchaczom Polskiego Radia Dzieciom 11. edycję Rabka Festival zbudowanego wokół hasła "Marzenia zmieniają świat".
rozwiń zwiń