Polskie Radio
Section05
literatura

"Nad morzem" - noblista Abdulrazak Gurnah o losie uchodźcy

W cyklu "To się czyta" powracamy do prozy laureata Literackiej Nagrody Nobla z 2021 roku, tanzańskiego pisarza Abdulrazaka Gurnaha. A to za sprawą jego najnowszej książki, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Poznańskiego, w przekładzie Kai Gucio, i nosi tytuł "Nad morzem". Na wybrane fragmenty lektury w interpretacji Krzysztofa Wakulińskiego zapraszamy od poniedziałku do piątku (20-24.05) o godz. 11.00.
Zobacz więcej na temat:  Abdulrazak Gurnah literatura Literacka Nagroda Nobla Krzysztof Wakuliński uchodźcy Dwójka

Pałac Krasińskich otwarty. Sprawdziliśmy, co trafiło na ekspozycję

Pałac Krasińskich już wkrótce otworzy swoje wnętrza dla zwiedzających. Od wtorku (21 maja) po raz pierwszy w historii będzie dostępny dla każdego. Reporterce "Sygnałów dnia" udało się zajrzeć tam wcześniej, a jej przewodnikiem był dr Tomasz Makowski. 
Zobacz więcej na temat:  Pałac Krasińskich KULTURA Tomasz Makowski Biblioteka Narodowa literatura zabytki Sinfonia Varsovia Anna Dymna Daniel Olbrychski Ballady i Romanse

Jak wyobraźnia wpływa na rzeczywistość? W "Kulturalnej Strefie" o najciekawszych panelach Rabka Festival

- Będziemy mówić dzieciom, że warto marzyć oraz podpowiadać jak te marzenia spełniać. A robić to będą sprawdzeni eksperci - powiedziała gość "Kulturalnej Strefy" Iwona Haberny przybliżając słuchaczom Polskiego Radia Dzieciom 11. edycję Rabka Festival zbudowanego wokół hasła "Marzenia zmieniają świat".
Zobacz więcej na temat:  literatura patronatPRD radio dla dzieci literatura dziecięca książki dla dzieci Martyna Chuderska DAB+ książki wyobraźnia

"Kroniki tygodniowe" Bolesława Prusa - niezwykły dokument epoki

Polityka, życie gospodarcze, przemiany obyczajowe, wydarzenia kulturalne, ale także moda, sport, rozrywka i artykuły interwencyjne - to najczęściej pojawiające się tematy w "Kronikach tygodniowych", które Bronisław Prus pisał przez blisko 40 lat. Fragmenty tego fascynującego dokumentu epoki w cyklu "Książka do słuchania" czyta Kazimierz Kaczor. Emisja codziennie, od poniedziałku do piątku, o godz. 19.15.
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Prus Kazimierz Kaczor kronika literatura

Kim de l'Horizon i "Drzewo krwi" - najpopularniejsza książka niemieckojęzyczna ostatnich lat

Kim de l'Horizon, niebinarna osoba autorska ze Szwajcarii, która za powieść "Drzewo krwi" otrzymała Deutscher Buchpreis 2022 oraz Schweizer Buchpreis 2022. Książka sprzedała się już w kilkuset tysiącach egzemplarzy i została przełożona na wiele języków. Także na polski, a dokonała tego wspaniała Elżbieta Kalinowska. Książka jest opowieścią m.in. o awansie społecznym, ucieczce z konserwatywnej rodziny i poszukiwaniu języka, który pozwoli wyrazić emocje. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura książki Niemcy Austria Szwajcaria Michał Nogaś Trójka Kim de l'Horizon

"Świat pierwszych elementów". Rocznica urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Jeden z największych twórców XX-wiecznej polskiej literatury, Gustaw Herling-Grudziński, urodził się 20 maja 1919 roku. – Mój kraj lat dziecinnych muszę nosić w sercu, bo w rzeczywistości jego już prawie nie ma – opowiadał pisarz w archiwalnym radiowym nagraniu.
Zobacz więcej na temat:  Gustaw Herling-Grudziński dzieciństwo Kielce Kielecczyzna świętokrzyskie wspomnienie Włodzimierz Bolecki literatura

Hanna Krall. "Jestem reporterem i nigdy nikim innym nie będę"

– Chyba najlepsze co jest w tym naszym zawodzie reporterskim,  że już dłużej niepodobna w nim wytrzymać, a znowu kiedy indziej, że lepszego w ogóle nie ma. Najlepsze jest w nim to, że wciąż spotyka się nowych ludzi oraz nowe światy, których nie można sobie samemu wymyślić – mówiła Hanna Krall na antenie Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Hanna Krall literatura dziennikarstwo Marek Edelman reportaż Holokaust II wojna światowa