Mariusz Szczygieł: reportaż jest jak striptiz

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2014 13:20
Urodził się 4 marca 1932 roku. Do historii przeszedł jako cesarz reportażu. W 82. rocznicę urodzin Ryszarda Kapuścińskiego zastanawiamy się, jak najlepiej opisać świat w reportażu.
Audio
  • Reportaż - najtrudniejsza forma literackiego wyrazu? (Czwórka/W cztery oczy)
Mariusz Szczygieł w Czwórce
Mariusz Szczygieł w CzwórceFoto: Wojciech Kusiński

- Dobry reportaż jest jak striptiz - uważa Mariusz Szczygieł. - Powoli wciąga czytelnika w akcję, nie zdradzając od razu wszystkich swoich atutów. Staram się tak komponować każdy swoj tekst, żeby się czytał jak kryminał.

Ryszard Kapuściński - tajemnice pracowni mistrza >>>

Jako gatunek literacki reportaż pozostaje na styku publicystyki, literatury faktu i literatury pięknej. Wykształcił się w drugiej połowie XIX wieku i na początku przez krytyków nazywany był "bękartem literatury pięknej i brukowej popołudniówki". - Zdarza się, że jedno zdanie powie więcej niż cały akapit, więc w reportażu jestem za lapidarnością - wyznaje ceniony reportażysta. - Ale szanuję też tych, którzy lubią się rozpisywać. Wszystko jednak zależy od tego czy piszą ciekawie, czy nie.

Czasami jednak słowa są zbyteczne, bo świat opisać można także za pomocą obrazu i fotoreportażu. A zdjęcie niejednokrotnie jest w stanie nas bardziej poruszyć niż zarejestrowany materiał wideo. - Docelowo naszą misją jest to, żeby w jednym zdjęciu opisać wszystko, co jest naważniejsze w tej chwili i w danym wydarzeniu - tłumaczy Krystian Maj z Agencji Fotograficznej Forum. - Odbiorca analizuje wszystkie uwiecznione na fotografii plany i nie potrzeba żadneg dodatkowego opisu.

Moja czeska miłość - rozmowa z Mariuszem Szczygłem >>>

Za Ryszarda Kapuścińskiego polskiego fotoreportażu uznaje się Chrisa Niedenthala. W ubiegłym roku minęło 40 lat odkąd artysta przyjechał do Polski i zaczął dokumentować na kliszy naszą rzeczywistość - posłuchaj rozmowy z fotografikiem >>>

(kul/pj)

Czytaj także

Małgorzata Rejmer: dla mnie Bukareszt to miasto wielu światów

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 11:00
Jeden z najciekawszych debiutów reporterskich minionego roku i fascynująca opowieść o mieście, które jest wizytówka Rumunii - taki właśnie jest zbiór reportaży Małgorzaty Rejmer, wydany pod tytułem "Bukareszt. Kurz i krew".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Muszyński - kronikarz i piewca polskiej prowincji

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2014 14:30
- Związek z prowincją to dla pisarza wygrany los na loterii. Źródło inspiracji i perspektywa, z której więcej widać - uważa Andrzej Muszyński, autor zbioru opowiadań "Miedza".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paweł Smoleński: dobro i zło dzieli cienka granica

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2014 15:42
Książka Pawła Smoleńskiego "Oczy zasypane piaskiem" to reportaż z Izraela i Palestyny, który ma zupełnie zmienić postrzeganie przez opinię publiczną tamtejszego konfliktu. Ma też pokazać, że prawdę i kłamstwo dzieli cienka granica, którą łatwo jest przesunąć.
rozwiń zwiń