Polskie Radio
Section05
reportaż

Majówka z radiową Jedynką. Zobacz, co w programie

Na majówkę Program 1 przygotował niezwykle atrakcyjny program, w którym każdy znalazł coś dla siebie. Nie zabraknie ciekawych wywiadów oraz najlepszej polskiej muzyki. 
Zobacz więcej na temat:  majówka Wiosna Jazzowa w Zakopanem Adam Rozlach Marcin Kusy Maryla Rodowicz Katarzyna Kobylecka Adam Bogoryja-Zakrzewski reportaż Magda Mikołajczuk Unia Europejska Michał Strzałkowski Artur Wolski Martyna Podolska Tomasz Prange-Barczyński

Seniorzy: mieć gdzie mieszkać i nie czuć się samotnym. O wsparciu dla osób starszych

Co czwarty senior mierzy się z izolacją, 36 proc. z brakiem towarzystwa okresowo, a niemal co piąty senior odczuwa samotność. Samotność ma wpływ na jakość życia i zdrowie psychiczne tej grupy społeczeństwa. W 2021 roku w Rybniku miasto wyremontowało starą kamienicę. Znajduje się w niej osiem mieszkań, w tym dwa mieszkania chronione. Jedno z mieszkań jest przeznaczone dla seniorek: mieszkają w nim trzy kobiety, które wcześniej się nie znały. Dzisiaj są zachwycone i uważają, że to był znakomity pomysł. To pierwszy taki projekt w Polsce. Czy będą kolejne?
Zobacz więcej na temat:  reportaż Klub Trójki seniorzy silversi mieszkanie opieka pomoc społeczna Rybnik Grażyna Wielowieyska Trójka pr poleca Michał Nogaś

Początek maja w Cieszynie to też literatura: 1 maja startuje festiwal Literatura na Granicy

Festiwal Literatura na Granicy – kilkudniowy, bogaty cykl spotkań i debat – towarzyszy cieszyńskiemu Przeglądowi Kino na Granicy już po raz siódmy. Wśród gości jak zwykle wielu cenionych pisarzy, reporterów i ludzi pióra tej części Europy. W tym roku zaplanowano 20 paneli, w których weźmie udział kilkudziesięciu uczestników. Będą to jak zwykle przekrojowe dyskusje, rozmowy o literaturze i spotkania z autorami.
Zobacz więcej na temat:  literatura KULTURA KSIĄŻKA literatura czeska reportaż literatura non fiction Literatura na Granicy Andrzej Jagodziński Kino na Granicy Cieszyn Jiří Menzel Radosław Nałęcz Trójka

Polskie Radio 24 "Trzy opowieści o Ziemi i Niebie". Filozoficzna opowieść o życiu

"Trzy opowieści o Ziemi i Niebie" to reportaż z 1979 roku autorstwa Adama Wielowieyskiego i Witolda Zadrowskiego. Dzieło zostało wyróżnione w konkursie Prix Futura w Berlinie jeszcze wtedy Zachodnim. W audycji "Co jest na tej taśmie?" o pracy i życiu Adama Wielowieyskiego mówiła jego żona - Grażyna Wielowieyska, również reportażystka.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Boniecka-Górny reportaż Polskie Radio Polskie Radio 24 Witold Zadrowski Adam Wielowieyski

Zacząć wszystko od nowa. Reportaż "Łąka życia" Aleksandry Sadokierskiej (PR Białystok)

Pani Agnieszka porzuca duszną pracę w urzędzie i po latach wraca do rodzinnego domu na kolonii Knyszewicze. W starej siedzibie, wśród łąk i lasów niedaleko Sokółki, tworzy wyjątkowe miejsce - Zielską Kolonię, królestwo roślin i zwierząt. Tam jej wieloletnia pasja, zielarstwo, staje się dla niej nie tylko pracą, ale czymś znacznie cenniejszym. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż łąka natura Aleksandra Sadokierska pr poleca zioła

"Noszę wiele literackich kapeluszy". Agata Romaniuk o swojej twórczości

Doktor socjologii, reportażystka, związana z "Dużym Formatem", pisarka, autorka książki reportażowej "Kobiety Omanu", powieści "Proste równoległe", zbioru opowiadań "Krótko i szczęśliwie" oraz kilkunastu kryminałków dla dzieci o "Kociej szajce". Gościem audycji "Po drugiej stronie lustra" była Agata Romaniuk, która opowiadała m.in. o swojej twórczości oraz niełatwej sztuce łączenia obowiązków zawodowych z życiem prywatnym. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Agata Romaniuk reportaż dziennikarstwo literatura socjologia książki