- Przez długi czas w historii zdecydowana większość społeczeństwa mięsa jadła bardzo mało, a było to raczej pożywienie królewskie i arystokratyczne - opowiadała Marta Zaraska. - Polska kuchnia była oparta przede wszystkim na grzybach i kapustach - dodała. To dopiero w XX wieku jedzenie mięsa się upowszechniło. Z jednej strony około 2,5 miliona lat temu zawarte w mięsie białku uczyniło z nas ludzi, z drugiej jednak obecnie spożywamy go zdecydowanie za dużo. Skąd u nas ta obsesja skoro dzisiaj w łatwy sposób białko w mięsie zawarte możemy łatwo zastąpić, oraz czy świat byłby lepszy i zdrowszy, gdybyśmy jedzenie mięsa znacznie ograniczyli?
Marta Zaraska Do XX wieku mieso było dla większości rarytasem, dlatego go tak pożądaliśmy. Królowie je jedli, a reszta do mięsa aspirowała
W drugiej części audycji w "Sztuce Jedzenia" pojawiła się historyczka sztuki Dorota Łagocka, z którą rozmowę na temat mięsa kontynuowaliśmy. Ze specjalistką sprawdziliśmy, jak mięso było w sztuce przedstawiane na przestrzeni wieków - od "Rozpłatanego wołu" z 1655 roku Rembrandta do zakonserwowanych ciał zwierząt współczesnego artysty Damiena Hirsta. - Kiedyś realistyczne obrazy mięsa nie były szokujące. Wtedy jego zapach czuło się na wszystkich targach - przekonywała specjalistka. W XX wieku natomiast mięso stało się materiałem sztuki i w tym kontekście w Czwórce wspomnieliśmy dwa performance: "Meat Joy" i "Falling Asleep with a Pig".
Dorota Łagocka Od lat 90. artyści biorą na warsztat mięso w kontekście krytycznym. Próbują zwrócić uwagę na związek pomiędzy mięsem, a zwierzęciem
A na koniec audycji, drugiego dna w filmie "Sausage party" w rozmowie z Łukaszem Muszyńskim szukała Kaja Zemła.
Zapraszamy do wysłuchania nagrań z audycji.
***
Tytuł audycji: Sztuka jedzenia
Prowadzi: Beata Kwiatkowska
Materiał przygotowała: Kaja Zemła
Goście: Marta Zaraska (dziennikarka, autorka książki "Mięsoholicy. 2,5 miliona lat mięsożerczej obsjesji człowieka"), Dorota Łagocka (historyczka sztuki, Artes Liberales Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 19.02.2017
Godzina emisji: 15.07
jsz/kd