Ekspert: Ukraina szybko dołącza do Zachodu. Putin niechcący się do tego przyczynił i zrobi wszystko, by jej przeszkodzić, inwazja nie jest całkowicie wykluczona Ukraina zmieniła się niewyobrażalnie, paradoksem jest jednak, że nie dostrzegają tego Ukraińcy. Powodem tego jest brak poprawy ich sytuacji materialnej – o tym w na konferencji w Warszawie mówił prof. Alex Motyl. Przestrzegał, że Kreml pozostanie egzystencjalnym zagrożeniem dla Ukrainy co najmniej do końca rządów Władimira Putina. Nie wiadomo też, co przyniosą wybory 2019 roku. O kruchości zmian w Armenii i ”politiczeskim uberze” w Rosji opowiadali zaś goście z Uniwersytetu Columbia.
Alfabet łaciński obok cyrylicy na Ukrainie? Szef MSZ zachęcił do debaty, inspiracją był polski dziennikarz Czy na Ukrainie mógłby obowiązywać również alfabet łaciński - obok cyrylicy? Dyskuję na ten temat zaproponował na swoim portalu społecznościowym Pawło Klimkin, minister spraw zagranicznych Ukrainy. Poprosił Ukraińców o wpisywanie ...
Refat Czubarow: Zachód nie może tracić czasu, jak w latach 30. za Hitlera, potrzebna nowa polityka względem Rosji Przywódca Medżlisu Tatarów Krymskich Refat Czubarow: dla Putina Krym to viagra. Cały czas chce pobudzić rosyjski naród, twierdzi, że poprzez patriotyzm, choć wiemy, że to imperializm. A Krym, gdy wróci już w skład Ukrainy, powinie...
IPN Ukrainy: historycy nie mogą czuć się bezpiecznie w Polsce, forum historyczne nie może spotykać się w dotychczasowym formacie Po przyjęciu przez obie izby polskiego parlamentu nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej ukraiński IPN poinformował, że nie widzi możliwości dalszej współpracy w ramach Ukraińsko-Polskiego Forum Historyków w dotychczaso...
Parlament Ukrainy potępia nowelizację ustawę o IPN. Jest apel do polskich władz Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła oświadczenie, w którym potępiła nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej i zaapelowała do prezydenta Polski Andrzeja Dudy i obu izb polskiego parlamentu o przywrócenie równowagi relacjom uk...
Ekspert: Ukraina szybko dołącza do Zachodu. Putin niechcący się do tego przyczynił i zrobi wszystko, by jej przeszkodzić, inwazja nie jest całkowicie wykluczona Ukraina zmieniła się niewyobrażalnie, paradoksem jest jednak, że nie dostrzegają tego Ukraińcy. Powodem tego jest brak poprawy ich sytuacji materialnej – o tym w na konferencji w Warszawie mówił prof. Alex Motyl. Przestrzegał, że Kreml pozostanie egzystencjalnym zagrożeniem dla Ukrainy co najmniej do końca rządów Władimira Putina. Nie wiadomo też, co przyniosą wybory 2019 roku. O kruchości zmian w Armenii i ”politiczeskim uberze” w Rosji opowiadali zaś goście z Uniwersytetu Columbia.
Żanna Niemcowa: Putin osobiście blokuje śledztwo w sprawie morderstwa ojca, jestem tego pewna Władze blokują śledztwo – to zapewne wskazuje, że ktoś z grona ważnych urzędników czy działaczy państwowych ma związek z tym zabójstwem. Jak można to inaczej interpretować? – pytała Żanna Niemcowa. W sprawie śmierci Borysa Niemcowa powinni być przesłuchani m.in. Ramzan Kadyrow, były szef wojsk wewnętrznych MSW Wiktor Zołotow i inne osoby – uważa córka zamordowanego.
Co się dzieje na Kaukazie Południowym? "Rosja intensywnie inwestuje w zamrożone konflikty" Rosja wkłada wiele wysiłku i pieniędzy w podtrzymywanie i rozniecanie konfliktów na obszarze postsowieckim, w tym na Kaukazie Płd. – przypominała dr Katarzyna Pisarska. Sytuację w regionie przedstawili pochodzący z Kaukazu młodzi badacze.
Wybory na Ukrainie: w wielu miejscowościach na wschodzie głosowania nie ma Mieszkańcy terytoriów przyfrontowych w niedzielę zostają w domach. Decyzją Kijowa pozbawiono ich głosu.
Ukraina: wybory uzupełniające w Czernihowie. Kupowanie głosów i groźby W Czernihowie na Ukrainie odbywają się w niedzielę wybory uzupełniające do Rady Najwyższej. Kampania w jednomandatowym okręgu wyborczym przypominała najgorsze czasy rządów Wiktora Janukowycza.
Wybory 2015. Nowy prezydent na czas pokoju i czas wojny? Kryzys na Ukrainie jest najważniejszym wyzwaniem stojącym przed prezydentem, który zostanie wybrany w maju. Dlatego odpowiedź na pytanie o stosunek do tego, co dzieje się za wschodnią granicą Polski może mieć decydujący wpływ na wynik głosowania.
Jak wyglądają potencjały rosyjskiej i ukraińskiej armii? [WIDEO] Końca konfliktu na wschodzie Ukrainy nie widać, utrzymuje się tam krucha równowaga, choć możliwości wojskowe Rosjan i Ukraińców są nieporównywalne - mówi Juliusz Sabak z Defence24.pl.
Droga Ukrainy na Zachód wiedzie przez Polskę [analiza] Wizyta Petra Poroszenki w Polsce, jaka miała miejsce pod koniec 2014 roku doskonale obrazuje stan stosunków polsko-ukraińskich. Jeszcze nigdy nie były one tak dobre, jak obecnie.
Rok z życia Ukrainy: od rewolucji do wojny [analiza] Przyjęta przez ukraiński parlament ustawa znosząca status państwa neutralnego może mieć kluczowe znaczenie dla przyszłości tego kraju. Byłoby to nie do pomyślenia za czasów rządów Wiktora Janukowycza, który rok temu sprawował władzę.
Rosjanie znów są fatalistami. Narasta poczucie zagrożenia Ostatnie dni przed nadejściem Nowego Roku mieszkańcy Rosji spędzają w złych nastrojach - w poczuciu nadchodzącej katastrofy.
Co może zmienić wizyta prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki w Polsce [analiza] Wizyta prezydenta Petra Poroszenki w Warszawie każe zadać pytanie o stosunki polsko-ukraińskie. Organizacje pozarządowe uważają, że nasza pomoc jest zdecydowanie za mała.
Donbaski pat, czyli wojna pozycyjna [analiza] Walki we wschodniej Ukrainie nie ustają i nic nie zapowiada, że konflikt dobiega końca. Zwycięzcy trudno upatrywać po którejkolwiek ze stron.
Rosja rezygnuje z robienia wspólnych interesów z UE? [analiza] Nieoczekiwana deklaracja Władimira Putina o wycofaniu się Rosji z budowy gazociągu South Stream mogła wprawić w zdumienie niektórych przywódców Unii Europejskiej. Część z nich liczy, że Moskwa zmieni zdanie.
Mistrale popłyną do Rosji? Francja zwleka z decyzją [analiza] Niespodziewane spotkanie prezydentów Francji i Rosji nie dało odpowiedzi na pytanie co dalej z okrętami desantowymi typu Mistral. Władimir Putin daje Paryżowi czas do końca roku. Jeśli nie otrzyma okrętów będzie domagać się zwrotu pieniędzy.
Donald Tusk w Brukseli. Moskwa niezadowolona [analiza] Od jakiegoś czasu Moskwa daje do zrozumienia, że gotowa byłaby znieść embargo pod warunkiem, że Unia wycofa się z sankcji. Już w pierwszym dniu urzędowania były szef polskiego rządu rozwiał nadzieje Rosji.
Kijów twierdzi, że Rosja umieszcza na Krymie dywizjon Iskanderów - To bardzo zła wiadomość, ponieważ kompleks rakietowy Iskander może przenosić ładunki jądrowe - informuje przedstawiciel Sztabu Generalnego Ukrainy, generał-major Ołeksandr Rozmaznin.
Rosja jak niedźwiedź polarny. Bierze Północ w posiadanie [analiza] - Arktyka była i będzie częścią Rosji - zapowiedział Władimir Putin nie pozostawiając złudzeń co do kierunku ekspansji wyznaczonego przez Kreml.
Czy "globalny spisek” pogrąży Rosję? [analiza] Połowa wpływów budżetowych Rosji pochodzi ze sprzedaży gazu i ropy naftowej. W czerwcu cena baryłki ropy wynosiła 118 dolarów. Dziś spadła poniżej 80. Władimir Putin widzi w tym światową zmowę wymierzoną w jego kraj.
Ukraina: rządowa koalicja rodzi się pod presją [analiza] Ukraińska koalicja rządowa rodzi się w nie tylko w bólach konfliktów między partiami rywalizującymi o wpływy i stanowiska, ale i pod presją rosyjskich przygotowań do kolejnej ofensywy w Donbasie.
Ukraina straciła Krym bezpowrotnie? (analiza) 4 listopada Rosja obchodziła Dzień Jedności Narodowej. Po raz pierwszy świętowano także na Krymie. To każe zadać pytanie, czy ten ukraiński półwysep został już zupełnie wchłonięty przez Federację Rosyjską.
Lider Tatarów: Krym zmienił się w półwysep strachu. Putin chce nas wygnać To był pusty pokój, a w nim telefon. Rozmawiałem z Putinem przez 40 minut. Opowiadał, jak chce nas uszczęśliwić. Powiedziałem – jeśli tak, niech pan zabierze swoje okupacyjne wojska z Krymu – opowiadał portalowi PolskieRadio.pl lider Tatarów Krymskich Mustafa Dżemilew. Po takiej odpowiedzi na Krym już nie wjechał. Porwania, ciała ze śladami strasznych tortur, przeszukania, areszty – to codzienność na Krymie. Rosja chce zastraszyć, zmusić do zamknięcia ust – mówił Mustafa Dżemilew. W tym tygodniu Ukraina skierowała pozew przeciw Rosji do Trybunału w Hadze.
Kruszył imperium zła, kusił go Putin. Lider Tatarów Krymskich uwierzył w swoje ideały i nigdy ich nie zdradził Życie lidera Tatarów Krymskich, Mustafy Dżemilewa, jest niezwykłe, a on zdaje się postacią tak kryształową i pełną wewnętrznej siły, że aż nierzeczywistą. - Jest żyjącą legendą, a jednocześnie wciąż niezwykle wpływowym, czynnym politykiem, z krwi i kości. Dzięki zaufaniu, którym obdarzają go Tatarzy Krymscy, Ukraińcy, ciągle ma olbrzymi wpływ na losy Krymu, Ukrainy, Europy – mówi nasz rozmówca, Tatar Krymski, Nedim Useinow.
Działacz krymskotatarski: Donald Trump jest nieprzewidywalny, niepokoją deklaracje rozmów z Putinem, przywodzą na myśl Jałtę Analiza wypowiedzi Donalda Trumpa rodzi obawy, że może on postawić doraźne interesy ponad ciągłością i tradycjami polityki zagranicznej USA – komentował w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Nedim Useinow.
W wybory w USA wtrąca się Rosja. "Są one kluczowe dla Ukrainy" Z punktu widzenia Ukrainy dobrze byłoby, aby w USA wygrała ta siła, która nadal będzie piętnowała fakt, że Rosja łamie prawo międzynarodowe i jest agresorem – mówiła w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Olga Popowycz, ekspert ds. polityki ukraińskiej. Podkreśliła, że Ukraina, zmagająca się z agresywnym sąsiadem, oczekuje obecnie od USA wsparcia na drodze do NATO.
"Tatarzy Krymscy przetrwają, czekają na krach putinowskiej Rosji" Na Krymie służby rosyjskie porywają Tatarów, zamykają ich w więzieniach, teraz zlikwidowano ich samorząd. Tatarzy jednak wierzą, że Rosja w obecnym kształcie upadnie, a sprawiedliwość kiedyś zatriumfuje. To kwestia czasu – mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Nedim Useinow, działacz krymskotatarski. Tatarzy proszą, by Zachód utrzymał presję na Moskwę i obserwował sytuację na Krymie.
Kim są Ukraińcy po Majdanie, jak zmienia się społeczeństwo po rosyjskiej agresji? Chcą wstąpić do UE, najbardziej lubią Polaków Ukraińcy są w trakcie wojny z Rosją, zdeterminowani na drodze do Unii Europejskiej, już wiele miesięcy walczą z dużym kryzysem gospodarczym. Pozbyli się iluzji co do neutralności Moskwy i chcą być członkiem NATO, zaczęli też bardziej identyfikować się ze swoim państwem. W jaką stronę ewoluuje ukraiński naród, społeczeństwo – o tym dyskutowali ukraińscy badacze w Warszawie.
Kozak System: jeszcze trochę wysiłku i Ukraina zwycięży [NASZ WYWIAD] W ich repertuarze jest jeden z hymnów Majdanu, ”Brat za brata”, pieśń o okupowanym Krymie, ale i energetyczne piosenki, o miłości i woli życia. Grają i śpiewają z polskimi artystami, takimi jak Maryla Rodowicz, Maleo Reggae Rockers, Enej czy Red Lips. O swojej muzyce i o Ukrainie zespół opowiedział portalowi PolskieRadio.pl.
Opozycja białoruska w Sejmie. ”Dyktatura na Białorusi to zagrożenie dla Polski” Opozycja białoruska odwiedziła Sejm w Warszawie. Przestrzegała przed uznaniem przez Zachód autorytarnych rządów Aleksandra Łukaszenki. Apelowała o wsparcie młodzieży, społeczeństwa obywatelskiego.
Uładzimir Niaklajeu: Białoruś kiedyś przełamie strach i wybije się na wolność [WIDEO] Na Białorusi nie ma wolności. Ludzie siedzą w kuchniach i ze strachu mówią szeptem - mówił Uładzimir Niaklajeu w Warszawie podczas prezentacji swojej powieści. Prezes PEN Clubu Adam Pomorski podkreślił, że wojnę hybrydową prowadzi się najpierw przeciw swojemu narodowi – a potem przeciw zewnętrznym wrogom.
Aleś Mara: propaganda Rosji zmienia Białorusinów w zombie [WIDEO] Białorusini czują zagrożenie ze strony imperium. Wojna na Ukrainie, faszyzacja narodu rosyjskiego, śmierć Borysa Niemcowa pod murami Kremla – to sprawia, że my Białorusini jesteśmy bardzo zaniepokojeni – o tym mówił Alaksiej Maraczkin (ps. Aleś Mara), legendarny malarz-opozycjonista, w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl.
Andrij Portnow: Putin dąży do podziału z czasów zimnej wojny Zagrożona jest nie tylko Ukraina - ale i Europa. Tymczasem proponujemy ciągle rozwiązania, które są ”na wczoraj”. Gdyby misję pokojową wysłano rok temu, może zapobiegłaby konfliktowi w Donbasie – mówi historyk Andrij Portnow w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl.
Ukraiński żołnierz Ajdaru: walczymy o Europę z kałasznikowem - przeciw czołgom [WIDEO] Ukraina sama nie wygra wojny z Rosją. A przecież bronimy nie tylko Ukrainy, ale i Europy. Konieczne jest wsparcie, bo walczymy z karabinami przeciw artylerii - o tym mówił Wołodymyr Prawosudow ”Szturm” z batalionu Ajdar w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl.
Były doradca Putina: Moskwa rewiduje ład stworzony po II wojnie światowej [wywiad] - Putin złożył Obamie ofertę podziału Europy - tak jak Hitler Stalinowi i Chamberlainowi - mówi portalowi PolskieRadio.pl Andriej Iłłarionow, były doradca prezydenta Rosji.
Saryusz-Wolski: Zachód powinien wysłać Ukrainie dużo broni i zaostrzyć sankcje wobec Rosji [wywiad] - Zaopatrzenie Krymu wymaga drogi tranzytowej. W stanie wojny jedyny scenariusz, to wycofanie się Rosji z półwyspu albo militarne zajęcie przez nią korytarza Donbas - Krym - mówi dla PolskieRadio.pl europoseł Jacek Saryusz-Wolski.
Pisarz Wiktar Marcinowicz: chcemy odzyskać utracony język białoruski Białorusi nie ma i nikt o niej nie pamięta - na jej obszarze jest sojusznicze państwo Rosji i Chin. To fabuła książki Wiktora Marcinowicza, której prezentację przerwały służby białoruskie w Grodnie.
Były doradca Putina: władze w Kijowie nic nie robią - Putin ma plan zniszczenia Ukrainy, a jej władze mu pomagają, nie robiąc nic dla reformy gospodarki i społeczeństwa. Jakie sankcje wprowadziła Ukraina wobec Rosji? Żadne - mówi portalowi PolskieRadio.pl były doradca prezydenta Rosji Andriej Iłłarionow.
Jelena Wasiliewa: Putin szykuje nową krwawą wyprawę, zginą setki ludzi - Rosja rozpocznie wkrótce masową inwazję na terytorium obwodów dniepropietrowskiego, zaporoskiego, odeskiego, na Mariupol – oświadczyła Jelena Wasiliewa, twórczyni grupy "Gruz 200 z Ukrainy do Rosji" w rozmowie z portalem Polskie Radio.pl. Jej zdaniem Władimir Putin nie liczy się z liczbą ofiar. - Celem Putina jest cała Europa. Czas się przebudzić – podkreśliła.
Członkini rady ds. praw człowieka przy Putinie: Rosja zmierza w stronę totalitaryzmu Zachód powinien aktywniej pomagać demokratycznej części społeczeństwa w Rosji– powiedziała portalowi PolskieRadio.pl Natalia Jewdokimowa.
Andrij Portnow: "Przemoc jest najważniejsza" - to przesłanie Putina do świata Władimir Putin rujnuje strukturę bezpieczeństwa w Europie przez swoje postulaty obrony rosyjskojęzycznych, nierespektowanie umów międzynarodowych, łamanie zasady suwerenności i integralności terytorialnej - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl ukraiński historyk i publicysta Andrij Portnow.
”Władze Białorusi i Rosji chcą zmusić ludzi do milczenia” System jest podobny w Rosji, na Białorusi – chodzi o to, by zamknąć ludziom usta i potem pokazywać ich milczenie na Zachodzie jako dowód zgody z polityką władz. A osiągnąć to można tylko poprzez represje. Dlatego tak bardzo nęka się nas wszystkich, którzy otwarcie wyrażamy nasz sprzeciw – mówi portalowi PolskieRadio.pl Jurij Rubcow, białoruski działacz opozycyjny. Podkreśla, że Białorusinom można pomóc poprzez rozpowszechnianie informacji o represjach.
"Nie ma zachodniej i wschodniej Ukrainy, jest część okupowana i wolna" - Zachód powinien pomagać, kontrolować, robić wszystko co możliwe, by nie było wojny na Ukrainie - mówi Witalij Portnikow, ukraiński dziennikarz.
Andrij Portnow: Ukraina nie poradzi sobie sama, potrzebny jest ”plan Marshalla” Celem Władimira Putina jest kontrola polityczna i gospodarcza nad całą Ukrainą. Kreml zapewne liczy na to, że Kijów nie poradzi sobie z wyzwaniem ekonomicznym – mówi ukraiński historyk Andrij Portnow w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl. Dodaje, że pomoc polityczna i finansowa Zachodu jest nieodzowna.
Donbasowi grozi katastrofa humanitarna. ”To kilka milionów ludzi, potrzebna finansowa pomoc” (wideo) Kilka milionów ludzi, odciętych od wody i prądu w Donbasie, pilnie potrzebuje wsparcia – mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Natalia Humieniuk, dziennikarka niezależnej telewizji Hromadske. Przypomina, że państwo ukraińskie nie ma dostępu do objętych walkami terenów.
Niedługo wybory. "Partie skrajnie prawicowe zapewne nie wejdą do parlamentu" (wideo) Moje obawy budzi populizm - to jednak nie tylko problem Ukrainy. Z drugiej strony, szans na elekcję nie mają formacje o radykalnym nastawieniu - mówi portalowi PolskieRadio.pl Natalia Humieniuk, dziennikarka Hromadske TV.
Znów zatrzymanie w Saligorsku. Iwan Szyła trafił za kraty, ledwie przyjechał na Białoruś (wideo) W Saligorsku na dwa dni w areszcie zamknięto działacza Młodego Frontu, Iwana Szyłę.