Section08, 09 - artykułowa

Brazylia 2014: Niemcy - Portugalia. "Paulo Bento musi zrobić reset"

Martin Ruszkiewicz 16.06.2014
Cristiano Ronaldo podczas meczu Niemcy - Portugalia na MŚ w Brazylii
Cristiano Ronaldo podczas meczu Niemcy - Portugalia na MŚ w Brazylii , foto: PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO

Portugalskie media odnotowują najwyższą w historii piłkarskich mistrzostw świata porażkę reprezentacji tego kraju, która uległa Niemcom 0:4.

Zdaniem dziennikarzy karny, do którego przyczynił się Joao Pereira, zapoczątkował serię złych zdarzeń w portugalskiej ekipie. Według komentatorów telewizji RTP, utrata pierwszej bramki wyraźnie zdekoncentrowała podopiecznych Bento, którzy grali odtąd chaotycznie w obronie, popełniając liczne błędy oraz mało skutecznie wyprowadzając ataki na bramkę Manuela Neuera.

"Już dawno nie widziałem tak słabo grającej drużyny Portugalii w turnieju międzynarodowym. O dzisiejszej postawie naszych piłkarzy będziemy chcieli zapomnieć jak najszybciej" - podsumował reporter RTP.

Z kolei komentatorzy "Radia Renascenca" zwrócili uwagę na szereg negatywnych zdarzeń dla Portugalczyków już w pierwszej połowie spotkania - kontuzję Hugo Almeidy, czerwoną kartkę Pepe oraz utratę dwóch kolejnych goli jeszcze przed przerwą.

"Pojedynek został rozstrzygnięty już w pierwszej połowie. W drugiej części Niemcy kontrolowali jego przebieg i myślami byli już przy... Ghanie" - stwierdzili dziennikarze radia "Antena1".

Portugalskie media podkreślają słabą postawę Ronaldo. Wskazują, że kapitan drużyny nie był najmocniejszym punktem zespołu i poważnie zagroził bramce rywali dopiero na dwie minuty przed końcowym gwizdkiem sędziego.

"Paulo Bento musi zrobić teraz reset. Odbudować pod względem psychicznym nasz zespół i włożyć piłkarzom do głowy oraz serc wiarę w to, że ta porażka wcale nie przekreśla ich szans na sukces na tym mundialu. Najlepszą lekcję dali nam sami Niemcy, którzy w pierwszym swoim meczu na mundialu w 1954 roku przegrali 3:8, aby ostatecznie poprawić grę i zdobyć mistrzostwo świata" - mówił komentator telewizji.

Lizbona w szoku. Portugalscy kibice nie mogli uwierzyć w porażkę z Niemcami

SNTV/x-news

Niemcy - Portugalia 4:0 (3:0 )

Bramki: 1:0 Thomas Mueller (12-karny), 2:0 Mats Hummels (32-głową), 3:0 Thomas Mueller (45+1), 4:0 Thomas Mueller (78).

Żółta kartka - Portugalia: Joao Pereira.

Czerwona kartka - Portugalia: Pepe (37-za uderzenie rywala).

Sędzia: Milorad Mazic (Serbia).

Widzów: 51 081.

Niemcy: Manuel Neuer - Jerome Boateng, Mats Hummels (73. Shkodran Mustafi), Per Mertesacker, Benedikt Hoewedes - Mesut Oezil (63. Andre Schuerrle), Sami Khedira, Philipp Lahm, Toni Kroos, Mario Goetze - Thomas Mueller (82. Lukas Podolski).

Portugalia: Rui Patricio - Joao Pereira, Pepe, Bruno Alves, Fabio Coentrao (65. Andre Almeida) - Miguel Veloso (46. Ricardo Costa), Joao Moutinho, Raul Meireles - Nani, Hugo Almeida (28. Eder), Cristiano Ronaldo.