Nauka

Gracze "World of Warcraft" śledzeni przez wywiad USA

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2013 19:11
Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) i brytyjska agencja wywiadu elektronicznego GCHQ szpiegowały graczy w wirtualnych światach gier komputerowych - poinformowały dzienniki "Guardian" i "New York Times".
Gracze World of Warcraft śledzeni przez wywiad USA
Foto: sxc.hu

Działalność wywiadowcza polegała na gromadzeniu informacji na temat użytkowników uczestniczących w grach komputerowych odbywających się w wirtualnych światach online. Media informują, że pod lupą agentów NSA i GCHQ znaleźli się użytkownicy takich gier jak między innymi World of Warcraft i Second Life, które cieszą się dużą popularnością w środowiskach graczy. Dane były zdobywane przez agentów, który również uczestniczyli w rozgrywkach odbywających się w internecie.
Nie opublikowano jednak informacji o tym, w jakim okresie inwigilowani byli gracze ani ilu z nich było śledzonych.
Informacje o inwigilacji elektronicznej prowadzonej przez NSA ujawnił były współpracownik tej agencji Edward Snowden. Chodzi o inwigilację internetu na wielką skalę (program PRISM), przechwycenie danych o milionach połączeń telefonicznych we Francji czy Hiszpanii oraz podsłuchiwanie telefonu kanclerz Niemiec Angeli Merkel i liderów innych 34 państw. Te informacje wywołały burzę polityczną w Europie, przysparzając dodatkowych argumentów za wzmocnieniem prawa do ochrony prywatności Europejczyków.

O aferze PRISM i Edwardzie Snowdenie - czytaj więcej tu >>>
Snowden w maju zbiegł z USA do Hongkongu, a następnie znalazł się w Rosji, gdzie uzyskał roczny azyl.

Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>> ''to

Czytaj także

Microsoft, Google i Facebook: nie udostępnialiśmy danych służbom specjalnym

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013 07:26
Przedstawiciele koncernów Microsoft, Google i Facebook odrzucili oskarżenia, że ich firmy zapewniały amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) bezpośredni dostęp do ich serwerów i danych użytkowników.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Afera PRISM. Amerykanie nie podsłuchiwali Norwegów

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2013 15:55
Szef norweskiego wywiadu Kjell Grandhagen przyznał, że podległe mu służby podsłuchiwały miliony połączeń telefonicznych w miejscach, gdzie dochodziło do konfliktów i w których sytuacja była niestabilna; zdobytą wiedzą dzielono się z sojusznikami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Microsoft broni się przed inwigilacją służb specjalnych?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2013 18:08
Amerykańska firma planuje wprowadzenie szyfrowania danych przesyłanych przez internet. Podobne działania podjęły inne firmy informatyczne: Google i Yahooo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prasa: NSA namierza telefony na polecenie korporacji

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2013 07:09
Nie tylko podsłuchują, ale i wiedzą, gdzie jest nasz telefon. Dziennik "Washington Post" pisze o tym, jak amerykańska Narodowa Agencja Bezpieczeństwa (NSA) namierza komórki i ich właścicieli.
rozwiń zwiń