Section00

Audycje | LUMEN - światło wiary i kultury

O audycji

Lumen to audycja poświęcona aktualnym zjawiskom kulturalnym. Inspiracją podejmowanych w programie tematów są ciekawe sesje i sympozja naukowe, premiery teatralne i filmowe, wystawy, nowości wydawnicze z zakresu historii Kościoła, teologii i filozofii. Szczególnie interesują nas zagadnienia na styku wiary i kultury. Autorem rozmów jest Jan Pniewski.

Co tydzień w radiowej „Dwójce”, niedzielne poranki, godz. 7.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Lumen
Section05

Obudzić serce  

… gdy jesteśmy kuszeni, by poruszać się po powierzchni, by żyć w pośpiechu, nie wiedząc do końca dlaczego, aby stać się nienasyconymi  konsumpcjonistami i niewolnikami mechanizmów rynku, który nie interesuje się sensem naszego istnienia, to to potrzebujemy przywrócić znaczenie sercu – pisze Franciszek w najnowszej encyklice Dilexit nos. I dalej dodaje: Kiedy nie doceniamy specyfiki serca, tracimy odpowiedzi, których sama inteligencja nie może dać. 

czytaj więcej

Nasza Służba

Ordynariat Polowy od 1992 roku  wydaje czasopismo informacyjno-formacyjne „Nasza Służba”, na którego łamach ukazują się relacje z uroczystości i wydarzeń z udziałem biskupa polowego oraz kapelanów wojska i służb mundurowych.
play_arrow

czytaj więcej

Czy zwierzęta mają prawa?

Czy zwierzęta mogą mieć prawa? Wszystkie, czy tylko te, które są nam szczególnie bliskie, jak psy, koty czy konie? A komar już nie? Kant niegdyś powiedział, że nasz sposób odnoszenia się do zwierząt pokazuje, jakie mamy na prawdę serce...
play_arrow

czytaj więcej

Nowy paradygmat misji

W tym czasie Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta w pokoleniu Judy. Weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę…” 20 prac malarskich ukazujących spotkanie Maryi z jej kuzynką Elżbietą -  matką św. Jana Chrzciciela można zobaczyć w podziemiach katedry św. Floriana na warszawskiej Pradze.
play_arrow

czytaj więcej

Nowy paradygmat misji

Czy istnieje tylko jeden model chrześcijaństwa, który należy narzucać wszystkim ludom i kulturom upodabniając je zarazem do siebie? A może chrześcijaństwo powinno przybierać tyle różnych oblicz, ile jest ludów i kultur? Jak prowadzić działalność misyjną, by zachować szacunek do innych ludzi i ich bogatych tradycji?
play_arrow

czytaj więcej

Lekarstwo na samotność 

Przez 2 tys. lat filozofowie i teologowie wiele uwagi poświęcali szlachetnej przyjaźni, w której dostrzegali cenne dobro. W czasach nowożytnych ta refleksja znalazła się na marginesie ich zainteresowań. Tymczasem dzisiaj jak nigdy dotąd czujemy się samotni i potrzebujemy przyjaźni.
play_arrow

czytaj więcej

Pokrzywdzeni w Kościele

Różne oblicza krzywdy, jakie można spotkać w Kościele każą uczyć się ograniczonego zaufania i krytycznego myślenia. Po czym poznać, że możemy zostać zranieni? Na jakie zachowania zwracać uwagę? Dlaczego tak często nie reagujemy na krzywdę? Na te pytania stara się odpowiedzieć książka <Bezbronni dorośli w Kościele>. To wywiad rzeka jaki z o. Tomaszem Francem OP przeprowadziła Magdalena Dobrzyniak. Gość: o. Tomasz Franc.
play_arrow

czytaj więcej

Samotność

Samotność, która  dotyka ludzi niezależnie od wieku, staje się obecnie jednym z najbardziej palących problemów społecznych.  Różnym obliczom samotności, tym dobrym i złym, poświęcony został kolejny numer internetowego pisma <Myśl w  Centrum>. Gościem audycji jest dr Bartosz Wieczorek red. naczelny kwartalnika.
play_arrow

czytaj więcej

Dialogi o wierze

Martin Scorsese znany jako twórca  <Ostatniego kuszenia Chrystusa> i <Milczenia> myśli  o tym, aby w odpowiedzi na apel skierowany przez Franciszka  do artystów, zrealizować film o Chrystusie. Jego duchową  sylwetkę przybliżają <Dialogi o wierze>, jakie z reżyserem prowadził Antonio Spadaro. Gościem audycji jest Damian Jankowski z kwartalnika <Więź>
play_arrow

czytaj więcej

Nigdym ja ciebie ludu, nie rzuciła

„Nigdym ja ciebie ludu, nie rzuciła”  to książka Haliny Ireny Szumił ukazująca przedziwną i burzliwą historię Obrazu Matki Bożej Latyczowskiej. Historia, która - jak mówi gość audycji ks. Adam Przywuski, proboszcz i kustosz sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej, Królowej Podola i Wołynia – wciąż trwa i tętni bardzo intensywnym życiem. W audycji powiemy o kulcie maryjnym, który – pomimo toczącej się wojny – jest wiąż żywy i gromadzi ludzi na modlitwie w sanktuarium, pomimo spadających bomb i wyjących syren.
play_arrow

czytaj więcej

Czego można się tu nauczyć od wczesnych gmin chrześcijańskich?

Przyszłość Kościoła rozgrywa się na dole – czyli w parafiach i małych wspólnotach, gdzie zasadniczą rolę odgrywają  osobiste relacje ludzi pragnących żyć wiarą. To szczególnie ważne, gdy maleje liczba księży i ubywa wiernych. O tym czego można się tu nauczyć od wczesnych gmin chrześcijańskich, a także od wspólnot podstawowych w Ameryce Łacińskiej mówią autorzy jesiennego numeru <Więzi>.  Gościem audycji jest Zbigniew Nosowski – redaktor naczelny kwartalnika.
play_arrow

czytaj więcej

XXIV Dzień Papieski

13 października obchodzimy XXIV Dzień Papieski, w tym roku pod hasłem „Święty Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”. To wybór hasła wbrew tendencji, idącej przez dzisiejszy świat, który odsuwa cierpienie, starość i związane z tym pytania o sens życia i śmierci. Gość audycji - przewodniczący zarządu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, ks. Dariusz Kowalczyk podkreśla, że obecnie ze wsparcia Fundacji korzysta rocznie ponad 2000 młodych uzdolnionych osób. Mogą studiować i rozwijać swoje talenty we wszystkich niemalże dziedzinach, także na polu artystycznym.
play_arrow

czytaj więcej

Section21