Redakcja Programów Katolickich

Znaki czasu

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2025 08:00
Znaki czasu to zjawiska, wydarzenia i procesy, które tu i teraz domagają się reakcji Kościoła. To jednocześnie sposób, w jaki Bóg  mówi dziś do ludzi wierzących, którzy jednak nie zawsze słyszą ten Jego głos. Jednym z takich znaków czasu jest dziś jednocząca się i zsekularyzowana Europa.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Love You Stock

9 i 10 kwietnia odbyła się  w Warszawie międzynarodowa konferencja naukowa <Metodologia czytania znaków czasów>. Znaki czasu to jedno z centralnych pojęć II Soboru Watykańskiego, który pragnął przybliżyć Kościół do świata. Wskazuje ono na wyzwania, jakie w każdorazowym dzisiaj Bóg stawia przed Kościołem. To problemy, które pilnie domagają się interpretacji i odpowiedzi w świetle wiary.


Posłuchaj
14:55 [ PR2]PR2 (mp3) 13 kwiecień 2025 07_30_56.mp3 lumen

 

 

***

Tytuł audycji: "Lumen"

Prowadzący: Jan Pniewski

Godzina emisji: 7:45


 

Zobacz więcej na temat: Watykan wiara Lumen
Czytaj także

„Złowrogi”

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2025 08:00
Cyniczna gra groźnego przestępcy, rozszczepienie jaźni a może...  przypadek ciężkiego opętania?  Od odpowiedzi na to pytanie zależy życie seryjnego mordercy skazanego na karę  śmierci.  Na postawienie diagnozy młody psychiatra ma zaledwie kilka godzin...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Państwo a Kościół

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2025 08:00
Poważne napięcia na linii państwo - Kościół rodzi szereg pytań. Czy konstytucyjne i konkordatowe zapisy spełniają swoją rolę, czy należy je zmienić? Czy politycy przestaną grać religią dla swoich celów? Czy Kościoły odrobią lekcję ze społeczeństwa obywatelskiego?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jubileusz Księży Werbistów

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2025 08:00
Zgromadzenie Słowa Bożego powstało w 1875 roku Celem Arnolda Janssena, założyciela, było wszechstronne przygotowanie księży do pracy na misjach. Dlatego ich wykształcenie nie ograniczało sę nigdy tylko do teologii, lecz obejmowało również nauki świeckie. Wielu członków zakonu zajmowało się i zajmuje się działalnością naukową.
rozwiń zwiń