Historia

Stanisław Ligoń. Patron Radia Katowice

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2024 05:48
145 lat temu urodził się Stanisław Ligoń, znany pod pseudonimem Karlik z Kocyndra - wybitny artysta i działacz niepodległościowy, ale także znakomity radiowiec.
Stanisław Ligoń wśród radiowców Wesołej Lwowskiej Fali
Stanisław Ligoń wśród radiowców "Wesołej Lwowskiej Fali"Foto: NAC

W 1917 roku został wcielony do niemieckiego wojska i skierowany do Flandrii. Po wojnie pisał i rysował w polityczno-satyrycznym piśmie "Kocynder", używając pseudonimu Karlik.

Rozgłośnia Polskiego Radia w Katowicach powstała w 1927 roku jako czwarta regionalna placówka w Polsce. Po raz pierwszy przy mikrofonie stanął 25 grudnia 1927. Od początku Stanisław Ligoń prowadził audycje w gwarze śląskiej. Słuchacze bardzo entuzjastycznie zareagowali na jego pomysł. Prowadził: "Bery i bojki", "Przy sobocie po robocie", "Co niedziela u Karlika brzmi pieśniczka, gro kapela".

Od 1934 roku aż do wybuchu II wojny światowej był dyrektorem katowickiej rozgłośni. Audycje, w których propagował śląski folklor były jednocześnie skierowane przeciwko hitlerowskiej propagandzie.

Stanisław
Na zdjęciu: Stanisław Ligoń (1.01.1936), aut. Sciptor, źr. "Sejm i Senat 1935-1940 IV kadencja" Warszawa 1936, Wikipedia/dp

- To on był przed wojną prekursorem czegoś, co dziś moglibyśmy nazwać społeczną akcją medialną, którą bym porównał do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka - mówił Wiesław Rola, prezes Radia Katowice.

- On rzucił przed wojną hasło, żeby zbierać środki na Fundusz Obrony Narodowej w 1939 roku.


Posłuchaj
08:31 Rozgłośnia Radia Katowice.mp3 O Stanisławie Ligoniu, o historii i działalności Rozgłośni Polskiego Radia w Katowicach mówi jego prezes – Wiesław Rola, aut. Wiesława Molaka z cyklu "Sygnały dnia". (PR, 12.05.2005) 

Co ciekawe Ligoń zbierał pieniądze na karabin maszynowy. - Ciekawostką jest to, że na karabin maszynowy uzbierał bardzo szybko, jak się potem okazało, uzbierał także na działo, potem było na czołg, a skończyło się na samolocie - zdradzał Wiesław Rola.

Po wybuchu II wojny światowej wyjechał do Warszawy, stamtąd przez Lublin dotarł do Węgier, a następnie do Jugosławii. Tam do 1941 pracował w Komitecie ds. Uchodźców Polskich. Po wojnie wrócił do Radia Katowice, ale już na krótko.

Od 1977 roku Stanisław Ligoń jest patronem Radia Katowice.

mb

Czytaj także

"Matysiakowie" kończą 63 lata. Ich popularność nie słabnie

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2019 05:40
15 grudnia mija 63 lata od emisji pierwszego odcinka legendarnej już dziś powieści radiowej. "Matysiakowie" to najdłużej emitowane cykliczne słuchowisko na świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Cztery pory roku" od 35 lat w Jedynce!

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2014 06:00
Od poniedziałku do soboty o godzinie 9.00 Radiową Jedynkę włączają miliony wiernych słuchaczy. Od 35 lat wita ich fragment utworu Antonio Vivaldiego "Cztery pory roku" rozpoczynający program o tej samej nazwie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co "Nagra" Stefan Kudelski?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2023 05:40
Jego dyktafonami posługiwali się reporterzy z całego świata. Polski konstruktor ustanowił nową jakość dźwięku, nie tylko w radiu, ale także w produkcji filmowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozgłośnia Polskiego Radia w Katowicach - ze Śląska na cały świat

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2023 05:45
Utworzenie polskiej rozgłośni na, wydartym w powstaniach i plebiscytach, Śląsku było kwestią walki o "rząd dusz". 4 grudnia 1927 roku oficjalnie rozpoczęła działalność Rozgłośnia Polskiego Radia w Katowicach, trzecia - po krakowskiej i poznańskiej - przedwojenna stacja regionalna.
rozwiń zwiń