Historia

Dawid Ben Gurion - pierwszy premier Izraela

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2021 05:40
16 października 1886 roku w Płońsku urodził się Dawid Ben Gurion - współtwórca państwa izraelskiego, pierwszy premier i działacz syjonistyczny.
Dawid Ben Gurion 22 czerwca 1960 r.
Dawid Ben Gurion 22 czerwca 1960 r.Foto: or Nationaal Archief, Den Haag, Rijksfotoarchief: Fotocollectie Algemeen Nederlands Fotopersbureau (ANEFO)

Dawid Ben Gurion urodził się w części Polski pod zaborem rosyjskim. Nazywał się Dawid Grün. Jego ojciec, Awigdor Grün, był prawnikiem i liderem organizacji Chowewej Syjon, wspierającej emigrację Żydów do Ziemi Izraela.

Rodzina była na tyle zamożna, że starannie wykształciła Dawida. W 1906 roku Dawid Grün wyjechał z Polski do Palestyny w ramach osadnictwa żydowskiego.


Posłuchaj
29:56 dawid ben gurion - Postaci XX wieku 1994.mp3 Dawid Ben Gurion - audycja z cyklu "Postaci XX wieku" (PR, 1994)

 

00:57 7 dni w kraju i na świecie (fragmenty) - Eichman będzie sądzony w Izraelu (1).mp3 Posłuchaj, co Dawid Ben Gurion mówił o postawieniu przed izraelskim sądem Adolfa Eichmanna, uprowadzonego z Argentyny przez izraelskie służby specjalne Mossad (PR, 1960)

 


Syjonizm głosił, że Żydzi są narodem, a nie grupą wyznaniową czy folklorystyczną. Syjonizm głosił powrót Żydów do Palestyny.

- Ben Gurion obserwował Żydów w różnych miejscach na świecie, bo sam mieszkał w Turcji, Grecji, Egipcie, w Stanach Zjednoczonych. Był emisariuszem sprawy żydowskiej w wielu krajach – mówił prof. Andrzej Chojnowski.

- Impulsem do nowego myślenia o sprawie żydowskiej była zagłada Żydów w Europie w czasie II wojny światowej. Tej ludności pochodzenia żydowskiego trzeba było stworzyć perspektywę posiadania własnego państwa – wyjaśniał prof. Chojnowski.

Od 1936 do 1939 roku toczyła się w Palestynie wojna żydowsko-arabska i wojna Arabów przeciwko Anglikom. W 1947 roku zapadła decyzja ONZ o podziale Palestyny między Żydów i Arabów. Za tą decyzją zgodnie głosowały dwa największe mocarstwa – Stany Zjednoczone i Związek Radziecki. Powstanie państwa w Palestynie oznaczało koniec panowania brytyjskiego w tym rejonie.

14 maja 1948 roku - według kalendarza żydowskiego była to wigilia szabatu 5 ijar 5708 roku godzina 16 – Dawid Ben Gurion ogłosił powstanie niepodległego państwa izraelskiego na Ziemi Świętej. W pakcie przeciwko państwu Izrael sprzysięgło się 7 krajów arabskich – Liban, Syria, Iran, Egipt, Jordania, Jemen, Arabia Saudyjska. 30 milionów Arabów miało pomaszerować przeciwko 500 tysiącom Żydów. Od tej pory rozpoczęła się w Palestynie wojna domowa między mieszkańcami izraelskimi i miejscową ludnością arabską, wspieraną przez Arabów spoza Palestyny.

Dawid Ben Gurion stał na czele rządu do 1953 roku.

im

Zobacz więcej na temat: Izrael Palestyna
Czytaj także

Pamięci człowieka, który uratował tysiące Żydów

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2012 14:20
W Muzeum Holokaustu w Budapeszcie odbyły się uroczystości związane z setną rocznicą urodzin Raoula Wallenberga, szwedzkiego dyplomaty, który uratował przed zagładą w 1944 roku ponad 100 tysięcy węgierskich Żydów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grynberg: Holokaust jak trucizna

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2012 18:55
- Przez ostatnie trzy, cztery lata intensywnie zajmuję się historiami związanymi z Holokaustem. Zajmowanie się tym na takim poziomie, na jakim ja się tego podjąłem, jest rzeczą straszną. To jest trucizna. Ale trzeba się tym zajmować dalej - mówi fotograf Mikołaj Grynberg.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Historia Żydów w Polsce to część naszej historii"

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 09:10
Żydzi polscy dziedziczą tradycję powstań narodowych z XIX wieku "za naszą i waszą wolność” - mówił w Jedynce prezydent Bronisław Komorowski w rocznicę powstania w getcie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oswoić Izrael

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2013 23:30
W piątkowym "Notatniku Dwójki" porozmawiamy z Elą Sidi o jej książce "Izrael oswojony", w której autorka opowiada o swoim spotkaniu z tym krajem z perspektywy młodej Polki.
rozwiń zwiń