Polskie Radio
Section05
II wojna światowa

Niemiecki historyk napisał książkę o powstaniu warszawskim dla żołnierzy Bundeswehry

W Niemczech ukaże się w maju książka "Der Warschauer Aufstand 1944" (Powstanie Warszawskie 1944) autorstwa prof. Stephana Lehnstaedta. - Mieszkałem w Warszawie przez sześć lat i tam dowiedziałem się, jak ważne jest powstanie do dziś. Od tamtej pory ten temat nigdy mnie nie opuścił - przyznaje autor w rozmowie z PAP.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Niemcy Powstanie Warszawskie II wojna światowa

Kazimierz Pużak: obowiązek trzeba spełniać do końca

Jeden z głównych przywódców i organizatorów Polskiej Partii Socjalistycznej poświęcił życie klasie robotniczej, sprawie socjalizmu, wolności i niepodległości Polski. Za swoją dewizę życiową - wytrwać i przetrwać - zapłacił najwyższą cenę. Zmarł 74 lata temu w stalinowskim więzieniu.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Kazimierz Pużak Polska Partia Socjalistyczna Powstanie Warszawskie proces szesnastu Rada Jedności Narodowej historia Polski

"Mała Norymberga". Proces Alberta Forstera, niemieckiego zbrodniarza wojennego

29 kwietnia 1948 roku Najwyższy Trybunał Narodowy w Gdańsku skazał na karę śmierci Alberta Forstera, niemieckiego naczelnika Okręgu Rzeszy Gdańsk-Prusy Zachodnie. Ten nazistowski działacz doprowadził do powstania niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof, gdzie życie straciło kilkadziesiąt tysięcy osób. Jest także odpowiedzialny za liczne masowe mordy dokonywane na Pomorzu, w wyniku których zginęło około 40 tysięcy Polaków. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA II wojna światowa III Rzesza nazizm Gdańsk zbrodnie wojenne lata 50 PRL historia PRL

Wiesław Chrzanowski. Nauczyciel demokratycznej opozycji

Przetrwał okupację niemiecką, represje stalinowskie i przechował wszystko to, co najcenniejszego było w przedwojennej Polsce, żeby przenieść to do Polski demokratycznej. Pokolenie Solidarności widziało w nim "jednego ze swoich ważnych politycznych i życiowych nauczycieli, nawet wtedy, gdy różniły ich poglądy i ideowe korzenie". Wiesław Chrzanowski zmarł 29 kwietnia 2012 roku. 
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Chrzanowski II wojna światowa PRL HISTORIA historia Polski historia PRL

Sprawa Rity Gorgonowej. Najgłośniejszy proces II RP

29 kwietnia 1933 roku Sąd Okręgowy w Krakowie skazał guwernantkę Ritę Gorgonową na osiem lat więzienia. Kobieta została uznana winną zamordowania siedemnastoletniej Elżbiety Zarembianki, córki lwowskiego architekta Henryka Zaremby w nocy z 30 na 31 grudnia 1932 roku. Był to jeden z najgłośniejszych procesów w II RP. 
Zobacz więcej na temat:  II RP II Rzeczpospolita Dwudziestolecie międzywojenne II wojna światowa kara śmierci historia Polski śmierć