Historia

Michał Kaziów - niewidomy pisarz i twórca słuchowisk

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2015 06:00
W czasie wojny jako młody żołnierz stracił wzrok i ręce, a mimo to tworzył słuchowiska radiowe dla Polskiego Radia i pisał książki. Urodził się 90 lat temu, 13 września 1925.
Audio
  • Michał Kaziów mówi o swoim pisarstwie. Audycja Wiesławy Zychowicz (1.03.1995)
  • Michał Kaziów opowiada o swoim życiu i pracy oraz ludziach, którzy mu w tej pracy pomagają. Audycja Magdy Maciejewskiej (25.09.2000)
Nadawanie efektów dźwiękowych - imitatorzy dźwięku podczas realizacji nagrania (1936), źr. IKC, NAC
Nadawanie efektów dźwiękowych - imitatorzy dźwięku podczas realizacji nagrania (1936), źr. IKC, NAC

Wzrok i obie ręce stracił na skutek wybuchu miny 5 października 1945. Mimo to ukończył liceum, a następnie polonistykę na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Napisał też i obronił pracę doktorską. Potem wrócił do Zielonej Góry.

Posłuchaj, jak Michał Kaziów opowiada o swoich początkach pisarskich.

Jego rękami i oczami była Halina Lubicz, która pomogła mu już w liceum. Dzięki niej opanował też alfabet Braille’a. Napisał kilkanaście powieści, zbiorów opowiadań i opracowań naukowych.

W swojej twórczości zajął się problematyką ludzi niewidomych i poszkodowanych przez los. Podkreślał, że wizerunek człowieka niewidomego w literaturze jest upokarzający. Ukazywał więc mechanizmy przezwyciężania ograniczeń. Jego utwory mają budujący wydźwięk.

Jego oknem na świat było radio, dla którego tworzył słuchowiska i felietony. Tak komunikował się ze światem. Swoje wyjątkowe podejście do radia, pewnego rodzaju nad-słuch prezentował w książce "O dziele radiowym". Udzielał się społecznie, założył rodzinę. Codziennie walczył o to, aby żyć normalnie.

Zmarł 6 sierpnia 2001 w Zielonej Górze.

Czytaj także

Powstanie Warszawskie. Radiostacja "Błyskawica" – kawałek wolnej Polski zapisany w dźwięku

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 06:00
- Pracowaliśmy z duszą na ramieniu, ale to, że na falach eteru mówiło się o Polsce to była wielka satysfakcja. To była frajda, że się jest na tym skrawku niepodległej Polski po tych koszmarnych kilku latach okupacji - wspominał Jeremi Przybora, który był jednym ze spikerów radiostacji "Błyskawica".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mateusz Święcicki swe radiowe życie związał z Trójką

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2019 06:09
- W roku 1963 stworzyliśmy festiwal w Opolu i ja miałem zaszczyt być jednym z trzech jego inicjatorów - mówił kompozytor, wykonawca, aranżer i dziennikarz radiowy, Mateusz Święcicki. To on stał się patronem ”Mateuszy” – popularnej nagrody przyznawanej przez radiową Trójkę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Juliusz Krzyżewski. Radiowiec w Armii Krajowej

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2024 05:45
W dniu wybuchu II wojny światowej odczytał na antenie Polskiego Radia orędzie prezydenta RP Ignacego Mościckiego do narodu. Zginął 26 sierpnia 1944 roku w powstaniu warszawskim podczas walk na placu Teatralnym.
rozwiń zwiń