Raport Białoruś

”Decyzja ws. Ukrainy możliwa podczas szczytu w Wilnie”

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2013 16:57
Unia Europejska może podjąć decyzję w sprawie podpisania umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą nawet na marginesie szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, który odbędzie się 28 i 29 listopada - ocenił w piątek wysoki rangą unijny dyplomata.
Decyzja ws. Ukrainy możliwa podczas szczytu w Wilnie
Foto: European Commission

Potwierdził on, że w najbliższy poniedziałek, wbrew wcześniejszym planom, ministrowie spraw zagranicznych państw UE nie zdecydują, czy Kijów spełnił postawione przez Unię warunki i w związku z tym umowa stowarzyszeniowa może zostać podpisana na wileńskim szczycie.
Ukraiński parlament nie zakończył bowiem prac nad wymaganymi przez Unię trzema ustawami - dotyczącymi prawa wyborczego, reformy prokuratury generalnej oraz ustawą, która ma umożliwić wyjazd przebywającej w więzieniu byłej premier Julii Tymoszenko na leczenie za granicę. UE domaga się uwolnienia byłej premier, uważając, że padła ona ofiarą wybiórczego stosowania prawa przez władze wobec przeciwników politycznych.
- Trzeba jeszcze poczekać na rozwój wydarzeń na Ukrainie (...) Każdy dzień przynosi nowe wiadomości i mamy jeszcze parę dni do szczytu w Wilnie - powiedział dziennikarzom unijny dyplomata. Dodał, że w trakcie poniedziałkowej dyskusji szefów dyplomacji państw UE mogą oni określić, "jakie pole manewru chcą zachować" i jakich kroków konkretnie oczekują od Ukrainy.

Komorowski: rozgrywka w sprawie Ukrainy do ostatnich godzin przed szczytem >>>

Poniedziałkowa rada ministrów spraw zagranicznych UE jest ostatnią planowaną radą przed szczytem w Wilnie. Według unijnych źródeł możliwe jest jednak zwołanie dodatkowego spotkania, aby podjąć decyzję w sprawie umowy z Ukrainą.
- Jest kilka możliwości podjęcia decyzji. Można to uczynić w ramach COREPER-u (posiedzenia ambasadorów państw UE), stosując potem procedurę pisemną. Jeśli będzie to konieczne, może się odbyć dodatkowa rada ministrów spraw zagranicznych, albo tu, w Brukseli albo na marginesie szczytu w Wilnie. Wszystko jest możliwe - ocenił dyplomata

Co będzie się działo po szczycie Partnerstwa Wschodniego? >>>
Ukraińska Rada Najwyższa zbierze się ponownie we wtorek, 19 listopada, i może przystąpić do rozpatrzenia projektu aktu prawnego zmierzającego do rozwiązania problemu Tymoszenko oraz głosować nad ustawami o reformie prawa wyborczego i prokuratury generalnej.
PAP/agkm

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

Zobacz więcej na temat: Ukraina Unia Europejska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Więcej Ukraińców chce być w Unii Europejskiej niż w Unii Celnej z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013 11:00
Podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE chce 45 proc. obywateli Ukrainy. Zwolenników zbliżenia z Unią Celną Rosji, Białorusi i Kazachstanu jest 14 proc.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trudności na linii UE-Ukraina. To koniec Partnerstwa Wschodniego?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2013 21:38
W ukraińskim parlamencie nie doszło do głosowania ws. ustawy pozwalającej Julii Tymoszenko, oraz innym skazanym, wyjechać na leczenie za granicą. Czy brak umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią Europejską zagraża Partnerstwu Wschodniemu?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komorowski: rozgrywka w sprawie Ukrainy ”do ostatnich godzin przed szczytem”

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2013 21:49
Unia powinna działać na rzecz spełnienia warunków przez Ukrainę, ale powinna być gotowa jako całość do podjęcia decyzji, czy te warunki są wystarczające, czy część z nich np. można realizować w następnym etapie, którym będzie ratyfikacja umowy - mówił prezydent Bronisław Komorowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbliżenie Gazpromu i Naftohazu. Media w Rosji: maleją szanse na umowę Ukrainy z UE?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2013 14:48
W czwartek doszło do spotkania szefów Gazpromu i Naftohazu, uzgodniono odroczenie płatności za gaz, a dług Ukrainy wobec Gazpromu znacznie zmalał – opisuje gazeta "Kommiersant".
rozwiń zwiń