"W szkole nie powinno uczyć się historii"

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2015 16:10
- Żeby szkoła znów uczyła historii, trzeba wyjąć z niej ten przedmiot i wprowadzić zajęcia na temat pamięci - przekonywał w Dwójce Marcin Napiórkowski z Instytutu Kultury Polskiej UW.
Audio
  • Kto i jak pisze naszą historię? (Notatnik Dwójki)
Szkoła w dalszym ciągu jest podstawowym źródłem wiedzy o historii, ale jej pozycja słabnie na rzecz mediów i polityków
Szkoła w dalszym ciągu jest podstawowym źródłem wiedzy o historii, ale jej pozycja słabnie na rzecz mediów i politykówFoto: Glowimages/EastNews

Gość "Notatnika Dwójki" zwracał uwagę, że historyczne fakty mają poważną konkurencję w postaci pamięci zbiorowej. - Jej badacze sprawdzają, w jaki sposób grupy lokalne odnoszą się do przeszłości, w jaki sposób tworzą opowieści mityczne, legendy miejskie i alternatywne wersje historii - wyjaśniał. Paradoksalnie zdaniem Marcina Napiórkowskiego polscy uczniowie więcej pożytku wynieśliby z lekcji na temat teorii spiskowych niż historii przyłączenia Rusi Halickiej przez Kazimierza Wielkiego.

***

Tytuł audycji: Notatnik Dwójki 

Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: Anna Ziarkowska, kierownik działu edukacji Domu Spotkań z Historią i kuratorka Warszawskiego Ogrodu Sprawiedliwych, dr hab. Marcin Napiórkowski z Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Adam Rębacz - nauczyciel historii w warszawskim Liceum Ogólnokształcącym im. Hoffmanowej, członekzarządu Stowarzyszenia "Otwarte"

Data emisji: 8.09.2015

Godzina emisji: 13.00

bch/mm

Czytaj także

"Przeżyliśmy, by mówić i pamiętać"

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2015 20:00
- Ja jestem tylko żołnierzem, któremu Pan Bóg pozwolił przeżyć. Każdy żołnierz, który przeżył, ma obowiązek pamiętać o tych, którzy polegli. Przeżyliśmy po to, żeby o nich mówić - stwierdza Wanda Traczyk-Stawska, uczestniczka powstania warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziejsi 20-latkowie. Czy walczyliby w powstaniu?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2015 16:50
Harcerze z ZHR nakręcili film, w którym powstańcy mówili, co chcieliby zrobić, gdyby dzisiaj mieli po 20 lat. Czy młodzi ludzie sami poszliby w ślady powstańców?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Głosy Solidarności. 35. rocznica Porozumień Sierpniowych w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2015 12:00
Zakończył się na specjalny cykl audycji, w których wydarzenia Sierpnia '80 wspominać będą ich świadkowie i uczestnicy.
rozwiń zwiń