Nowe fakty w sprawie uprowadzenia Madonny?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2014 19:00
– Liczę na to, że ta sensacyjna opowieść będzie miała praktyczny wymiar – mówiła Monika Kuhnke, współautorka książki "Uprowadzenie Madonny. Sztuka zagrabiona".
Audio
  • Monika Kuhnke i Włodzimierz Kalicki o odzyskiwaniu polskich dzieł sztuki i swojej książce "Sztuka zagrabiona. Uprowadzenie Madonny” (Wybieram Dwójkę)
Przed II wojną światową rzeźba Pięknej Madonny znajdowała się w toruńskim kościele Świętych Janów. Pod koniec wojny została zrabowana przez Niemców i ślad po niej zaginął
Przed II wojną światową rzeźba Pięknej Madonny znajdowała się w toruńskim kościele Świętych Janów. Pod koniec wojny została zrabowana przez Niemców i ślad po niej zaginąłFoto: Wikimedia/cc

W ostatnich kilkunastu latach ujawniono bardzo dużo dzieł sztuki zrabowanych w czasie wojny. Czym to jest spowodowane? – Jesteśmy w tym szczęśliwym momencie, gdy odchodzi generacja niemieckich rabusiów i paserów, ludzi już mocno po osiemdziesiątce – tłumaczył Włodzimierz Kalicki, drugi autor "Uprowadzenia Madonny". – Ich dzieci nie zawsze są wtajemniczone w okoliczności zdobycia dzieł sztuki wiszących w domach nieboszczyków, wystawiają je więc na aukcje publiczne – opowiadał.

Ponieważ zaś wystawianie ofert w Internecie stało się standardem w handlu sztuką, od pewnego czasu możliwa stała się weryfikacja tego, co się sprzedaje na świecie. Globalny przepływ informacji jest związany zresztą nie tylko z tym rynkiem. Monika Kuhnke wspomniała o pewnej kobiecie, która odezwała się do niej po lekturze "Uprowadzenia Madonny". Czytelniczka oglądała film, którego akcja dzieje się w Ameryce Południowej. Zobaczyła tam figurę identyczną z Piękną Madonną z Torunia, która jest na okładce książki...

***

Prowadzenie: Katarzyna Nowak
Goście:
Monika Kuhnke i Włodzimierz Kalicki (autorzy książki "Sztuka zagrabiona. Uprowadzenie Madonny)
Data emisji: 18.12.2014
Godzina emisji:
16.15

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

mc/asz

Czytaj także

Odzyskane "Schody pałacowe"

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2014 16:00
Obraz Francesco Guardiego, zagrabiony w czasie II wojny światowej, został 3 kwietnia przekazany przez ministrów Radosława Sikorskiego i Bogdana Zdrojewskiego prawowitemu właścicielowi - Muzeum Narodowemu w Warszawie. O historii dzieła opowiedziała dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzieła sztuki - ofiary wojny

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2014 09:00
We wtorkowym "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o konkursie na stworzenie gadżetu inspirowanego dziełami utraconymi w czasie II wojny światowej.
rozwiń zwiń