W ramach imprezy odbędzie się również konkurs, na który nadesłano olbrzymią liczbę prac. - Otrzymaliśmy prawie 1500 propozycji z całego świata i ze wszystkich kontynentów, więc jesteśmy bardzo zadowoleni, że tak wiele osób chce w tym uczestniczyć. Z roku na rok dostajemy coraz więcej zgłoszeń - mówiła Joanna Górska, współorganizatorka toruńskiego festiwalu. Takie wyniki świadczą o dużej renomie imprezy na świecie.
- Spośród wszystkich nadesłanych prac międzynarodowe jury wybrało 10, więc selekcja była niezwykle ostra. One właśnie zostaną zaprezentowane na billboardach w centrum Torunia. Wyróżnieni zostali m.in. artyści z Węgier, Kanady, Iranu. Zaskoczyło nas i ogromnie ucieszyło to, że z Iranu dostaliśmy ponad 40 prac - mówiła Górska.
- W tym roku mamy po raz pierwszy polskich laureatów konkursu. Główna nagroda trafi do pary nasyzch artystów. Ich praca przedstawia cztery osoby, które idą po linie, a ta lina staje się jednocześnie drążkiem do trzymania równowagi dla kolejnej osoby. Ci ludzie są połączeni ze sobą, a równowaga każdej z osób wpływa na kolejne. Pokazuje to, w jaki sposób jesteśmy powiązani ze sobą, jak na siebie oddziałujemy i jak jesteśmy pozytywnie współzależni, bo możemy nawzajem o sobie dbać - opowiadała współorganizatorka.
Zwycięska praca polskich artystów: Michała Leśniczaka i Marii Wawrzyniak/mat.pras.
W ramach festiwalu pokazywane są często prace zaangażowane społecznie. Pojawiają się materiały, które dotyczą spraw istotnych dla życia,myślenia o sobie samym. Takie właśnie prace zostały wybrane i od piątku będzie można je oglądać w Toruniu. Twórcom festiwalu zależy na tym, by zmienić funkcję billboardu z nośnika reklamy na nośnik sztuki.
W tym roku nowością na festiwalu będzie duży blok kobiecy. W pokazie głównym zaprezentowane zostaną prace aż czterech artystek. Plakaty kobiet skupiają się przede wszystkim na jaśniejszej stronie życia i samego człowieka. Dzieła Christine Wong Yap są inspirowane psychologią pozytywną, a praca Joanny Górskiej to pytanie, czy jesteśmy twórcami własnego szczęścia.
Większość propozycji będzie można oglądać na Placu Rapackiego i przy ulicy Chopina (blok główny i konkursowy). Nowością jest pokaz prac w formie mobilnej wystawy. Artyści Galerii Rusz postanowili przenieść do Torunia swoje doświadczenia wyniesione z mobilnych projektów w Wielkiej Brytanii i przybliżyć część prac wszystkim mieszkańcom. Objazdowa wystawa odwiedzi wiele dzielnic Torunia, również jego lewobrzeżną część (Podgórz i Stawki). W tym roku zaprezentowany zostanie poszerzony pokaz na ulicznych ekranach LED. Będzie go można zobaczyć wzdłuż ciągu komunikacyjnego – od skrzyżowania Kraszewskiego/Matejki, poprzez Czerwoną Drogę, do Odrodzenia/Szosy Chełmińskiej.
W tegorocznej edycji zostną zaprezentowane prace 20 artystów z 9 państw.
Blok główny:
Rirkrit Tiravanija / USA
Peter Liversidge / Wielka Brytania
Susan O'Malley / USA
Alicia Eggert / USA
Christine Wong Yap / USA
Joanna Górska /Polska
Anatol Knotek / Austria
Rafał Góralski / Polska
Egor Kraft / Rosja
Blok konkursowy:
Michał Leśniczak, Maria Wawrzyniak / Polska
Przemysław Bukowski / Polska
Radosław Żubrycki / Wielka Brytania
Roy Meuwissen / Kanada
Darya Zaichanka / Białoruś / Austria
Kevin Duff / Wielka Brytania
Taber Calderon / USA
Jerzy Skakun / Polska
Benjamin Bor / Węgry
Sayyed Mehran Zare / Iran
Dwójka, mat.pras./ sm