***
JEDYNKA
W dniach 28 lipca-8 sierpnia codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 20.50, w Radiowej Jedynce można posłuchać wspomnień Bronisława Trońskiego, prawnika, dziennikarza, pisarza i scenarzysty, żołnierza Armii Krajowej, uczestnika Powstania Warszawskiego. Fragmenty jego książki "Tędy przeszła śmierć" - czyta aktor Marcin Troński, syn powstańca.
30 lipca w programie "Moje książki" o godz. 20.15 spotkanie z 91-letnim Stanisławem Likiernikiem, jednym z ostatnich żyjących żołnierzy Kedywu, powstańcem warszawskim, autorem książki "Diabelne szczęście czy palec boży". W czerwcu br. ukazała się książka "Made in Poland" - wywiad-rzeka ze Stanisławem Likiernikiem, który przeprowadzili Emil Marat i Michał Wójcik.
31 lipca w paśmie "Popołudnie z Jedynką" z siedziby Muzeum Powstania Warszawskiego Radiowa Jedynka nada specjalną debatę "Powstanie Warszawskie - lekcja patriotyzmu", w której udział wezmą m.in.: Anna Herbich, autorka książki "Dziewczyny z powstania", Piotr Śliwowski - producent wykonawczy filmu "Powstanie Warszawskie", znawca tematu, historyk, Przemysław Trust Truściński - rysownik, dyrektor artystyczny Konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim organizowanego rokrocznie przez Muzeum Powstania. Tematem dyskusji będzie wpływ powstania na patriotyczne postawy następnych pokoleń Polaków.
Tego samego dnia po godz. 20.00 Pierwszy Program Polskiego Radia zaprosi do "Magazynu Sztuk Wszelkich" na relacje z przygotowań oraz wywiady z twórcami spektaklu teatralnego "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego", którego premiera odbędzie się 1 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego.
1 sierpnia specjalne wydanie "Sygnałów Dnia" z Muzeum Powstania Warszawskiego - "W 3 godziny przez 63 dni powstania". Wraz z gośćmi i gospodarzami obiektu dziennikarze Radiowej Jedynki przejdą całą trasę i omówią wszystkie ekspozycje.
Na godz. 17.00 tradycyjnie zaplanowano uroczyste oddanie hołdu powstańcom w godzinę "W", a następnie relacje z uroczystości rocznicowych, które odbędą się pod pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Po uroczystościach nadana zostanie specjalna audycja dokumentalna podsumowująca cykl reportaży "Radiowa mapa Powstania Warszawskiego", emitowanych od 21 do 31 lipca (wszystkie reportaże dostępne również pod adresem: http://www.polskieradio.pl/Radiowa-Mapa-Powstania-Warszawskiego/Tag172748/Strona1). A o godz. 20.00 transmisja ze wspólnego śpiewania, przez mieszkańców Warszawy i nie tylko, powstańczych " (Nie)zakazanych piosenek" na pl. Piłsudskiego.
***
DWÓJKA
1 sierpnia w radiowej Dwójce oprawa muzyczna będzie dostosowana do rocznicy: więcej niż zwykle muzyki polskiej, bardziej stonowanej w nastroju, a o godz. 17.00 oczywiście zabrzmi powstańcza syrena.
Tego dnia o godz. 13.00 rozpocznie się emisja kilkuminutowych odcinków "Pamiętnika z Powstania Warszawskiego". Książkę czytać będzie sam autor, Miron Białoszewski, zarejestrowany przez Polskie Radio na początku lat 80. Lektura potrwa przez 63 dni, czyli tyle, ile trwał zryw Warszawy (od poniedziałku do piątku o godz. 13.00, w weekendy o 14.00).
Program 2 odtworzy również napisane specjalnie na jego zamówienie słuchowisko Dariusza Błaszczyka "Odyseja Xięcia", na podstawie książki "Zośka i Parasol" Aleksandra Kamińskiego oraz „Pamiętników Żołnierzy Batalionu AK Zośka”. W obsadzie m.in.: Anna Cieślak, Łukasz Garlicki, Redbad Klynstra, Józef Pawłowski, Michał Mikołajczak, Magdalena Czerwińska. Premiera 1 sierpnia tuż po 17.00, zaraz po powstańczych syrenach.
Zamiast "Zapisków ze współczesności" i "Głosów z przeszłości", nadawanych od poniedziałku do piątku o godz. 11.45, przez cały sierpień na antenie radiowej Dwójki będzie można posłuchać "Głosów walczącej Warszawy", czyli o Powstaniu Warszawskim we wspomnieniach: Stanisława Likiernika, prof. Jerzego Kłoczowskiego, prof. Wiesława Chrzanowskiego, Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Jerzego Stefana Stawińskiego.
Do wydarzeń sprzed 70 lat nawiążą również dwie audycje w niedzielę, 3 sierpnia: o godz. 13.00 "Ćwiczenia z myślenia" przygotowane przez Hannę Marię Gizę oraz o 18.00 kolejny odcinek cyklu "Miasta pisarzy" zatytułowany "Warszawa Krzysztofa Kamila Baczyńskiego", na który zaprasza Dorota Gacek.
***
TRÓJKA
Już w czwartek, 31 lipca, tematem "Klubu Trójki" (godz. 21.00) będzie książka Alexandry Richie "Warszawa 1944. Tragiczne powstanie". Audycję poprowadzi Jerzy Sosnowski. Piątkową, poranną recenzję w "Trójkowym Znaku Jakości" (godz. 7.45) Michał Nogaś poświęci książce „Pamiętnik powstańca” Zbigniewa Czajkowskiego-Dębczyńskiego.
1 sierpnia Program 3 zrelacjonuje obchody 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w serwisach informacyjnych. Temat pojawi się także w materiałach reporterskich w porannej (godz. 6.00-9.00) i popołudniowej (godz. 16.00-19.00) audycji "Zapraszamy do Trójki" oraz w rozmowach z gośćmi w "Salonie Politycznym Trójki" (godz. 8.13) i "Pulsie Trójki" (godz. 17.45). O godz. 17.00 Trójka odda cześć bohaterom Powstania Warszawskiego tradycyjną syreną upamiętniającą godzinę "W" i połączy się z reporterem na Cmentarzu Powązkowskim. Na godz. 18.15 zaplanowana jest emisja specjalnego reportażu "Czar - Postscriptum" Romy Leszczyńskiej. Zwieńczeniem obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego w Trójce będzie wieczorny, specjalnie z tej okazji przygotowany koncert grupy T. Love w studiu im. A. Osieckiej przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7 (transmisja w godz. 19.05-20.00).
Na tym jednak nie koniec powstańczej tematyki na antenie Trójki. W dokumentalnym cyklu "GLORIA VICTIS - Warszawa i Jej Mieszkańcy 1944" Agnieszka Stępień zaprezentuje "zwykłe" życie warszawiaków i ich dramatyczne losy. - Bohaterowie tamtych czasów - ale nie powstańcy, tylko cywile - opowiedzą o tym, jak radzili sobie w trakcie Powstania z takimi problemami, jak śmierć bliskich, utrata domów i mieszkań, dobytku, brak żywności, lekarstw itp. - mówi Agnieszka Stępień. Jeden z odcinków poświęcony zostanie małym dzieciom w czasie Powstania, a w roli ekspertów wystąpią Izabela i Stanisław Maliszewscy z Muzeum Warszawy. Cykl nadawany będzie codziennie, od 4 do 8 sierpnia o godz.18.15 w popołudniowym wydaniu "Zapraszamy do Trójki".
Natomiast na 10 sierpnia - w ramach "Sceny Teatralnej Trójki" - zaplanowana została emisja słuchowiska "Piwnica" Sylwii Chutnik (godz. 21.05).
***
CZWÓRKA
W czwartek 31 lipca w programie "4 do 4" (godz. 13.00-16.00) dyskusja z udziałem słuchaczy o tym, jak dziś mówić o historii i jak zachować równowagę między atrakcyjnym przekazem a historyczną, często kontrowersyjną i okrutną, prawdą. Gośćmi audycji będą: Tomasz Łubieński - pisarz, historyk oraz Michał Szukała z Muzeum Historii Polski.
1 sierpnia w specjalnym wydaniu „W cztery oczy” (godz. 9.00-11.00) Czwórka przybliży sylwetki powstańców, którzy nie urodzili się w Warszawie, nawet w niej nie mieszkali, a brali udział w walkach. W dwugodzinnej audycji znajdzie się dziesięć felietonów, z których każdy będzie poświęcony innemu niewarszawskiemu powstańcowi, batalionowi czy pułkowi. Pojawią się również dźwięki pochodzące z Archiwum Polskiego Radia i Muzeum Powstania Warszawskiego. Nieco później, w audycji "4 do 4" (godz. 14.00-14.40) zaprezentowany zostanie powstańczy znaczek Poczty Polskiej oraz wydarzenia planowane tego dnia. A w "Czwartym Wymiarze" (godz. 16.00-19.00) słuchacze dowiedzą się, jak stworzono efekty specjalne do filmu Jana Komasy "Powstanie Warszawskie". Ponadto w programie test gry "Mali powstańcy", która jest próbą przeniesienia na planszę Harcerskiej Poczty Polowej działającej w czasie Powstania.
2 sierpnia w sobotniej "Konturówce" (godz. 14.00-16.00) Stacja przyjrzy się roli powstańczych kobiet - sanitariuszek, kucharek, łączniczek, snajperek i minerek. Czwórkowe studio odwiedzą: Paulina Przybysz, wokalistka i kompozytorka, która wzięła udział w projekcie Darka Malejonka - „Morowe panny”, i Weronika Grzebalska, autorka książki „Płeć Powstania Warszawskiego”, twórczyni słowa "powstanka". Mowa będzie także o strojach kobiet w tamtym okresie, a wolontariuszki z Muzeum Powstania Warszawskiego opowiedzą o pracy i ich relacjach z powstańcami. W audycji również specjalny przegląd prasy kobiecej z 1944 roku.
3 sierpnia w programie "Co Was kręci" (godz. 10.00-12.00) będzie można wysłuchać rozmów z powstańcami, poznać legendy, mity i fakty związane z Powstaniem, a w studiu pojawią się przedstawiciele Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944.
Natomiast 4 sierpnia w cyklu "Ale Historia" (godz. 15.00-15.40) prof. Włodzimierz Borodziej z Uniwersytetu Warszawskiego, Łukasz Orbitowski - autor książki "Widma" oraz Marcin Ciszewski - autor powieści www.1944.waw.pl porozmawiają o tym, co by było, gdyby Polacy zwyciężyli w Powstaniu Warszawskim.
***
POLSKIE RADIO DLA ZAGRANICY
30 lipca na antenie Polskiego Radia dla Zagranicy będzie można wysłuchać wywiadu z Normanem Davisem wspominającym pracę nad swoją książką "Rising '44: The Battle for Warsaw".
1 sierpnia rozpocznie się cykl krótkich audycji - wspomnień świadków Powstania Warszawskiego, przygotowany na podstawie zbiorów historii mówionej DSH. Ponadto gościem specjalnego programu "Powstanie Warszawskie oczami Rosjan" będzie prof. Mikołaj Iwanow, autor książki "Powstanie Warszawskie widziane z Moskwy". W audycji także rozmowa z prof. Włodzimierzem Marciniakiem na temat Powstania w stosunkach polsko-rosyjskich oraz "Babie lato w oknie", czyli opowieść o powstańczych losach Muzeum Narodowego. Prócz tego na antenie pojawią się relacje reporterskie z obchodów 70. rocznicy Powstania Warszawskiego, a także wywiad z Alexandrą Richie, która opowie o swojej nowo wydanej książce "Warszawa 1944. Tragiczne powstanie", gdzie historia Powstania Warszawskiego wpleciona jest w wydarzenia II wojny światowej. W tym dniu nadane zostaną również audycje poświęcone udziałowi cudzoziemców w Powstaniu Warszawskim.
Wszystkie programy zostaną wyemitowane w językach: polskim, angielskim, białoruskim, rosyjskim i ukraińskim.
***
POLSKIE RADIO 24
1 sierpnia tematyka Powstania Warszawskiego będzie obecna w Polskim Radiu 24 przez cały dzień. Na antenie pojawią się relacje reporterskie ze wszystkich uroczystości związanych z obchodami rocznicy. Ponadto w godz. 14.00-17.00 nadana zostanie audycja zrealizowana ze specjalnie przygotowanego studia w Muzeum Powstania Warszawskiego. - W programie zauważymy 10-lecie istnienia Muzeum, porozmawiamy z dyrektorem Janem Ołdakowskim o początkach placówki i jej sukcesach w upowszechnianiu powstańczej historii w taki sposób, w jaki nikt jeszcze o niej nie opowiadał. Zapytamy historyków, czy w temacie zrywu zbrojnego z 1944 roku coś jeszcze zostało do zbadania, czy też wiemy o nim już wszystko. Wysłuchamy opowieści powstańców, poznamy ich historie i emocje, o których nie przeczytamy w żadnych książkach - mówi redaktor Maja Wasilewska. Dziennikarze Polskiego Radia 24 będą mówić także o pracy wolontariuszy na rzecz Powstania Warszawskiego, zapytają filmowców o znaczenie kronik powstańczych, a muzealni przewodnicy opowiedzą o tym, które ekspozycje cieszą się największym powodzeniem i jakie wystawy Muzeum przygotowuje w najbliższej przyszłości.
Dodatkowo od 1 sierpnia aż do 3 października Polskie Radio 24 będzie prezentować "Kalendarium Powstania Warszawskiego" Edyty Poźniak i Witolda Banacha (codziennie o godz. 9.05). To 66 niepowtarzalnych 2-minutowych audycji dokumentalnych opisujących dzień powstańczej walki o Warszawę.
***
PORTAL POLSKIERADIO.PL
Z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Portal Polskiego Radia rozbudował serwis powstanie.polskieradio.pl o podstronę poświęconą Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu. Życie i twórczość poety, który zginął w Powstaniu, zostały szeroko omówione w rozdziałach: "Krzysztof Kamil Baczyński", "Miłość i śmierć Krzysztofa Kamila", "Z głową na karabinie. Wojenna biografia", "Serce jak obłok. Twórczość poetycka"i "Pokolenie. Wokół Kolumbów".
Opowieść Tytusa Karlikowskiego, kolegi Baczyńskiego, rozmowa z Feliksą Dropczyńską, matką ukochanej żony poety - Barbary, wspomnienia przyjaciela Bogdana Depczyńskiego - te cenne nagrania z archiwów Polskiego Radia zostały wzbogacone o wywiad wideo z Wiesławem Budzyńskim - znawcą biografii i twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
Serwis powstanie.polskieradio.pl to zarazem encyklopedia wiedzy i multimedialny przewodnik po wydarzeniach sprzed 70 lat. W działach: "O Powstaniu", "Kalendarz Powstania", "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" znajdują się teksty, nagrania i filmy dokumentujące lub komentujące 63 dni walk w Warszawie. Ważnym elementem serwisu jest cykl audycji "Dni Walczącej Stolicy - kronika Powstania Warszawskiego", przedstawiony na antenie Polskiego Radia w 1981 roku. Jego autor, Władysław Bartoszewski opowiada, jak doszło do nagrania tej niezwykłej kroniki powstańczej i jak program trafił do Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
Drugą nowością w serwisie jest dział "Polskie Radio w 70. rocznicę Powstania Warszawskiego" zawierający najświeższe audycje z 2014 r. (reportaże, dokumenty, wywiady) dedykowane wielkiemu zrywowi zbrojnemu mieszkańców stolicy.
Portal Polskiego Radia włączy się również w akcję "70 sekund ciszy". 1 sierpnia punktualnie o godz. 17.00 na stronie głównej polskieradio.pl pojawi się specjalna animacja - zegar odliczający 70 sekund symbolizujących 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
Z okazji 70. rocznicy warszawskiego zrywu Polskie Radio wydało "Kalendarium Powstania Warszawskiego", czyli dźwiękowy zapis walk 1944 roku. Album (2 CD i ok. 140-stronicowa książeczka) składa się z 66 audycji ukazujących 63 dni Powstania oraz 3 dni w Warszawie po jego upadku. Cykl przygotowany przez Edytę Poźniak i Witolda Banacha z Informacyjnej Agencji Radiowej miał swoją premierę na antenie Pierwszego Programu Polskiego Radia w 2009 roku, w 65. rocznicę wybuchu Powstania. Każda z audycji składa się ze wspomnień powstańców oraz z interpretacji wydarzeń przez historyków. To rodzaj radiowego teatru, a dopełnieniem wypowiedzi są efekty dźwiękowe: wybuchy, śpiewy, odgłosy walki, warkot silników samolotu. Autorzy wykorzystali materiały archiwalne Polskiego Radia, wśród nich m.in. nagranie głosu gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego, który podjął decyzję o rozpoczęciu zrywu. „Kalendarium Powstania Warszawskiego” to projekt o wyjątkowej wartości edukacyjnej, dostosowany do młodego odbiorcy, zrealizowany w dynamicznej formie. Audiobook powstał przy współpracy Muzeum Powstania Warszawskiego, będzie rozsyłany bezpłatnie do gimnazjów jako materiał edukacyjny.
(pkur)