Wystawa została zorganizowana przez muzea teatralne z sześciu państw europejskich. "Ważne jest skąd przychodzimy i jaka mamy wspólna historię w Europie" - napisał we wstępie do wystawy Marin Schulz, przewodniczący Parlamentu Europejskiego. "Począwszy od najstarszych europejskich cywilizacji sprzed dwóch i pół tysiąca lat historia Europy była jednocześnie historią jej teatrów" .
Wystawa będzie podróżować po Europie do 2017 roku. Pokaz w Teatrze Narodowym zostanie zwieńczony międzynarodową konferencją oraz otwarciem Trasy Bałtyckiej przygotowywanej przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
O wystawie "Historia Europy opowiedziana przez jej teatry" z Monika Bocheńską i kierownikiem Muzeum teatralnego Andrzejem Kruczyńskim rozmawiała Beata Stylińska.
***
Każdego dnia mieszkańcy Europy tworzą setki lokalnych programów radiowych i telewizyjnych na własną rękę. Poświęcając się temu po godzinach pracy, za darmo i często bez odgórnego wsparcia, usiłują pokazać obraz swojego lokalnego świata. Niestety, ich programy często nie są archiwizowane, nie jest więc dokumentowana historia - nie tylko historia danej stacji radiowej czy telewizyjnej, ale też danego miejsca na mapie Europy. Projekt CAPTCHA wspiera właśnie takich twórców, tworząc narzędzia ułatwiające archiwizację oraz walcząc o bardziej przystępne prawa autorskie.
O wyzwaniach stojących przed samodzielnymi, lokalnymi stacjami radiowymi opowiadali w audycji Ingo Leindecker z Radio FRO z austriackiego Linzu, Joost van Beek z Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie oraz koordynatorka projektu Helen Hahmann.
***
Czy do programów nauczania szkół wyższych warto wprowadzić osobny przedmiot przygotowujący młodych do rynku pracy? Między innymi o tym będą dyskutowali na Uniwersytecie Warszawskim, uczestnicy konferencji podsumowującej drugą edycję akcji społecznej "Projekt: Praca". W ramach projektu odbyło się 56 pilotażowych warsztatów w 11 miastach w siedzibach 12 uczelni. Partnerem projektu jest Komisja Europejska w Polsce, która w każdym z tych miejsc była obecna ze stoiskiem informacyjnym i poradami na temat kariery w instytucjach UE. O tym projekcie opowiadali Anna Kurpanik i Rafał Rudnicki z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
A jakie tematy dotyczące UE znalazły się w prasie europejskiej? O tym nasi korespondenci z Rzymu i Londynu.
***
Tytuł audycji: "Magazyn europejski"
Prowadzący: Tomasz Mościcki
Data emisji: 14.02.2015
Godzina emisji: 13.30