Polskie Radio
Section05
poezja

Władysław Szlengel - satyryczny kronikarz warszawskiego getta

– Jest przykładem człowieka, który w twórczości kabaretowej szukał kontrataku. Sam napisał, że jego utwory są próbą stawienia oporu rozpaczy i beznadziei, jaka panowała w getcie – opowiadała w radiowej Jedynce dr Agnieszka Żółkiewska z Żydowskiego Instytutu Historycznego. 8 maja 1943 roku w Warszawie z rąk niemieckich zginął poeta Władysław Szlengel. 
Zobacz więcej na temat:  poezja kabaret wiersze piosenka Żydzi getto warszawskie II wojna światowa Warszawa okupacja niemiecka HISTORIA historia warszawy

Jarosław Mikołajewski czyta wiersze z tomu "Kocham cię"

- Mówiąc najprościej, bardzo kocham życie, świat, ludzi. Choć to zależy od dnia i nastroju, lecz mówię temu światu "kocham cię", aby zmiękczyć jego granice. Strasznie nie lubię wrogości świata, jego obojętności. Chciałbym, aby i on mnie trochę polubił, nawet jeśli tylko przez moment - mówił niedawno w Dwójce Jarosław Mikołajewski. "Kocham cię" - taki tytuł poeta nadał swojemu najnowszemu tomowi wierszy.
Zobacz więcej na temat:  poezja wiersze pisarze i poeci Jarosław Mikołajewski

"Zmiany" tegorocznym hasłem akcji "Wiersze w mieście". Natalia Malek: to bardzo pojemny termin

Podczas akcji "Wiersze w mieście", która trwa od 6 maja do 2 czerwca, czytelnicy poznają wiersze, których tematem są zmiany w życiu osobistym, rodzinnym, społecznym i politycznym, zmiany technologiczne czy klimatyczne, wreszcie - zmiany, które przynosi naszym ciałom oraz naszemu myśleniu czas. Natalia Malek, kurator wydarzenia, opowiedziała w Programie 2 Polskiego Radia o założeniach i przebiegu akcji.
Zobacz więcej na temat:  poezja wiersze Natalia Malek Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka pisarze i poeci

Już jest! Książka elektroniczna z wierszami napisanymi przez dzieci

Polskie Radio Dzieciom prezentuje książkę elektroniczną z pracami laureatów konkursu "Wiosna jest poezją". Spośród ponad 70 prac, jury konkursu wybrało osiem wierszy i te utwory można teraz przeczytać w specjalnie przygotowanej książce. Obok książki znajdują się nagrania wierszy w interpretacji Leszka Filipowicza. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  poezja wiosna dzieci wiersze literatura dziecięca Martyna Chuderska DAB+

Monika Harceg z Nagrodą Europejski Poeta Wolności. "Okres ochronny" - wiersze o kobietach

Tom wierszy zatytułowany "Okres ochronny" autorstwa Moniki Harceg i przetłumaczony przez Aleksandrę Wojtaszek został wyróżniony nagrodą Europejski Poeta Wolności. Obie panie opowiedziały w audycji "Rozmowy po zmroku" w Programie 2 Polskiego Radia, skąd wziął się pomysł na start w konkursie oraz dlaczego temat kobiet jest dla chorwackiej poetki tak ważny.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Monika Harceg Aleksandra Wojtaszek poezja Bałkany

Jan Sztaudynger. Posłuchaj radiowych wspomnień poety i satyryka

120 lat temu, 28 kwietnia 1904 roku, w Krakowie urodził się Jan Sztaudynger, poeta, fraszkopisarz, satyryk, tłumacz literatury niemieckiej oraz redaktor pism poświęconych lalkarstwu. Jako twórca "niepoważny" traktowany był z przymrużeniem oka, choć wbrew pozorom wniósł sporo do współczesnego języka.
Zobacz więcej na temat:  poezja literatura polska Jan Sztaudynger HISTORIA historia Polski literatura Kraków Zakopane

Monika Herceg z Chorwacji laureatką Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności

Już po raz ósmy w miniony weekend przyznano Nagrodę Literacką Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności, która wręczana jest co dwa lata, począwszy od 2010 r. W tym roku wybrano tomik "Okres ochronny" 33-letniej chorwackiej poetki, scenarzystki, dramaturżki, redaktorki i aktywistki Moniki Herceg. Przetłumaczyła go kroatystka Aleksandra Wojtaszek. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura poezja Chorwacja Europejski Poeta Wolności Krzysztof Czyżewski Radosław Nałęcz Trójka