Na tropie genów. Szukanie przodków proste jak nigdy

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2014 13:17
Przeszukując rodzinne archiwa, próbując odtworzyć historię wcześniejszych przodków, często gubimy trop. Dzięki bazie Polskiego Towarzystwa Genealogicznego możemy dotrzeć do cennych informacji.
Audio
  • Na tropie genów. Szukanie przodków proste jak nigdy (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Portal genealodzy.pl oraz działające na nim forum genealogiczne służą poszerzaniu wiedzy z zakresu genealogii
Portal genealodzy.pl oraz działające na nim forum genealogiczne służą poszerzaniu wiedzy z zakresu genealogiiFoto: Wikimedia/cc

Maciej Markowski, administrator strony genealodzy.pl, tłumaczył, że do odnalezienia przodków służy specjalna wyszukiwarka, która przegląda bazę danych, gromadzi wyniki i wyświetla je w postaci spójnego komunikatu.

- Wystarczy najechać na symbol lupy, wpisać imię i nazwisko przodka lub samo nazwisko, bez polskich znaków, określić ramy czasowe i kliknąć przycisk "Wyszukaj". Resztę zrobi komputer: znajdzie przodków i ustali drzewo genealogiczne - wyjaśnił Maciej Markowski.

Dr Magdalena Gawin mówiła, że portal o genetyce jest przede wszystkim bardzo przydatny w odtwarzaniu historii. - Gdyby nie cyfryzacja, gdyby nie internet, praca mikrohistoryczna byłaby utrudniona - podkreśliła gość Dwójki.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki
Przygotowała:
Barbara Schabowska
Goście:
Maciej Markowski, administrator strony genealodzy.pl, oraz historyk dr Magdalena Gawin
Data emisji:
18.12.2014
Godzina emisji:
15.00

mr/jp

Czytaj także

Przełomowe badania. "Wkrótce będziemy nieśmiertelni"

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 14:30
- W 2045 roku człowiek osiągnie nieśmiertelność - twierdzi wenezuelski naukowiec Jose Luis Cordeiro i zapewnia, że do tego czasu ludzkość przezwycięży proces starzenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ludzie nauki: młodzi mistrzowie badają komórki nerwowe i DNA

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 23:23
Gośćmi audycji są młodzi, ale już z ogromnym dorobkiem naukowym, polscy badacze, laureaci programu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej MISTRZ. Zajmują się biologią i chemią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tożsamość dzięki DNA. Rusza projekt GeNN

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2014 15:33
Zmarłe przed laty i do dziś niezidentyfikowane osoby być może odzyskają swą tożsamość. Ma to umożliwić projekt GeNN, który będzie realizowany w latach 2015-2017.
rozwiń zwiń