Polskie Radio
Section05

Bartek Chaciński

Kiedy śpiewano najpiękniejsze piosenki o Warszawie? Znamy odpowiedź

"Piosenki warszawskie. Antologia tekstów" - to autorski wybór 77 utworów, które opowiadają o Warszawie. To zarówno ballady uliczne, jak i piosenki kabaretowe i estradowe, pieśni hymniczne, utwory punkowe i rapowe. - Te piosenki i pieśni pochodzą z różnych epok, od końcówki XVIII wieku aż do ubiegłego roku - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Bartek Chaciński, współautor publikacji i wicenaczelny tygodnika "Polityka".
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Ula Kaczyńska Warszawa piosenka

Miasto moje, a w nim… Piosenki warszawskie!

Muzeum Warszawy przedstawia wyjątkową książkę z autorskim wyborem piosenek o Warszawie. "Piosenki warszawskie. Antologia tekstów" to 77 utworów, które opowiadają o Warszawie. Najstarszy tekst pochodzi z końca XVIII wieku, a najnowszy z 2023 roku. Są wśród nich zarówno ballady uliczne, jak i piosenki kabaretowe i estradowe, pieśni hymniczne, utwory punkowe i rapowe. Towarzyszą im komentarze twórców wyboru: Bartka Chacińskiego, Jacka Hawryluka i Jana Emila Młynarskiego. Muzyczna kronika dziejów miasta, jego mieszkanek i mieszkańców, przemian obyczajowych i społecznych ukazała się 6 grudnia nakładem Muzeum Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Warszawa piosenka Jacek Hawryluk Jan Emil Młynarski

"Piosenki warszawskie. Antologia tekstów". Wspólny mianownik tekstów przedwojennych i hip-hopu

Na rynku ukazała się książka "Piosenki warszawskie. Antologia tekstów". Choć sklasyfikowano w niej utwory, które dzieli nawet kilkaset lat, to wiele z nich ma wspólny mianownik. - Warszawa pokazuje się jako miasto, które ma swój koloryt piosenkowy w postaci np. opowieści o imprezach - zdradził w Dwójce Bartek Chaciński, współautor tego dzieła.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Zobacz także Warszawa piosenka Jacek Hawryluk Monika Zając MUZYKA

Młodzieżowe Słowo Roku. "Trzeba uważać, bo łatwo o poczucie żenady"

Język starszych nie opisuje rzeczywistości porządnie, mówił w Polskim Radiu prof. Jerzy Bralczyk, dlatego młodzi szukają na ten opis nowych określeń. Z młodzieżowymi słowami, dodawali inni eksperci, jednak ten kłopot, że używane przez dorosłych albo w nieodpowiednich kontekstach brzmią nieautentycznie i, właśnie, krindżowo.
Zobacz więcej na temat:  język polski młodzieżowe słowo roku młodzież poprawna polszczyzna Jerzy Bralczyk Wiesław Godzic

Młodzieżowe Słowo Roku: "skibidi toilet" czy może "pogadane"?

Język młodzieży ewoluuje w zawrotnym tempie za sprawą social mediów i gier online. O tym, jak dokładnie się kształtuje, które słowa z plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku mają największe szanse na zwycięstwo oraz co oznaczają, opowiedzieli studenci UW z Koła Naukowego Retoryki i Mediów oraz z Koła Naukowego Prostego Języka, a także członek jury plebiscytu. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka młodzieżowe słowo roku Numer Raz Sanita Kubryń Julia Lewandowska Aleksandra Roszkowska Mateusz Gromulski Uniwersytet Warszawski