Polskie Radio
Section05

Monika Zając

Joanna Czeczott "Cisza nad stepem". Kazachstan w niewidzialnych kajdanach pamięci

"Ta książka zrodziła się z niedowierzania, że o straszliwych zbrodniach XX wieku można zapomnieć. Z niezgody na to, żeby je umniejszać czy relatywizować. Z potrzeby zrozumienia, jak ludzie układają się z traumatyczną przeszłością. Z chęci wysłuchania drugiego, trzeciego pokolenia po sowieckich represjach" - tak o swojej nowej książce, "Cisza nad stepem. Kazachstan i pamięć o Rosji" pisze Joanna Czeczott.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Czeczott Kazachstan

"Przedwiośnie baletowe" w Poznaniu, mieście od zawsze istotnym na polskiej mapie tańca

- Teatr Wielki w Poznaniu ma już w swojej historii festiwale, które organizował. Od jakiegoś czasu niczego takiego jednak nie mieliśmy i to była doskonała okazja, żeby przywrócić wydarzenie o formule festiwalowej. I tak właśnie stało się rok temu z "Przedwiośniem baletowym", bo wtedy odbyła się pierwsza edycja festiwalu - mówił w "Wybieram Dwójkę" choreograf Robert Bondara.
Zobacz więcej na temat:  balet Robert Bondara taniec KULTURA Zobacz także Dwójka Teatr Wielki w Poznaniu Przedwiośnie baletowe

18. Wydarzenie Historyczne Roku. Trwa nabór do plebiscytu

Plebiscyt "Wydarzenie Historyczne Roku" to przedsięwzięcie honorujące organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych, zrealizowanych w minionym roku. - Osiemnaście lat "Wydarzenia Historycznego Roku" to osiemnaście lat mówienia "dziękuję" zaangażowanym w to, by historia była z nami na co dzień - mówił w Dwójce rzecznik prasowy Muzeum Historii Polski Michał Przeperski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka historia Polski Muzeum Historii Polski Wydarzenie Historyczne Roku Michał Przeperski KULTURA Zobacz także

"Pół wieku Ziemi Obiecanej". Wystawa w miejscu, gdzie był kręcony kultowy film

- Na parterze pałacu Scheiblerów, w którym się znajdujemy, jest ta słynna scena, kiedy grany przez Franciszką Pieczkę Müller oprowadza swojego przyszłego zięcia, Karola Borowieckiego, w którego wcielił się Daniel Olbrychski, i pokazuje mu te wszystkie przestrzenie - mówił w audycji "Kwadrans bez muzyki" Rafał Andrzejczak, współkurator wystawy "Pół wieku Ziemi Obiecanej" w Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Wajda Muzeum Kinematografii w Łodzi Dwójka Zobacz także KULTURA FILM kino Władysław Reymont Łódź rocznica

Fryderyk Festiwal 2025 i chwila, na którą czeka cały jazzowy światek

- W tym roku Fryderyki będą rozdawane po raz 31. i po raz pierwszy jazz będzie miał swoją osobną galę. Czy to dobrze czy źle, są tutaj pewne wątpliwości. Z jednej strony dzielimy środowisko muzyczne na klasyków, jazzmanów i tych od rozrywki, ale przecież trudno nie zauważyć tych podziałów - mówił w "Wybieram Dwójkę" Roch Siciński, wiceszef Redakcji Muzycznej Programu 2.
Zobacz więcej na temat:  Fryderyki 2025 Roch Siciński Jazz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Leszek Możdżer Henryk Miśkiewicz gala Mateusz Smoczyński Dwójka KULTURA MUZYKA Zobacz także

45. Przegląd Piosenki Aktorskiej. "Staramy się komentować rzeczywistość na bieżąco"

We Wrocławiu niebawem rozpocznie się 45. Przegląd Piosenki Aktorskiej. Dyrektor artystyczny wydarzenia - Cezary Studniak, opowiedział w Dwójce o szczegółach tegorocznej edycji. - Nasz festiwal zawsze stara się dotykać rzeczy istotnych i komentować na bieżąco naszą rzeczywistość. Ona jednak przestała być normalna już dawno temu. Pytanie brzmi co jest teraz szaleństwem, a co jest normalne - powiedział.
Zobacz więcej na temat:  Przegląd Piosenki Aktorskiej Cezary Studniak Dwójka

Krystyna Kofta i książka "Przesądy. Mój osobisty abecedariusz". Jakie gusła znamy?

Przesądy to ludowe mądrości, które często są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Choć wydaje się, że w dzisiejszych czasach nie mają już takiej siły oddziaływania, to jednak większość z nas zna jakiś przykład przesądu. To właśnie temu fenomenowi poświęcona jest książka Krystyny Kofty - "Przesądy. Mój osobisty abecedariusz".
Zobacz więcej na temat:  Krystyna Kofta Dwójka Zobacz także przesądy

Jarema Stępowski - aktor polskiej sceny teatralnej, filmowej, kabaretowej i estradowej

Do aktorstwa namówił go Gustaw Holoubek, a piosenek warszawskich uczył się od Stanisława Grzesiuka. W serialu "Wojna domowa" wystąpił w jednej z najsłynniejszych ról epizodycznych w polskiej telewizji. Jego kariera była też nierozerwalnie związana z "Podwieczorkiem przy mikrofonie". Minęła setna rocznica urodzin Jaremy Stępowskiego, jednego z popularnych aktorów polskiej sceny. 
Zobacz więcej na temat:  Jarema Stępowski aktor aktorstwo Maria Czok Kabaret Starszych Panów Dwójka Zobacz także KULTURA rozrywka

Ruch antykolonialny Frantza Fanona

Był filozofem i działaczem społecznym, ale także psychiatrą. Pochodził z karaibskiej Martyniki, kształcił się we Francji. Obserwował z bliska wydarzenia algierskiej wojny o niepodległość. Publikował liczne artykuły na temat rasizmu i kolonializmu, a jego twórczość była inspiracją dla wielu pokoleń intelektualistów. W "Połączeniu międzynarodowym" mówiliśmy o Frantzu Fanonie.
Zobacz więcej na temat:  Algieria Przemysław Wielgosz Frantz Fanon Dwójka

Śpiewy historyczne Juliana Ursyna Niemcewicza w komplecie. "Dziura, którą trzeba było wypełnić"

- 200 lat temu te śpiewy podtrzymywały ducha polskiego podczas zaborów. Właściwie były w każdym patriotycznym polskim domu. Śpiewano je we dworach i w salonach. Grali je Moniuszko i Chopin - mówił w Dwójce Krzysztof Kur, śpiewak, pomysłodawca i producent pięciopłytowego wydania Śpiewów historycznych Juliana Ursyna Niemcewicza.
Zobacz więcej na temat:  Julian Ursyn Niemcewicz śpiew Krzysztof Kur KULTURA Dwójka Zobacz także płyta Marcin Zieliński