Ameryka Południowa do kwadratu

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2025 15:00
Co to takiego - Santa Muerte, santería, pishtacos? Gościem audycji był tłumacz literatury hiszpańskojęzycznej, pisarz i wykładowca Tomasz Pindel. Rozmawialiśmy o jego najnowszej książce "Śmierć i inni święci. Ameryka Łacińska i jej wierzenia".
Dzielnica Miraflores w Limie, Peru
Dzielnica Miraflores w Limie, PeruFoto: Shutterstock/Mark Green

Tomasz Pindel zabiera czytelników na Kubę, do Meksyku, Argentyny i Peru, by opowiedzieć o wierzeniach, w których łączą się wpływy prekolumbijskie, katolickie i afrokaraibskie.


>>> Posłuchaj: Połączenie międzynarodowe - Ameryka Południowa do kwadratu


Wspólnie z Katarzyną Fitzwilliams odwiedziliśmy też wystawę "Shipibo - Konibo. Portrety z mojej krwi" prezentowaną w Instytucie Cervantesa w Warszawie. Peruwiański fotograf David Díaz udokumentował życie codzienne swojej rodzinnej społeczności i sportretował przedstawicieli amazońskiego plemienia Shipibo.

Na deser - kino arabskie. O tym, co kraje arabskie mają do zaoferowania w dziedzinie kinematografii, opowiedziała dziennikarka i krytyczka filmowa Ola Salwa.

***

Tytuł audycji: Połączenie międzynarodowe

Prowadziła: Monika Zając

Data emisji: 9.04.2024

Godz. emisji: 13.05

am/zch

Czytaj także

Ruch antykolonialny Frantza Fanona

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2025 14:00
Był filozofem i działaczem społecznym, ale także psychiatrą. Pochodził z karaibskiej Martyniki, kształcił się we Francji. Obserwował z bliska wydarzenia algierskiej wojny o niepodległość. Publikował liczne artykuły na temat rasizmu i kolonializmu, a jego twórczość była inspiracją dla wielu pokoleń intelektualistów. W "Połączeniu międzynarodowym" mówiliśmy o Frantzu Fanonie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Joanna Czeczott "Cisza nad stepem". Kazachstan w niewidzialnych kajdanach pamięci

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2025 13:00
"Ta książka zrodziła się z niedowierzania, że o straszliwych zbrodniach XX wieku można zapomnieć. Z niezgody na to, żeby je umniejszać czy relatywizować. Z potrzeby zrozumienia, jak ludzie układają się z traumatyczną przeszłością. Z chęci wysłuchania drugiego, trzeciego pokolenia po sowieckich represjach" - tak o swojej nowej książce, "Cisza nad stepem. Kazachstan i pamięć o Rosji" pisze Joanna Czeczott.
rozwiń zwiń